İstanbul Taksim’de yapılacak 13. İstanbul LGBTİ Onur Yürüyüşü’ne polisin, artık alıştığımız ancak asla kabullenmeyeceğimiz tarzda, onursuz müdahalesi damga vurdu.

Valilik bir son dakika kararı vererek, öncesinde hiçbir bildirim yapmadan ve son derece saçma biçimde “Ramazan ayını ve bu süreçte insanların hassas olmasını” gerekçe göstererek 13. İstanbul LGBTİ Onur Yürüyüşü’nü yasakladı. Polis şu an İstanbul’un göbeğinde on binlerce kişiye biber gazı, plastik mermi ve TOMA’lar ile saldırıyor. 

Polis Müdahelesi
(Fotoğraf: @muratcekic, Twitter)

Taksim ve İstiklal Caddesi’ne tüm giriş çıkışların kapatıldığını belirten Onur Haftası Komitesi üyeleri hiçbir yere gitmeyeceklerini söyledi.

İstanbul Valisi Vasip Şahini TC anayasasına uygun davranmaya, saldırıyı derhal sonlandırmaya ve kamuoyu önünde açıklama yapmaya davet ettiklerini belirten komite üyeleri, katılımcıları planlanan yürüyüş gerçekleşene dek Beyoğlu’nda bulundukları yerde kalmaya çağırdı.

(Fotoğraf: @guzidebalci, Twitter)
(Fotoğraf: @guzidebalci, Twitter)

“Taksim’e gelemeyen ve özgür bir dünyaya inanan tüm dostları saat 18:00’da tencere-tavalar ile ses çıkarmaya davet ediyoruz” şeklinde açıklama yapan komite açıklamayı şöyle bitirdi:

Buradayız, Alışın, Gitmiyoruz! Aşk kazanacak!

Kalabalık İstiklal Caddesi’nin Tünel Meydanı’nda yeniden toplanmaya başladı.

(Başlık Görseli: Twitter @zeroRHpositive)