Okuma süresi: 2 dakika

Fotoğrafçı Joel Sartore bir görev peşinde. İş işten geçmeden önce, National Geographic ile birlikte nesli tükenmekte olan 12 bin farklı hayvan türünü fotoğraflamak için çalışıyor.

Sartore’un projesinde yer alan hayvanların hepsi, dünya üzerinden tamamen silinme tehlikesi içerisinde. “Photo Ark” (Nuh’un Gemisi Fotoğrafı) isimli proje, bu üzücü konuyla ilgili farkındalık uyandırmayı amaçlarken aynı zamanda en kötü ihtimalin gerçekleşmesi halinde yok olacak olan her bir tür için birer zaman kapsülü işlevi görüyor. Şu an, Photo Ark koleksiyonu 5 bin’den fazla türü barındırıyor ve her geçen gün yenileri ekleniyor. Ayrıca, National Geographic Müzesi’nde, 11 Nisan 2016’ya kadar sürecek bir sergi bile açılmış.

nesli tükenmekte olan hayvanların fotoğraflanması

Bu zorlu süreci Sartore için daha da yıldırıcı hale getiren şey bu kadar fazla sayıda hayvan olması değil. Hayvanların portrelerini çekebilmek için sabit durmalarını sağlamaya çalışmak apayrı ve aynı zamanda oldukça da eğlenceli bir hikâye.

Aşağıdaki video; timsahlar, papağanlar, maymunlar ve daha birçoklarını stüdyoda fotoğraflamaya çalışan Sartore’un işinin de ne kadar zor olduğunu gösteriyor. Makinesiyle en iyi pozu yakalamaya çalışırken kıllar, tüyler ve pullar havada uçuşuyor. Şimdiye kadar başarılı bir şekilde çektiği fotoğrafları buradan görebilirsiniz.

Mandril (Fotoğraf: Joel Sartore)
Mandril (Fotoğraf: Joel Sartore)
Florida panteri (Fotoğraf: Joel Sartore)
Florida panteri (Fotoğraf: Joel Sartore)

Umarız bu proje dünyaya, nesli tükenmekte olan hayvanları kurtarmak için hâlâ geç kalınmadığını anlatarak milyonlarca kişide bu farkındalığı uyandırır.

Kaynak: National Geographic