Okuma süresi: 2 dakika

Gökyüzü, her zaman yeryüzünün sonsuz denizidir. Bu sonsuz deniz, bize değişik anlamlar katar ve farklılıklar getirir. Fakat gökyüzünün de deniz gibi köpürmesi ve hiddetlenmesi de hayli olasıdır. Bu ilginç meteorolojik dalgalar, Avustralya’nın New South Wales kıyılarına vurdu. Değişik ve ürperten görüntüsüyle çoğunlukla tsunamileri andıran bu bulutlar, sosyal medyada Bulut Tsunamisi lakabını aldı.

Meteoroloji Avustralya Bürosu, bu bulutlar için büyük bir fırtına habercisi olabileceğinden bahsetti. Ağır yağmurlar ve güçlü rüzgarlar getirebilme olasılığına sahip bu bulutlar, Sidney kentinin birkaç kilometre uzağından ölçüldü ve gerekli uyarıların yapılması sağlandı.

Bu masif oluşumlu bulutlar, aslında bir raf bulutu oluşumu olan arkus bulutlarıdır. Raf bulutları ise; tipik bir fırtına içeren üst bulut tabanına bağlı yine fırtınaya yaklaşan bir alt bulutun birleşmesiyle oluşuyor.

Bu garip tsunami görüntüsü ise fırtına bulutlarının birbirlerine karışıp sıcak havanın yukarıya, serin havanın aşağıya çekilmesinden kaynaklanıyor.

Bulut Tsunamileri; Sidney kenti üzerinde hüzünlü bir hava yaratırken bir yandan da bir felaketi andıran görüntüsüyle sosyal medyada oldukça telaş uyandırdı. Fakat dikkatli bakınca aslında ne kadar olağanüstü görüntülerin çıktığı da gözlerimizin önüne seriliyor.

Kaynak: My Modern Met