Ana SayfaEkolojiDoğaOlağanüstü dalgaların gökyüzü şöleni: Bulut Tsunamisi

Olağanüstü dalgaların gökyüzü şöleni: Bulut Tsunamisi

-

Gökyüzü, her zaman yeryüzünün sonsuz denizidir. Bu sonsuz deniz, bize değişik anlamlar katar ve farklılıklar getirir. Fakat gökyüzünün de deniz gibi köpürmesi ve hiddetlenmesi de hayli olasıdır. Bu ilginç meteorolojik dalgalar, Avustralya’nın New South Wales kıyılarına vurdu. Değişik ve ürperten görüntüsüyle çoğunlukla tsunamileri andıran bu bulutlar, sosyal medyada Bulut Tsunamisi lakabını aldı.

Meteoroloji Avustralya Bürosu, bu bulutlar için büyük bir fırtına habercisi olabileceğinden bahsetti. Ağır yağmurlar ve güçlü rüzgarlar getirebilme olasılığına sahip bu bulutlar, Sidney kentinin birkaç kilometre uzağından ölçüldü ve gerekli uyarıların yapılması sağlandı.

Bu masif oluşumlu bulutlar, aslında bir raf bulutu oluşumu olan arkus bulutlarıdır. Raf bulutları ise; tipik bir fırtına içeren üst bulut tabanına bağlı yine fırtınaya yaklaşan bir alt bulutun birleşmesiyle oluşuyor.

Bu garip tsunami görüntüsü ise fırtına bulutlarının birbirlerine karışıp sıcak havanın yukarıya, serin havanın aşağıya çekilmesinden kaynaklanıyor.

Bulut Tsunamileri; Sidney kenti üzerinde hüzünlü bir hava yaratırken bir yandan da bir felaketi andıran görüntüsüyle sosyal medyada oldukça telaş uyandırdı. Fakat dikkatli bakınca aslında ne kadar olağanüstü görüntülerin çıktığı da gözlerimizin önüne seriliyor.

Kaynak: My Modern Met

SON YAZILAR

Akyaka sen ne güzel şeysin

Çok, çok uzun zamandır Akyaka ve Nail Çakırhan’la ilgili bir yazı yazmak istiyordum. Geçenlerde Akyaka’yı yeniden görünce nicedir bekleyen bu yazının da vaktinin geldiği anladım. Akyaka Akyaka,...

Ankara’nın ilk, Türkiye’nin ikinci Botanik Parkı imara mı açılıyor?

Prof. Dr. Yüksel Öztan'ın Ankaralılara mirası, 3. derece doğal sit alanı olan Ankara'nın ilk botanik parkı bakanlığın onay vermemesine rağmen ticarete açılıyor. Proje için müellif...

Belgeselci Ben Fogle ile vahşi yaşam ve belgesel serisi üzerine söyleşi

Adını ilk kez Castaway isimli televizyon programında duyuran ve şu anda Vahşi Yaşama Dönüş (Return to the Wild) adlı programı sunan Ben Fogle, dünyanın dört...

Vegan dövmeci ile vegan dövme hakkında

Günümüzde özellikle veganlar vücutlarına kazıdıkları dövmelerin de hayvansal içermesinden çekiniyorlar. Bu noktada bir takım kafa karışıklıkları söz konusu. Biz de bu kafa karışıklıklarını gidermek adına...
Dilek Alabulut
Dilek Alabulut
Ankara Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema öğrencisi. Resim yapmayı, müziği, hayvanları ve insanlara faydası dokunmasını seven biri. Doğa aşığı. Hayvanlarla insanlardan daha iyi anlaşıyor. Fotoğraf ve kısa film üzerine çalışıyor.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,215TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol