3 yıl boyunca İstanbul ve İzmir’de festival şeklinde gerçekleşen “Orta Avrupa Filmleri Haftası”, 3. Vişegrad-Türk Kültür Festivali kapsamında bu kez Ankara’da da gerçekleşiyor! Orta Avrupa Filmleri, 7 – 10 Haziran 2018 tarihleri arasında Ankara Büyülü Fener Sineması Kızılay’da gösterilecek.

Festivalin ana teması ise: Beden ve Ruh ve Kulak Ver!, Müzik ve Sinema öncülüğünde sinema dünyasının usta isimlerinin yanı sıra; György Pálfi, Wojciech Marczewski, Juraj Jakubisko, Iveta Grófová, Gábor Koltay ve Jacek Borcuch gibi Vişegrad bölgesinin genç ve başarılı yönetmenleri de bu fetsivalin sinema yolculuğunda eserlerini sergileyecekler.

Festivalin açılış filmi ise, Miloš Forman’ın 1979’da Rock müzikal Hair’den uyarladığı Hair (Bırak Güneş İçeri Girsin) olacak. Hair ABD’de daha sonra çekilmiş olan, dikkat çekici müzik ve koreografiye sahip ve Miloš Forman’ın 60’ların kuşağı ve savaş karşıtı özgür ruhu kucaklaması olarak nitelendiriliyor.

Miloš Forman’a ise ayrılmış özel bir bölüm olması, en tanınmış Çek-Amerikan yönetmenin filmlerini ve önemini gözler önüne seriyor. Her ikisi de Oscar ödülüne aday gösterilmiş olan Bir Sarışının Aşkları ve Koşun İtfaiyeciler filmleri, 60’lı yıllarda kendi ülkesinde çekilmiştir.

Festival hakkında daha detaylı bilgiye, festivalin web sitesinden bulaşılabilir.