Okuma süresi: < 1 dakika

Brezilya Amazonlar’ındaki ormansızlaştırma 2013 ve 2014 yılları arasında yüzde 18 azaldı. Ekolojistler Brezilya hükümetini çabalarından dolayı tebrik ettiler, fakat ormansızlaştırma hala çok fazla olduğuna değindiler.

26 Kasım Çarşamba günü, Brezilya Çevre Bakanı Izabella Teixeira ormansızlaştırmanın 4 bin 848 km2’ye ulaştığını bildirdi. Ormansızlaştırmanın uydu sistemleriyle gözlenmeye başlandığından beri en düşük ikinci rakam olduğunu ekledi. Hesaplamalar Brezilya’nın dokuz Amazon eyaletini kapsıyor.

Brezilya Amazonlar’ında 2004’te 27 bin km2 olan ormansızlaştırma 2011-2012’de 4 bin 571’e kadar düşürmeyi başarmıştı. Sonra dünyanın en büyük ormanındaki ormansızlaştırma oranı tekrar 5 bin 891 km2 kadar arttı.

Ölçümler, Brezilya’nın Ulusal Uzay Araştırmaları Enstitüsü (PRODES) tarafından uçsuz bucaksız yeşil ormanın içerisindeki kırmızı ve kahverengi bölgelerin hesabını tutan bir uydu sisteminin yardımıyla gerçekleştirildi.

Bu rakamlarda iş kontrolü ve çevresel regülasyonların öneminden bahseden Bakan, 2004’ten bu yana ormansızlaşmanın yüzde 83 düştüğünü ekleyerek, engelleyici bir kontrol sağladıklarını söyledi. Bu fenomene karşı verilen savaşta kullanılan yeni uydu uyarı sisteminin de yardımı büyük.

Buna karşın, sivil toplum kuruluşu Imazon geçtiğimiz ekim ayındaki ormansızlaştırmanın Google Earth yardımıyla yapılan resmi olmayan hesaplamalara göre bir yıl önceki sonuçlardan yüzde 500 daha fazla olduğunu belirtti. Imazon yetkilileri bu rakamlar resmi olmasa bile, uygulanan politikaların koruma ve ormansızlaştırmanın kontrolü için yeterli olup olmadığı konusundaki şüphelerini belirttiler.

Imazon‘un bahsettiği gibi ormansızlaştırmada artış olduğunu gösteren gözlemleme sistemlerinin olduğunu belirten Çevre Bakanı, mevcut uydu sayımlarının resmiyetini hatırlattı. Bunun diğer kuruluşların gözlemleme yapması gerekmediği anlamına gelmediğini, fakat farklı sayım metodlarını ve bilgileri karıştıramayacaklarını belirtti.

Greenpeace‘in Amazon sorumlusu Paulo Adario, rakamların iyi haber olduğunu söyledi. Fakat kutlama yapacak zamanın daha gelmediğini belirterek ormansızlaştırmanın bitmeye ne kadar uzak olduğunu hatırlattı. Ulusal Uzay Araştırmaları Enstitüsü’nün ormansızlaştırmanın tespit ve hesaplanmasında en iyi sistemlere sahip olduğunu belirtti. Geçtiğimiz yıllarda düşüş eğiliminin azalmasının herkesi endişelendirdiğini hatırlatan Adario, tekrar ortaya çıkan düşüş eğiliminin devamlılığının devam etmesini umduklarını söyledi.

Kaynak: Le Monde