Okuma süresi: < 1 dakika

Türkiye’de hayvanlar yalnızca yasal olarak eşya statüsünde olması durumunda devlet tarafından korunuyor. Yani hayvanın sahipli olup olmamasına bakılıyor. Bu sorunlu yasal sisteme göre, eğer sahipsiz bir hayvanı öldürüyorsanız genelde para cezası alıp kurtulmak mümkün ama bazen o kimsesiz hayvanların da hakkını arayan birileri katillerin yakasına yapışabiliyor. Muğla’nın Milas ilçesinde 5 farklı köpeği zehirleyerek öldüren sapık iki davada toplam 22 ay 15 gün hapis cezası aldı. Bu, yaşadığımız ülke açısından önemli bir ceza çünkü şu ana kadar davların çoğunda bu sapıklar beraat ediyor ya da para cezasına çarptırılıyordu.

Posta gazetesinde yer alan haberin devamı şöyle:

Milas 3. Asliye Ceza Mahkemesindeki ilk duruşmaya, davacı Hidayet Yazıcı’nın avukatı Esra Akay katıldı. Duruşmada söz alan Akay, sanığın hayvanları kasıtlı olarak öldürdüğünü belirterek, sanık Ali S’nin gerekli cezayı alması gerektiğini söyledi. Kararını açıklayan mahkeme, sanığa, eylemine uyan “sahipli hayvanı öldürmek” suçundan 1 yıl 15 gün hapis cezası verdi. Aynı mahkemede görülen ve yine Ali S’nin başka kişilere ait köpekleri zehirleyerek öldürdüğü iddiasıyla yargılandığı davada da mahkeme, sanığa, “Haksız yere sahipli hayvanı öldürmek” suçundan 1 yıl hapis cezası verilmesine hükmetti. Daha sonra takdiri indirim maddelerini uygulayan mahkeme, sanığın cezasını 10 ay hapse indirdi.

Hayvanseverler karardan memnun

Duruşma sonrası basın açıklaması yapan Milas Sokak Hayvanlarını ve Doğal Hayatı Koruma Derneği Başkanı Meliha Tekin, kararın hayvan ölümleri açısından emsal niteliğinde olduğunu söyledi. Ceza alan kişinin Ören Mahallesi’ndeki zehirlenmelerin büyük çoğunluğundan sorumlu olduğunu belirten Tekin, “Bu karar, biz hayvanseverlerin beklediği ve özlediği bir karardı. Savunmasız hayvanları, insani olmayan duygularla zehirleyen bu kişi, mahkemece en ağır cezalardan birine çarptırılmıştır. Bu şahıs ziraat mühendisliği mesleğini icra etmektedir ve mesleğini kötüye kullandığı için de men edilmesi için gereken tüm girişimleri yapacağız” diye konuştu.

Milas ilçesi Ören Mahallesi’nde geçen yıl ekim ayında 5 köpeği, sosislere tarım ilacı koyarak zehirlediği iddiasıyla Ali S. hakkında hayvan sahiplerince Milas Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştu.