Momo Okabe, Dildo ve Bible (İncil) isimli iki muhteşem kitaba imza atmış genç bir Japon fotoğrafçı. Dildo, fotoğrafçının iki genç aşıkla sürekli değişim halinde olan ilişkisini gözler önüne serdiği son derece kişisel bir çalışma. Bu aşıklar, Kaori ve Yoko, fotoğrafların çekildiği dönemde toplumsal cinsiyet kimlikleriyle ilgili sorunlar yaşamaktaydı. Dildo’nun sadece 55 adet kopyası basıldı ve şu an bunlardan birini bulmak neredeyse imkânsız. Cinsiyet değiştirme ameliyatı öncesi, sırasında ve hemen sonrasında Kaori ve Yoko’nun yüzlerindeki ifadeleri görmek gerçekten insanı oldukça duygulandırıyor.

Session Press tarafından yayınlanan Bible ise Okabe’nin Tokyo, Miyagi ve Hindistan’daki günlük hayatı üzerine. Bible, “transseksüel topluluğun Japonya’daki yabancılaşması”nı anlattığı kadar Okabe’nin ilişki içerisinde olduğu, “delirip suç işleyen ama içinde kötü bir insan yatmayan” adamı da konu almakta. Okabe’nin bu çalışması, aynı zamanda Nan Goldin’in benzer bir çalışmasıyla da duygusal bir temas halinde.

dildo3

Dazed ile 2014 yılında yaptığı bir röportajda, Okabe ilk kitabı hakkında “Dildo’yu çıkardım; çünkü iki sevgilimi de gönülden seviyordum. Beraber geçirdiğimiz vakti gerçekten sevgiyle anmak istedim. İnsanların aile albümü yapması gibi çekmek istedim o fotoğrafları. Amacım, gerçekten aşık olduğum bu insanlarla yaşadığım keyifli anları korumaktı. O yüzden çalışmam aynen her ailenin evinde olan o değerli aile albümleriyle karşılaştırılabilir” demişti.

Okabe, Bible’ı ise şöyle anlatıyor: “Bible, 2010 ile 2013 arasında Tokyo, Miyagi ve Hindistan’da çekmiş olduğum ve şimdiye kadar yayınlanmamış olanlar dahil olmak üzere son dönemdeki tüm çalışmalarımı kapsıyor. O dönemde yapmam için gerçek herhangi bir sebep olmaksızın bu fotoğrafları çekiyordum. Ancak, bu yaz yeni bir adamla tanıştım ve her şey hızla değişti. Çıldırır ve suçlara bulaşırdı; ama onun içinde bir kötülük yattığını düşünmezdim. Ne zaman onunla beraber olsam kendimi korkunç mutsuz hissederdim ama bir sürü de güzel fotoğraf çekmiş bulundum. Sonunda kendi geçmişimden kurtulduğumu hissettim. Bible, hatıraların bir kaydı olmaktan ziyade, insanların ancak uzun ve karanlık mücadelelerle erişebileceği bir zihinsel manzara. Acıyı tecrübe etmiş insanlar için bir ağıt… Bu derlemeyi tamamladığımda adeta yeniden doğmuş gibi hissettim. Karşımdaki dünyaya, sonunda beni ben olarak gösterebileceğimi hissettim.”

başlık foto bible1 bible2 bible3 bible4 dildo1 dildo2 dildo5 dildo6 dildo7 dildo8 dildo9 dildo10 dildo11 dildo12

Kaynak: Dangerous Minds
Hazırlayan: Sinan Doğan