Ana SayfaEkolojiDoğaAmazonlar'ın ormansızlaştırması yüzde 18 azaldı

Amazonlar’ın ormansızlaştırması yüzde 18 azaldı

-

Brezilya Amazonlar’ındaki ormansızlaştırma 2013 ve 2014 yılları arasında yüzde 18 azaldı. Ekolojistler Brezilya hükümetini çabalarından dolayı tebrik ettiler, fakat ormansızlaştırma hala çok fazla olduğuna değindiler.

26 Kasım Çarşamba günü, Brezilya Çevre Bakanı Izabella Teixeira ormansızlaştırmanın 4 bin 848 km2’ye ulaştığını bildirdi. Ormansızlaştırmanın uydu sistemleriyle gözlenmeye başlandığından beri en düşük ikinci rakam olduğunu ekledi. Hesaplamalar Brezilya’nın dokuz Amazon eyaletini kapsıyor.

Brezilya Amazonlar’ında 2004’te 27 bin km2 olan ormansızlaştırma 2011-2012’de 4 bin 571’e kadar düşürmeyi başarmıştı. Sonra dünyanın en büyük ormanındaki ormansızlaştırma oranı tekrar 5 bin 891 km2 kadar arttı.

Ölçümler, Brezilya’nın Ulusal Uzay Araştırmaları Enstitüsü (PRODES) tarafından uçsuz bucaksız yeşil ormanın içerisindeki kırmızı ve kahverengi bölgelerin hesabını tutan bir uydu sisteminin yardımıyla gerçekleştirildi.

Bu rakamlarda iş kontrolü ve çevresel regülasyonların öneminden bahseden Bakan, 2004’ten bu yana ormansızlaşmanın yüzde 83 düştüğünü ekleyerek, engelleyici bir kontrol sağladıklarını söyledi. Bu fenomene karşı verilen savaşta kullanılan yeni uydu uyarı sisteminin de yardımı büyük.

Buna karşın, sivil toplum kuruluşu Imazon geçtiğimiz ekim ayındaki ormansızlaştırmanın Google Earth yardımıyla yapılan resmi olmayan hesaplamalara göre bir yıl önceki sonuçlardan yüzde 500 daha fazla olduğunu belirtti. Imazon yetkilileri bu rakamlar resmi olmasa bile, uygulanan politikaların koruma ve ormansızlaştırmanın kontrolü için yeterli olup olmadığı konusundaki şüphelerini belirttiler.

Imazon‘un bahsettiği gibi ormansızlaştırmada artış olduğunu gösteren gözlemleme sistemlerinin olduğunu belirten Çevre Bakanı, mevcut uydu sayımlarının resmiyetini hatırlattı. Bunun diğer kuruluşların gözlemleme yapması gerekmediği anlamına gelmediğini, fakat farklı sayım metodlarını ve bilgileri karıştıramayacaklarını belirtti.

Greenpeace‘in Amazon sorumlusu Paulo Adario, rakamların iyi haber olduğunu söyledi. Fakat kutlama yapacak zamanın daha gelmediğini belirterek ormansızlaştırmanın bitmeye ne kadar uzak olduğunu hatırlattı. Ulusal Uzay Araştırmaları Enstitüsü’nün ormansızlaştırmanın tespit ve hesaplanmasında en iyi sistemlere sahip olduğunu belirtti. Geçtiğimiz yıllarda düşüş eğiliminin azalmasının herkesi endişelendirdiğini hatırlatan Adario, tekrar ortaya çıkan düşüş eğiliminin devamlılığının devam etmesini umduklarını söyledi.

Kaynak: Le Monde

SON YAZILAR

Akyaka sen ne güzel şeysin

Çok, çok uzun zamandır Akyaka ve Nail Çakırhan’la ilgili bir yazı yazmak istiyordum. Geçenlerde Akyaka’yı yeniden görünce nicedir bekleyen bu yazının da vaktinin geldiği anladım. Akyaka Akyaka,...

Ankara’nın ilk, Türkiye’nin ikinci Botanik Parkı imara mı açılıyor?

Prof. Dr. Yüksel Öztan'ın Ankaralılara mirası, 3. derece doğal sit alanı olan Ankara'nın ilk botanik parkı bakanlığın onay vermemesine rağmen ticarete açılıyor. Proje için müellif...

Belgeselci Ben Fogle ile vahşi yaşam ve belgesel serisi üzerine söyleşi

Adını ilk kez Castaway isimli televizyon programında duyuran ve şu anda Vahşi Yaşama Dönüş (Return to the Wild) adlı programı sunan Ben Fogle, dünyanın dört...

Vegan dövmeci ile vegan dövme hakkında

Günümüzde özellikle veganlar vücutlarına kazıdıkları dövmelerin de hayvansal içermesinden çekiniyorlar. Bu noktada bir takım kafa karışıklıkları söz konusu. Biz de bu kafa karışıklıklarını gidermek adına...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,212TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol