Okuma süresi: < 1 dakika

Ağaçların kendilerine ait bir dilleri vardır. Onlar hışıldar ve uğuldarlar; gıcırdar ve inilderler. Ağaçlar, çıkardığı bu doğal seslerin de ötesinde, insanın kulağının duyamayacağı yükseklikteki frekanslardaki seslerle şarkı söylüyorlar. Siz, ormanın şarkısını dinlemek ister miydiniz?

Hollanda’ya bağlı Vlieland adasında düzenlenen Into the Great Wide Open Festivali için, Studio Toer tarafından oluşturulan interaktif ses algısı kurulumu sayesinde, bölgedeki ağaçların yaydığı müziği duyma şansı elde edildi.

The Boom Boom (Flemenkçe’de ağaç ağaç demek) Projesi, ağaçlara yaklaşıldığında, dokunulduğunda ve sarılındığında ortaya çıkan müziği ve titreşimleri sunuyor. Ağaçlar bir nevi müzik enstrümanı haline geliyorlar. Katılımcılar ormanın içinde sahne sahne dolaşırlarken, ağaçlar hep birlikte sesi gövdelerden dallara uzanan bir koro oluşturuyorlar.

Doğaya daha dikkatli bakın

Toer’ın isteği, the Boom Boom Projesi ile festivalin zaten mükemmel olan manzarasını, şen bir ortam yaratarak daha da güzelleştiriyorlar. Böylece de insanların doğaya daha dikkatli bakmalarını sağlıyorlar.

Ortamın, ziyaretçileri ağaçlara sarılmaya ve doğayla olağandışı, fiziksel bir etkileşime davet ettiğini kaydediyor stüdyo. Ağaçlar şarkı söyleyebilselerdi, onlardan çıkan seslerin bu şekilde olmasını hayal edebilir miydiniz?