Okuma süresi: < 1 dakika

Yeryüzü her geçen gün daha da büyük bir savaşın içine sokuluyor. Doğa, hayvanlar, kadınlar ve çocuklar ise savaşlardan en çok etkilenenler. Türkiye’nin doğusundaki savaş ise her geçen daha da hissedilir bir duruma geliyor, ancak batı bölgelerinden henüz bir ses gelebilmiş değil.

Gün içerisinde Cizre ve Silopi’de 10 binden fazla personelin katıldığı operasyonun geride bırakacakları şimdiden endişelendiriyor. İnsan Hakları Derneği’nin hazırladığı rapora göre, 1 Ocak – 20 Kasım 2015 tarihleri arasında Türkiye’de 617 çocuk hayatını kaybetti. Bu çocuklardan 51’i silahlı çatışmalarda hayatını kaybederken mülteci başlığı altında 105 çocuk yaşamını yitirdi.

Ortadoğu’daki durum ise oldukça kötü. Bölge için kelimeler tam anlamıyla kifayetsiz kalıyor. Bir taraftan IŞİD terörü, bir taraftan da yerel karışıklıklar arasında kalan halklar, savaşın en büyük ceremesini çekiyor.

Tasarımcı Oğuzhan Cin, dünyada yaşanan savaş ortamını farklı bir perspektifle resmederek, aslında olması gerekenleri bize hatırlatıyor. 

İşte Oğuzhan Cin’in kaleminden yeryüzünde savaş olmasaydı:

Hazırlayan: Burak Avşar