Okuma süresi: < 1 dakika

Yeni Emek Sineması projesine yargının yeniden yürütmeyi durdurma kararı vermesine karşın hukuksuz inşaatın devam etmesi protesto edildi.

“Bu inşaat duracak, Emek bizim olacak”, “Eller yukarı bu inşaat kaçak”, “Her yer Emek her yer direniş” gibi sloganlar söyleyip, pankartlar tutan direnişçiler, inşaat durana kadar Emek Sineması yeniden yerinde inşa edilene dek eylemlerini sürdüreceklerini duyurdu.

Mimarlar Odası’ndan Mücella Yapıcı, Danıştay’ın, yargı kararına uymayan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ile Emek projesinden sorumlu diğer yetkililer hakkında soruşturma açmaya karar verdiğini duyurdu. Yapıcı, ayrıca yasal olarak durması gereken inşaatın ertesi günü 15 Ocak’ta bir işçinin elektrik akımına kapıldığını belirttti.

Avukat Can Atalay ise kent ortasında verilen mücadelenin bir sınıf mücadelesi olduğunu belirtti. Atalay, “Emek Sinemasından, Gülensuyu’ndaki tüm yoksul mahallelerine, Tarlabaşı ve Sulukule’deki kültür mozaiğinden, göç etmeye zorlanan LGBTİ bireylerle verdiğimiz bu mücadele kent mekanındaki sömürüye, talana, yağmaya karşıdır ve kararlıkla sürmektedir” dedi.

Yapılan konuşmalar ardından Emek Bizim ile Kent Savunması adına açıklama yapan Elif Refiğ, Emek Sinemasının yıkılmaması için beş yıldır mücadele edildiğini ve bu mücadele sonucunda 8 Ocak 2015 tarihinde İstanbul Bölge İdare Mahkemesinin, Emek Sinemasını yıkan proje hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdiğini hatırlattı. Refiğ, inşaatın bir an önce durmasını ve Emek Sinemasının aslına uygun yapılmasını istediklerini vurguladı.

Polisin engelleme girişimlerine karşın direnişçiler İnci Pastanesi önüne geldiler. İnci Pastanesi, destek için gelen Emek direnişçilerine profiterol dağıttı.

Eyleme HDP Milletvekili Sebahat Tuncel ve CHP Milletvekilli Melda Onur, Validebağ Gönüllüleri, Kadıköy Yoğurtçu Parkı Forumu, Birleşik Haziran Hareketi ve çok sayıda doğa aktivisti destek verdi.

Kaynak: Cumhuriyet, Birgün
Başlık Görseli: MaltepeGenciz Blogspot