Ana SayfaGüncelNeden yürüdüm?: Kadınlar Yürüyüşü’ne katılanlar sebeplerini paylaşıyor

Neden yürüdüm?: Kadınlar Yürüyüşü’ne katılanlar sebeplerini paylaşıyor

-

Hepimizin yürüyüşü, konuşması, dinlemesi bile farklı olsa da bir araya gelmek, birlikte yürümek için sebebimiz çok. 21 Ocak’ta gerçekleşen Kadınlar Yürüyüşü bunu bütün dünyaya gösterdi. Yürüyüşün adı ve sebebi kadınlardan yola çıksa da bu birliktelikte cinsiyetten, yaştan, ırktan, inançtan, coğrafyadan bağımsız; kadın, erkek, anne, baba, genç, yaşlı herkes yaşam hakları için bir aradaydı.

Washington’daki Kadınlar Yürüyüşü, düzinelerce farklı eyaleti temsil eden koordinatörün bir araya gelerek organizasyonunu üstlendiği toplumsal bir hareket.

Birliktelik içinde planlı, kapsayıcı, tek seferden öte bir başlangıcı sembolize ederek sadece başkana değil tüm seviyelerdeki kamu çalışanlarına seslenen bir hareket.

Kadınlar Yürüyüşü’nün tüm dünyada takip edilmesi ve desteklenmesinin en önemli sebeplerinden biri, yeni ABD Başkanı Donald Trump’ın başkanlığı devralması sırasında gerçekleşmesi gibi görünse de asıl başarıyı getiren, en geniş çerçevede, günün ihtiyaçlarının düşünülerek hazırlanmış olması. Organizatörlerin milyonlarca insanı sadece bir duyuru etrafında tek tek bir araya getirmekten öte geçip lojistikten yasal haklara kadar hazırlıkları ve bilgilendirmeleri yapmalarıyla, ve katılımcıların da tüm organizasyonu desteklemesiyle birlikteliğin sağlandığı bu hareket yüzlerce farklı sesle yaplan hareketten daha güçlü.

İşin diğer güzel tarafı ise bu yürüyüş 21 Ocak’ta bitmedi. Devam eden aktiviteler ve çağrılar organizasyonun web sitesinden duyuruluyor.

Dünyanın dört bir yanından milyonlarca kişinin bu yürüyüşe katılmasının ve destek vermesinin hepimizi ilgilendiren onlarca sebebi var.

Neden yürüdüm?: Kadınlar Yürüyüşü’ne katılanlar sebeplerini paylaşıyorTwitter’da #WhyIMarch heşteği ile hem Washington’daki yüz binlerce kişi, hem de dünyadan onlara destek verenler neden Kadınlar Yürüyüşü’ne katıldıklarını paylaştılar. Bazıları kendisi, bazısı yanındaki, bazısı ailesinin herhangi bir ferdi için, özünde ise herkes için oradaydı.

Neden Kadınlar Yürüyüşü’ndeyim?

“Çünkü, eşitlik herkesi kapsar.”

 “Yaşayabilir miyim?”

“Önce, Müslümanlar için geldiler ve biz dedik ki; Bu sefer değil..”

“Tecavüzden kurtuldum ama elimde kalan sadece bu berbat başkan!”

“Üniversitem tecavüzcüleri nasıl koruyor, bana sorun”

 “Çünkü benim doğmamış kızım, her zaman bir sesi olacağını bilmeli”

 “Çünkü göçmenler buradalar ve bu ülkeyi harika yapanlar onlar”

“Çünkü bizim kız çocuklarımız bedenlerinin kendileri ait olduğunu bilecekler. Çünkü erkek çocuklarımız güçlerini nezaketle taşıyacaklar. Ve böylece neden yürüdüğüme dair bütün etiketlerden arınacaklar.”

