Okuma süresi: 2 dakika

Tüm dünyada çok uzun zamandır rağbet görmekte olan online alışveriş ülkemizde özellikle 40 ve üzeri yaşlar için hala uzak durmakta olunan bir alışkanlık. Özellikle 20 ve 40 yaş arasındaki kitlenin rağbet göstermekte olduğu online alışverişe 40 yaş ve üzerinin ilgisiz kalmasının en büyük sebebi teknolojiden kopuk bir hayat tarzı. Fakat akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle birlikte rakamlar da tersine işlemeye başladı.

Ocak ayında www.tuik.gov.tr açıklamasına göre 2017 yılı itibariyle geçen yıllara oranla ülkemizde daha fazla online alışveriş yapıldı. Her ne kadar fiziki mağazalardan yapılan alışveriş rakamlarının hala çok uzağında olsa da online alışveriş giderek artan bir ilgi ile karşılaşıyor. E-ticaret sektörü kendi içerisinde bir dönüşüm yaşarken ülkemizde bulunan neredeyse bütün mağazalar mikro ve makro ölçekte faaliyette bulunan kurumlar ve şirketler artık internet platformunda yerini alıyor. Üstelik sadece internet siteleri ile değil sosyal platformlarda da yerini almakta olan şirketler sayesinde online alışveriş rakamları 2017 yılında büyük bir yükseliş gösterdi. Buna göre 2017 yılı itibariyle 40 milyar lirayı bulan online alışveriş tutarı oldukça ciddi bir rakam olarak ekonomik girdi oluşturdu. Yapılan incelemelere göre istatistiki anlamda da kendisini göstermekte olan online alışverişteki artış 2017 yılında 30 milyon kişinin e ticaret dediğimiz alışveriş yöntemine rağbet gösterdiğini ortaya koyuyor. Buna göre 2017 yılında toplam 18 milyon sayfa gösterimi gerçekleşirken on binlerce farklı ürün internetten alınarak sahip olundu.

Online Alışveriş Yapanlar Daha Çok Arama Motorlarını Tercih Ediyor

Yapılan araştırmaya göre 2017 yılı itibarıyla internet alışveriş alışkanlığı da pek değişmiş gibi görünmüyor. Buna göre internetten alışveriş yapanların %52’si arama motorlarından istedikleri ürünü aratarak alışveriş yapmayı tercih ediyorlar. Arama motorlarında ezici üstünlük tabi ki Google’a ait. Akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle birlikte bilgisayarın tahtı online alışveriş konusunda sarsılmaya başladı diyebiliriz. 2017 yılında aynı yüzdeye sahip olarak mobil cihazlar ve bilgisayarlardan online alışveriş gerçekleştirildi. 2018 yılında akıllı telefon üstünden alışveriş opsiyonunun daha da artacağı bekleniyor. Bu noktada özellikle sosyal ağların büyük bir katkısı olduğu da uzmanlar tarafından dile getiriliyor. Günümüzde e-ticaret dediğimiz online alışveriş ilerleyen günlerde s-ticaret yani sosyal ağlardan yapılan ticarete dönüşebilir. Bu sebeple birçok firma özellikle akıllı telefonlar üstünden z kuşağı dediğimiz yenilikçi ve genç kuşağa hitap etmeye çalışıyor. Y kuşağı dediğimiz genç ve orta yaşlı olan kuşak ise hala bilgisayarı online alışveriş için öncelikli tercih sırasında birinci sıraya koyuyor.

İndirim Kuponlarının Kullanımı da Arttı

Online alışverişlerde kullanılan indirim kuponlarının kullanımı da 2017 yılında yaklaşık %22 artış gösterdi. İnternet alışverişlerini ekstra ucuzlatmaya yarayan indirim kuponları, satın alma esnasında ilgili siteye girilerek harcama tutarının ucuzlamasını sağlıyor. İndirim kodları e-ticaret sitelerinin ana sayfalarından, sosyal hesaplarından, çeşitli forumlardan ve www.indirimvekuponu.com gibi kupon sitelerinden temin edilebiliyor. Ücretsiz kullanılabilen bu kuponlar, ekstra bir zahmet gerektirmeden ek indirimler sağladığı için de online alışveriş yapanlar tarafından oldukça ilgi görüyor. Bu ilgi karşısında kayıtsız kalmayan markalar da daha fazla indirim kodu yayınlamaya başladı. Araştırmalar, online alışverişlerin artmasına paralel olarak indirim kuponu kullanımının da önümüzdeki yıllarda artacağı yönünce sonuçlar vermektedir.

Kaynak: www.tuik.gov.tr