Okuma süresi: 3 dakika

NBA, 22-29 Mart arasında “NBA Green Week” kapsamında ‘Tasarruf’, ‘Tekrar Kullanım’, ‘Geri Dönüşüm’ olmak üzere üç önemli konuya dikkat çekmek için atılan her isabetli üçlük için 3 ağaç dikecek.

NBA, 22 ve 29 Mart arasında Sprint’in katkılarıyla düzenlediği “NBA Green Week” (NBA Yeşil Hafta) programıyla basketbol severlere çevre bilincini aşılıyor. NBA, NBA takımlarının ve oyuncularının katıldığı çevreyi yeşillendirme programı kapsamında taraftarların dikkatini üç sayılık atışların her bir sayısı anlamına gelen ‘tasarruf’, ‘tekrar kullanım’ ve ‘geri dönüşüm’e çekiyor. NBA Green Week programı, taraftarları kendi çevreleri konusunda daha sağduyulu olmaya teşvik etmeyi hedefliyor.

NBA, hafta boyunca #NBAGreen etiketi her paylaşıldığında bir ağaç dikmek için (25 bin ağaca kadar) Arbor Day Foundation ile birlikte çalışacak. Ayrıca 22-29 Mart tarihleri arasında oynanan NBA maçlarındaki her isabetli 3 sayılık atış için de 3 ağaç dikecek.

NBA Yeşil Hafta
NBA basketbol liginde oynayan Steven Adams, Serge Ibaka ve Enes Kanter, Myriad Botanik Bahçesi’ne NBA Green Week kapsamında çilek ağacı diktiler.

Sprint işbirliğiyle, Green Sports Alliance ile ortaklaşa gerçekleştirilen NBA Green Week; insanların çevreye verdiği zararları en aza indirmeyi amaçlayan, tesis yeşillendirme programları, e-geri dönüşüm ve ağaç dikimi gibi çeşitli program ve aktiviteleri destekliyor. Program, taraftarları sürdürülebilirlik konusunda bilinçlendirmenin yanı sıra, çevrenin korunmasına nasıl destek olunabileceği konusunda farkındalık yaratmayı hedefliyor. NBA, bütün bir haftayı taraftarları bilinçlendirmeye ve çevre yönetimi konusunda sorumluluk üstlenmeye teşvik etmeye adayan tek spor ligi durumunda. Darısı bizim liglere.

NBA ve NBA Cares sosyal medya hesapları, hafta boyunca maç görüntüleri ve taraftarlara yol gösterecek. Uygulaması son derece basit tasarruf, tekrar kullanım ve geri dönüşüm tüyoları eşliğinde, #NBAGreen etiketi ile “üçlükler” yayınlayacak. 23 Mart itibariyle, taraftarlar #NBAGreenSweeps üzerinden aktiviteye katılıp ödüller kazanabilecek.

Daha fazla bilgi için, NBA.com/green veya NBA.com/livegreen sayfalarını ziyaret edebilirsiniz. İnternet sitesindeki verilere göre, şimdiye kadar 6 bin 455 ağaç dikilmiş.

NBA Cares hakkında

NBA Cares; NBA’in hem ABD, hem dünya genelindeki önemli sosyal sorunlara dikkat çekme misyonuna dayanan global bir sosyal sorumluluk programı. Program sayesinde; NBA, NBA takımları ve oyuncularından 242 milyon doları aşkın miktarda bağış toplanmış, 3 milyon saati aşkın süre doğrudan kamu hizmeti verilmiş, 5 kıtada 26 ülke ve bölgede çocukların ve ailelerinin yaşayabileceği, öğrenebileceği ve oynayabileceği 915’ten fazla alan inşa edilmiş. NBA Cares; gençler için hizmetler sunan ve eğitimi, gençleri, aile gelişimini ve sağlıkla ilgili girişimleri destekleyen, aralarında KaBOOM!, Engelli Olimpiyatları, YCMA, Boys and Girls Club of America, UNICEF, Make-A-Wish Foundation, Share Our Strength ve GLAAD’ın da bulunduğu uluslararası bilinirliğe sahip programlarla birlikte çalışıyor.

NBA Cares
NBA Cares; NBA’in hem ABD, hem dünya genelindeki önemli sosyal sorunlara dikkat çekme misyonuna dayanan global bir sosyal sorumluluk programı.

Green Sports Alliance hakkında

The Green Sports Alliance kar amacı gütmeyen, sporun kültürel ve pazar etkileri sayesinde yaşadığımız ve spor yaptığımız yerlerde sağlıklı, sürdürülebilir toplumlar yaratmayı teşvik eden bir oluşum. Alliance bunu, spor liglerini, takımları, spor sahaları, ortakları ve yenilenebilir enerji, sağlıklı besin, geri dönüşüm, su verimliliği, türlerin korunması, daha sağlıklı kimyasalların kullanımı ve diğer çevresel faaliyetlere gönül veren milyonlarca taraftarı sayesinde başarmaktadır. Mart 2011’de ABD çapında, NBA’den Portland Trail Blazers, WNBA’den Seattle Storms’un da dahil olduğu 6 takım, 5 spor sahasından oluşan kurucu ortakları ile yola çıkan Green Sports Alliance, 14 ülkedeki 20 farklı spor liginden neredeyse 300 takım ve spor sahasına ulaşmıştır. Şu anda NBA, toplamda 18 NBA takımı ve kortu Alliance’ın bir parçası durumunda. www.greensportsalliance.org adresinden daha fazla bilgiye ulaşabilir ve @SportsAlliance ve #GreenSports etiketleri üzerinden Twitter’daki yazışmaları takip edebilirsiniz.

Kaynak: Eurosport.com