“Hiç okula gidemeyen çok sevgili büyük annemin hatırasıyla yürüdüm”

“Herkese saygı duy”

“Gencim, kadınım, ben hayatım”

“Kadınlara baskının yeri ancak müzelerdir”

“Dünyayı şekillendirmek üzere miras bırakacağımız gelecek nesilleri cesaretlendirmek daha erken başlayamaz”

Peki bundan sonra ne olacak?

“Barışı sevenler, en az savaşı sevenler kadar verimli bir şekilde organize olmayı öğrenmeliler.”

Kadınlar Yürüyüşü katılımcı ve destekçileri, sadece yerinde oturup başkalarının bir şey yapmalarını beklemek yerine aktif olarak kendi hayatlarını ilgilendiren konularda söz hakkı almak konusunda hem fikir. Bu bazıları için sanatı ile, bazıları sağlık çalışanı ve bilim insanı olarak işlerini daha iyi yapıp, daha geniş kitlelere seslerini duyurarak, bazıları yazının gücüne inanarak, öğretmenler, gelceği yapacak öğrencilerine başkalarını düşünmenin önemini vurgulamaya devam ederek ve bazıları da çevresindekilerle bir araya gelerek aktif bir şekilde seslerini çıkarmaya devam edecekler. Yani en önemlisi ve özetle, iletişim kurarak, aktif katılım sağlayarak daha iyi bir dünya için yürümeye devam edecekler.

Kaynak: Washington Post, Womens March, Forbes, My Modern Met

SON YAZILAR

“Gerçeği görüyoruz! Anayasa değişikliğine HAYIR diyoruz!

Feminist ve LGBTİ+ örgütlerin biraraya gelmesiyle kurulan Hepimiz için Anayasa Koordinasyonu "Birbirimizin elini bırakmıyoruz! Hiçbirimizi geride bırakmıyoruz! Anayasa değişikliğine HAYIR diyoruz!" başlıklı açıklamasıyla tüm toplumu...

Hataylılar 6 Ekim’de Meclis’te: #HatayıGör

6 Şubat depremlerinde en büyük yıkımı yaşayan Hatay'da depremin üzerinden geçen 8 aya rağmen hiçbir şey değişmedi. Barınma, beslenme, eğitim, sağlık ve ulaşım gibi en...

Vakıf üniversitelerinde neler oluyor?

Üniversiteler tüm bileşenleriyle, emeğin ve bilginin kendini her an yeniden var ettiği mekânlardır. Üniversiteler eskiden beri hep toplumun aklı ve vicdanı olarak görülmüştür. Bu günlerde...

Akbelen Ormanı TBMM Olağanüstü Genel Kurulu İçin Bilgi Notu

Geleceğini düşünenler Akbelen için mücadele ediyor. Yaşam Savunucuları TBMM'nin Akbelen gündemi ile olağanüstü toplanması için çağrı yapmış ve eklemişti: Koltukları boş görmek istemiyoruz! Direnen yaşam...
Müge Olacak
Müge Olacakhttp://www.mugeolacak.com
Atelier Muse Kurucu Direktörü, performans sanatçısı, araştırmacı ve yazar Müge Olacak, İstanbul ve Berlin'de yaşamaktadır. 2008 yılında Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olmuş ve çeşitli çokuluslu şirketlerde pazarlama deneyimi edinmiştir. 2015-16’da, Türkiye’de başladığı çağdaş dans ve koreografi eğitimine Polonya’da devam etmiştir. 2011’den bu yana çağdaş dans, performans, disiplinlerarası üretimler ve gösterimler gerçekleştirmekte olup özellikle kadın, tabular, ifade özgürlüğü konuları, kişisel ve sosyal ilişkilere odaklı çalışmaktadır. SzurSure (Polonya) performans grubunun kurucularındandır. Yönettiği ve ürettiği çalışmalar ile HAU Hebbel am Ufer Berlin & ifa (Institut für Auslandsbeziehungen), Hrant Dink Vakfı, Nantes Yaratıcı Nesiller Forumu ve işbirliği programlarından burs ve ödüller kazanmıştır.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol