Okuma süresi: 3 dakika

Müzik dünyasının en tanınan hayvan hakları savunucularından Morrissey, bugünlerde çıkacak yeni kitabıyla gündemde. Yaklaşık iki yıl önce yayınlandığı otobiyografi kitabı ile uzun süre gündemde kalan Morrissey, bu kez List of the Lost ismini taşıyacağı ifade edilen romanıyla karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Morrissey’in, yeni kitabında hayvan haklarıyla ilgili mesaj verip vermeyeceği merakla bekleniyor.

Yeni kitap haberi, Morrissey hayranlarının kurduğu ve sanatçıya dair haberler paylaştığı True To You sitesinde ilk çıktı. Haber Morrissey tarafından da doğrulandı. List of the Lost kitabı Penguin Books’tan çıkacak. Morrissey’in kitabının ilk etapta İngiltere, Yeni Zelanda, Avustralya, Hindistan, İrlanda ve Güney Afrika’da satışa sunulacağı belirtiliyor. Eylül ayında çıkacağı tahmin edilen, konuşulan kitap için bir ön satış olup olmayacağı ise henüz belli değil. Romanın konusu da henüz açıklanmadı ama içeriğinde hayvan haklarına dair mesajların da olabileceği yorumları dile getiriliyor.

Müziğin sivri dilli vejetaryeni ilk romanını Eylül’de çıkarıyor 3
Fotoğraf: guardian.com

Sıkı bir hayvan hakları savunucusu

Morrissey geçtiğimiz Aralık ayında İstanbul’a konser için gelmişti. Sanatçının konser alanı ve dışında et ve et ürünleri satışının yapılmaması isteği üzerine, konser biletinin satıldığı internet sitesine konuya ilişkin uyarılar konulmuştu. Konserde dinleyiciler mekan içinde ve çevresinde et ürünleri tüketememişti.

Morrissey, müzik dünyasının önde gelen hayvan hakları aktivistlerinden. 11 yaşından beri vejetaryen olan Morrissey, PETA’nın da en sıkı destekçilerinden. 2009′daki Coachella Festivali’nde sahneyi pişmiş et kokusu nedeniyle terk etme gibi vukuatları da olan müzisyen, 2011′de Varşova’da verdiği bir konserde yaptığı şu konuşmayla da gündeme oturmuştu: “Norveç’te 97 kişinin öldüğü olayların da gösterdiği gibi tehlikeli ve kanlı bir dünyada yaşıyoruz. Gerçi bunlar her gün McDonald’s ve Kentucky Fried Chicken’da yaşananlarla karşılaştırılamaz.”

Müziğin sivri dilli vejetaryeni ilk romanını Eylül’de çıkarıyor 1
The Smiths grubunun solisti olarak müzik dünyasında tanınan Morrissey, The Smiths ile “Meat is Murder” isimli bir albüme imza atmıştı. “Hayvanlar ağlarken seslerini kim duyar ki” nakaratıyla bilinen Meat is Murder şarkısının sözleri de Morrissey’e ait. Morrissey et yemeyi bir cinayet olarak görüyor. Morrissey Hürriyet’e verdiği röportajda şöyle diyordu: “Hayvan eti yiyorsan verdiğin mesaj belli, beni kandırmaya çalışma, yalan söylemeye kalkma. Hayvanlardan nefret ediyorsun. En çok da kucağında köpeğini taşıyan kürklü kadınlara gülüyorum. Hayvan, hayvandır. Et endüstrisinde çalışanların şu an Yahudi öldüren Nazilerden farkı yok.”

smiths_-_meat_is_murder

Morrissey, hayvan hakları konusunda sözünü sakınmayan isimlerden. Beyonce, Jamie Oliver ve Barack Obama gibi isimler de Morrissey’in bu konudaki sivri dilinin hedefi olmuşlardı. Beyonce’un deri çantalarını eleştiren sanatçı; “Gergedanların soyunun tükenmesinin sebebi küresel ısınma falan değil; asıl sebep Beyonce’un çantaları” demişti.

Ünlü aşçı Jamie Oliver da Morrissey’in kurbanlarından oldu. “Jamie Oliver hayatta oldukça bu dünyada hayvanlar için hiçbir umut yok” diyordu Morrissey.

Ve son hedef de Beyaz Saray oldu. Morrissey Şükran Günü sebebiyle Barack Obama’ya “Şükran Günü adına 45 milyon kuşun vahşi bir şekilde öldürülmesine izin veren Başkan Obama örneğini lütfen görmezden gelin. Milyonlarca kuş öldürülüyor; Obama gülüyor, haha gerçekten çok komik” şeklinde bir gönderme yapmıştı.

Editör Notu: Morrissey her ne kadar sıkı bir hayvan hakları savunucusu olarak vejetaryenliği seçse de et sektöründe yaşanan vahşet, süt yumurta gibi hayvansal ürün endüstrilerinde de yaşanıyor.

Başlık Fotoğrafı: PETA