Ana SayfaYeşilEko MimariOceanscraper: Geri dönüştürülen plastikle tasarlanan yüzen okyanus yapıları

Oceanscraper: Geri dönüştürülen plastikle tasarlanan yüzen okyanus yapıları

-

Belçikalı mimar Vincent Callebaut, 3 boyutlu baskılarla okyanusta biriken plastik atıkları kullanarak yapacağı “Oceanscraper” adlı fütüristik okyanus yapılarını tasarlıyor.

İklim değişikliği sonucu denizlerin ve okyanusların her sene 4-5 metre yükselmesi kaygısı her alanda tedbir çalışmalarını tetikledi. “İklim değişikliği mültecileri” kavramı, insanları arayış içine soktu. Son dönemde bir yandan dev barajların yapılması planlanırken, bir yandan da yüzen yapılar tasarlanıyor. Bunlardan biri de Belçikalı mimar Vincent Callebaut’un planladığı fütüristik eko-okyanus yapıları; “Oceanscraper”lar. Bu yapılar geri dönüştürülen plastik atıkların 3 Boyutlu basılması sonucu elde ediliyor. Gökdelenleri anımsatan bu yapılar okyanusun altına doğru 1000 metre aşağı uzanıyor. Bu yapılar koloniler oluşturuyor ve bu kolonilere de “Aequorea” deniyor.

Aequorea’nın yaklaşık 20 bin insanı barındırabileceği ve kendi kendine yetebileceği hesaplanıyor. Bu fütüristik şehrin Brezilya’nın Rio de Janeiro sahillerinde yapılması planlanıyor. Bu tasarım Callebaut’un çevre açısından ilk sürdürülebilir projesi değil. Callebaut daha önce de yosunla enerji sağlayan ulaşım sistemleri ve “farmscrapers” adlı bitkilerle kaplı binalar tasarlamıştı.

Kendine yetebilen Oceanscrapers görsel olarak bir deniz anasını andırıyor. Malzeme olarak kullanılacak geri dönüştürülen plastiklerse Büyük Okyanus’ta biriken yüksek orandaki plastik atığın oluşturduğu “Büyük Pasifik Çöp Alanı”ndan karşılanacak. Büyük Pasifik Çöp Alanı; büyük okyanusta Hawaii – Kaliforniya arasında yer alıyor ve dünyanın en büyük çöplüğü olarak adlandırılıyor. Girdaplar sonucu oluşan çöpün toplandığı alanın büyüklüğü tam olarak belirlenemese de yaklaşık olarak Teksas’ın iki katı kadar olduğu ifade ediliyor. Çöplerin kullanılması hem okyanusun temizlenmesine, hem de binaların ihtiyaç duyulan hammadesinin karşılanmasını sağlayacak.

Belçikalı mimar Vincent Callebaut  3 boyutlu baskılarla okyanusta biriken plastik atıkları kullanarak “Oceanscraper” adlı fütüristik okyanus yapıları tasarlıyor.

Bu yapıların barınma olanağı sağlayan evler dışında, bilimsel laboratuvarlar, ofisler, oteller, spor alanları, hatta çiftlikler içermesi planlanıyor. 250 katlı olması beklenen yapılar 1000 metre yüksekliğe sahip. İçme suyunun desalinizasyon yoluyla deniz suyundan elde edilmesi planlanıyor. Mikro-alglerin, organik atıkların geri dönüşümü için kullanılması planlanırken, aydınlatmanında “bio-luminescence” yani ışık yayan canlı organizmalar tarafından sağlanması bekleniyor.

Oceanscraper geri dönüşüm malzemelerinden yapılacak yüzen fütüristik okyanus yapıları (12)

Yapıların dengeli şekilde durmaları, yüzmeleri ve kendi enerjilerini üretebilmeleri mümkün olacağı belirtiliyor. Özel tasarımları sayesinde bu yapıların suyun doğal hareketini engellemeyeceği, aksine doğal afetlerde doğal su hareketlerine kolayca adapte olacağı da ifade ediliyor.

Belçikalı mimar Vincent Callebaut  3 boyutlu baskılarla okyanusta biriken plastik atıkları kullanarak “Oceanscraper” adlı fütüristik okyanus yapıları tasarlıyor

Deniz altı yaşam projeleri her geçen gün artarken, kimilerine göre deniz altında yaşam hâlâ bir hayâlden ibaret. Ancak başarılı olmaları durumunda, orjinal şekilleri ve boyutlarının yanı sıra okyanustaki plastiğin geri dönüşümünü sağlaması, 3 boyutlu baskı metoduyla yapılması ve felaket durumları için oldukça fonksyonel bir barınak sunmasıyla, Aequorea birçok açıdan ilginç ve etkileyici olacak.

Kaynak: CNNFuturism, Dezeen

SON YAZILAR

Sürdürülebilir mimari tasarımın yeni yıldızı: Ahşaptan ayırt edilemeyen pirinç kabuğu yapı malzemesi

ACRE, ahşap alternatifi olarak öne çıkan bir yapı malzemesidir; dayanıklılığı, suya ve çürümeye karşı direnci, estetik dokusu ve sürdürülebilirliği ile dış mekanlarda mükemmel performans sergiler. Alüminyum ve pirinç tozlarının muazzam bir sentezi olan bu malzeme, çitlerden kapılara, pervazlardan teraslara kadar geniş bir yelpazede dış mekan uygulamaları için ideal bir seçenektir. Dünya ormanlarını koruyan bu malzemeyi keşfediyoruz!

Akyaka sen ne güzel şeysin

Çok, çok uzun zamandır Akyaka ve Nail Çakırhan’la ilgili bir yazı yazmak istiyordum. Geçenlerde Akyaka’yı yeniden görünce nicedir bekleyen bu yazının da vaktinin geldiği anladım. Akyaka Akyaka,...

Mert Ünnü ile röportaj: Yüzen Ev Projesi

"Hayallerin ömür boyu borçlandırılıp bir beton kütleye mahkum edilmesine yönlendirildiği günümüzde özellikle çevreye duyarlı ve sağlıklı yaşam öngörülerini dikkate alarak yaşamak isteyenler için yüzen ev...

Greenbuild: Yeşil yapılar için adanmış olan dünyanın en büyük fuarı Kasım’da Boston’a geliyor

Yeşil yapılar için adanmış olan dünyanın en büyük fuarı bu Kasım ayında Boston’a geliyor, kaçırmak istemeyeceksiniz. Uluslararası Yeşil Yapı Festivali ve Fuar'ı; sürdürülebilir bina uzmanlarını...
Ruken Zilan
Ruken Zilanhttps://www.researchgate.net/profile/Ruken_Zilan
Ruken Zilan liseyi 15 yaşında dışarıdan bitirdikten sonra Gazi Üniversitesi ve ODTÜ Fizik bölümlerinde Lisans ve Yüksek Lisansını yapmıştır. 2. Yüksek Lisansını TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinde Burslu olarak Bilgisayar Mühendisliğinde yapmıştır. 2007-2014 yılları arasında UPC-BarcelonaTech'te Doktora çalışmaları yapmıştır. 2008-2012 yıllarında Avrupanın en hızlı bilgisayar merkezlerinden Barcelona Supercomputing Center, Araştırma Merkezi'nde CISCO Sys. Kaliforniya burslusu olarak çalışmıştır. Bilim, teknoloji, sürdürülebilir yaşam, gezi ve uluslararası kültürlerin meraklısıdır. İngilizce, İspanyolca, temel seviyede de Katalanca ve Fransızca bilmektedir.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol