Ana SayfaKültür & SanatFotoğrafObjektifin derinlerinden: "Trans Evi"

Objektifin derinlerinden: “Trans Evi”

-

Bir güzel proje olan ”Trans Misafirhanesi”nden, hikayeler Ömer Tevfik Erten ile, görünmez istenenleri görünür kılmaya devam ediyor. Sanatçının 15 Kasım tarihinde başlayan serüveni, şimdi de Mamut Art Project ile 26-29 Mart tarihleri arasında KüçükÇiftlik Park’ta olacak.

Kentsel dönüşümün hedefindeki insanları duyup, trans misafirhanesindeki dayanışmanın dokusunu hissettiren ”Trans Evi Sergisi” yeniden İstanbul’da. Şiddet her zerresiyle kirpiklerimize kadar konmuş iken, ”normatif cinsiyet kimlikleri ve cinsel yönelimler şiddeti nasıl besliyor?”, ”Transfobik şiddete karşı mücadelede karşımıza çıkan farklı dinamikler nelerdir?” sorularıyla Erten, ”nefret suçlarını”, ”trans misafirhanesindeki meydan okumaları” gözler önüne seriyor.

Transfobi
Kentsel dönüşüm sadece kenti değil, bizleri, kim olduğumuzu, ait olduğumuz alanları da dönüştürüyor. Bu dönüşüm, kimlerin neler görmesi gerektiğine karar veren bir mekanizma haline gelirken, kimilerimizi de şehir merkezinden uzaklaştırıyor ve “görünmez” kılıyor. Trans bireylere yönelik sistematik şiddet ve transfobiye karşı alternatif bir barınma alanı yaratma amacıyla kurulan misafirhanede çekilen bu seri, ‘’görünmez” ve ‘’görünen” kılınanları aynı anda gözlerimizle buluşturuyor.

Sağlık, hukuk ve eğitim gibi en temel insani haklara erişimleri kısıtlı trans bireylerin, mahrum bırakıldıkları barınma imkanlarına kısa vakitli kavuşturma projesi olan Trans Misafirhanesi 2012 yılında kurulmuştu.

İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği tarafından hayata geçirilen misafirhaneyle, ötekileştirmelerin dart tahtası olmuş, kırılması ne güçtür ki o nefret duvarları içerisine hapsolmuş homofobikler tarafından gün yüzü gördürdürülmeyen translar yuva buldu. Misafirhane, son bir buçuk yıldır cinsiyet kimlikleri sebebiyle yardıma ihtiyaç duyan birçok bireyi ağırladı.

ed69d93b6720feed0916e529bcf5a4b6
Fotoğraf: Ömer Tevfik Erten

Erten, sergisi ile transfobik suçlara karşı çarpıcı bir kompozisyon oluşturmuş; dışlayan, yok sayan varoluşları karşısına alırken, trans cephesinde geliştirilen kutsal mücadeleyi gözler önüne seren bu barınma alanlarının gerekliliğini vurgulamış. Samimi kareleri ile; kendi ”Konunuz her ne ise ona dokunmazsanız fotoğrafınız da kimseye dokunmaz” cümlelerinin karşılık bulduğu sergisi, 25 Mart Çarşamba günü saat 19:00’da açılış yapacak. 

Etkinlik sayfasına buradan, sanatçının internet sitesine şuradan ulaşabilirsiniz.

SON YAZILAR

KAOS GL ve 17 Mayıs’tan anayasa açıklaması: Haklarımızı savunacağız

Depremle rafa kaldırılan Anayasa değişikliği, 2 Ekim 2023’te Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın yaptığı TBMM konuşmasıyla resmi olarak gene gündemimize girdi. Yapılmak istenenin hak ve özgürlükleri...

154 gazeteciden ortak açıklama: Daha fazla LGBTİ+’lara şiddet ve yasak haberi yazmak istemiyoruz

154 gazeteci ortak bir açıklama yayınlayarak, “Daha fazla LGBTİ+’lara şiddet ve yasak haberi yazmak istemiyoruz” dedi. Gazeteciler, LGBTİ+ Onur Ayı gelir gelmez yasaklar ve şiddetin...

17 Mayıs Derneği Esenlik Buluşmaları yoga ve nefes çalışmalarıyla devam ediyor

17 Mayıs Derneği'nin LGBTİ+ aktivistlerini güçlendirmeye yönelik düzenlediği Esenlik buluşmaları yoga ve nefes çalışmalarıyla devam ediyor. 14 Mart ve 16 Mart tarihlerinde gerçekleşecek online çalışmalara...

Esat – Eryaman Davası 22 Şubat’ta: #ZamanaBırakmıyoruz

2007 yılından beri devam etmekte olan, saldırıya uğrayan ve yaşadıkları yerlerden göçe zorlanan trans kadınların adalet arayışı olan Eryaman-Esat davasında, 22 Şubat Çarşamba günü Ankara 30. Ağır...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol