15 Aralık 2014 Pazartesi günü eyalet valisi Andrew Cuomo tarafından imzalanan yasaya göre, New York’ta 120 gün sonra, evcil hayvanlara uygulanan vücut süsleme sanatları yasak kabul edilecek. Pirsing ve dövmeyi kapsayan yasaya göre, veterinerlerin mecburi kıldığı durumlar haricinde ve hayvan deneylerindeki uygulamalar dışında hayvanların vücuduna yapılan keyfi müdahaleler suç kabul edilecek.

Meclis üyesi Linda Rosenthal bu konudaki fikirlerini şu şekilde belirtti: “İnsanlar kendi estetik tercihleri uğruna acı çekmeyi kabullenebilirler; ama hayvanların bu konuda fikirlerini belirtmek gibi bir lüksleri yoktur. Hayvanlara uygulanan pirsing ve dövmeler, canilikten başka bir şey değildir.

Veterinerlerin sağlık sebebiyle uygun gördükleri veya kimlik belirleme amacıyla yapılan işaretlemeler bu yasanın dışında tutulacak. Rosenthal’in kısırlaştırıldıktan sonra küçük yeşil bir dövmeyle işaretlenen kedisi, yasanın dışında kalan uygulamalara bir örnek.

Tavşan ve Ginedomuzlarının kulağına takılan ve deneylerde kimlik belirlenmesine imkân sağlayan halkalar da bu uygulamanın dışında kalıyor.

Yasaya uyulmaması halinde hayvanların sahiplerine 15 günlük hapis cezası ile 250 dolara kadar para cezası verilmesi söz konusu olacak.

2008 yılının Aralık ayında benzer bir harekette bulunan Pennysylvanialı Holly Crawford, PETA‘nın da uğraşlarıyla mahkemeye çıkartılarak suçlu bulunup, hapis cezasına çarptırılmıştı. Küçük kedilerin kuyruklarını kesip, kulak ve boyun bölgelerine pirsing taktıktan sonra “gotik kedi” adı altında E-Bay’de satışa çıkartan Crawford basında büyük çalkantı yaratmıştı.

Kaynak: PETA, HuffingtonPost
Hazırlayan: Selma Çam
Başlık Fotoğrafı: © Richard New Forest