Ana SayfaYaşamLGBTİ+Onur Yürüyüşü'ne polisten "Onursuz Müdahale"

Onur Yürüyüşü’ne polisten “Onursuz Müdahale”

-

İstanbul Taksim’de yapılacak 13. İstanbul LGBTİ Onur Yürüyüşü’ne polisin, artık alıştığımız ancak asla kabullenmeyeceğimiz tarzda, onursuz müdahalesi damga vurdu.

Valilik bir son dakika kararı vererek, öncesinde hiçbir bildirim yapmadan ve son derece saçma biçimde “Ramazan ayını ve bu süreçte insanların hassas olmasını” gerekçe göstererek 13. İstanbul LGBTİ Onur Yürüyüşü’nü yasakladı. Polis şu an İstanbul’un göbeğinde on binlerce kişiye biber gazı, plastik mermi ve TOMA’lar ile saldırıyor. 

Polis Müdahelesi
(Fotoğraf: @muratcekic, Twitter)

Taksim ve İstiklal Caddesi’ne tüm giriş çıkışların kapatıldığını belirten Onur Haftası Komitesi üyeleri hiçbir yere gitmeyeceklerini söyledi.

İstanbul Valisi Vasip Şahini TC anayasasına uygun davranmaya, saldırıyı derhal sonlandırmaya ve kamuoyu önünde açıklama yapmaya davet ettiklerini belirten komite üyeleri, katılımcıları planlanan yürüyüş gerçekleşene dek Beyoğlu’nda bulundukları yerde kalmaya çağırdı.

(Fotoğraf: @guzidebalci, Twitter)
(Fotoğraf: @guzidebalci, Twitter)

“Taksim’e gelemeyen ve özgür bir dünyaya inanan tüm dostları saat 18:00’da tencere-tavalar ile ses çıkarmaya davet ediyoruz” şeklinde açıklama yapan komite açıklamayı şöyle bitirdi:

Buradayız, Alışın, Gitmiyoruz! Aşk kazanacak!

Kalabalık İstiklal Caddesi’nin Tünel Meydanı’nda yeniden toplanmaya başladı.

(Başlık Görseli: Twitter @zeroRHpositive)

SON YAZILAR

KAOS GL ve 17 Mayıs’tan anayasa açıklaması: Haklarımızı savunacağız

Depremle rafa kaldırılan Anayasa değişikliği, 2 Ekim 2023’te Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın yaptığı TBMM konuşmasıyla resmi olarak gene gündemimize girdi. Yapılmak istenenin hak ve özgürlükleri...

154 gazeteciden ortak açıklama: Daha fazla LGBTİ+’lara şiddet ve yasak haberi yazmak istemiyoruz

154 gazeteci ortak bir açıklama yayınlayarak, “Daha fazla LGBTİ+’lara şiddet ve yasak haberi yazmak istemiyoruz” dedi. Gazeteciler, LGBTİ+ Onur Ayı gelir gelmez yasaklar ve şiddetin...

17 Mayıs Derneği Esenlik Buluşmaları yoga ve nefes çalışmalarıyla devam ediyor

17 Mayıs Derneği'nin LGBTİ+ aktivistlerini güçlendirmeye yönelik düzenlediği Esenlik buluşmaları yoga ve nefes çalışmalarıyla devam ediyor. 14 Mart ve 16 Mart tarihlerinde gerçekleşecek online çalışmalara...

Esat – Eryaman Davası 22 Şubat’ta: #ZamanaBırakmıyoruz

2007 yılından beri devam etmekte olan, saldırıya uğrayan ve yaşadıkları yerlerden göçe zorlanan trans kadınların adalet arayışı olan Eryaman-Esat davasında, 22 Şubat Çarşamba günü Ankara 30. Ağır...
Gamzegül Kızılcık
Gamzegül Kızılcık
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Kadın hakları mücadelesi, çocuk hakları ve LGBTİ hakları konularına ilgili. Doğal hayatın korunması konusuna meyledişi ve Gaia Dergi ile yollarının kesişimi sonucunda da; direnişçi bir kadın, gazeteci.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol