Ana SayfaKültür & SanatKitapOrtak yaşamın inşası için: Toprak, su ve kitapları komünleştirelim!

Ortak yaşamın inşası için: Toprak, su ve kitapları komünleştirelim!

-

Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde halkın kitaplara ücretsiz ulaşmasını amaçlayan bir proje: Büka Barane Ekolojik Yaşam Kütüphanesi.

Ekoloji Kütüphanesi’ne can suyunu veren fikir öncüsü doğal tıp uzmanı, HDK Ekoloji Meclisi’nden Sergen Sucu. Sucu, kütüphanenin çeşitli atölyelere ev sahipliği yapacak derslikleri de olacağını müjdeliyor. Mücadeleyi büyütecek derin bir seçenek olarak bu kütüphanenin kurulma önemini vurgulayan Sucu, yaşamın her alanına ekolojik bir perspektifle bakmanın, doğal kıyımın, talanın ve sermayenin karşısında durabilmek olduğunu belirtti.

(Görsel: Zaman Gazetesi)
(Görsel: Zaman Gazetesi)

Türkiye’de bir “ilk” özelliğini taşıyan Ekoloji ve Doğal Yaşam Kütüphanesi ile halkın kitaplara ücretsiz erişimi, kitaplar üzerinden yürütülecek tartışmalar ve teorinin pratiğe dönüştürülmesi ile pekişecek.

Sucu hepimizden destek istiyor Ağustos’ta kurulacak kütüphane için: “Enerjimizi, suyumuzu, toprağımızı ve kitabımızı komünleştiriyoruz. Diyarbakır’da ekoloji ve yaşam kütüphanesi kuruyoruz. Lütfen siz de içinde ırkçılığın, cinsiyetçiliğin bulunmadığı kitaplarınızla bizi destekleyin.”

Bilgiye erişim hakkı tüm çocukların, tüm insanların. Dayanışma ile…

Kitapların ulaştırılacağı adres:

Diyarbakır Kayapınar Peyas Mahallesi Altın 4 Sitesi G blok kat:1 no: 3
Sergen Sucu 0507 153 43 87

SON YAZILAR

Sürdürülebilir mimari tasarımın yeni yıldızı: Ahşaptan ayırt edilemeyen pirinç kabuğu yapı malzemesi

ACRE, ahşap alternatifi olarak öne çıkan bir yapı malzemesidir; dayanıklılığı, suya ve çürümeye karşı direnci, estetik dokusu ve sürdürülebilirliği ile dış mekanlarda mükemmel performans sergiler. Alüminyum ve pirinç tozlarının muazzam bir sentezi olan bu malzeme, çitlerden kapılara, pervazlardan teraslara kadar geniş bir yelpazede dış mekan uygulamaları için ideal bir seçenektir. Dünya ormanlarını koruyan bu malzemeyi keşfediyoruz!

Dünyanın Öteki Yüzü: Genç yazardan alışılmışın dışında hayaller kur(dur)an öyküler

EdebiyatHaber’de gerçekleştirdiği Yazarın Odası söyleşileriyle tanıdığımız Meltem Dağcı’nın ilk öykü kitabı Dünyanın Öteki Yüzü, İthaki Yayınları’ndan çıktı. Yetmiş yaşına geldiğinde ölüm şeklini seçme özgürlüğüne kavuşan kadınlar,...

Bahar geldi: Aylardan Mayıs, günlerden Hıdırellez; gününüz hep güneşli, talihiniz hep bol olsun

Zaman akıp gider... İnsan bu hayattan geçerken nice mevsimleri ve nice baharları da beraberinde yaşar. Belki farkındadır, belki de bilincinde değildir ama kaç kez kim...

Yeryüzüne Dayanabilmek…

Düşünüyorum da acaba neden yazıyoruz?  Hele ki günümüzde hiç kimsenin doğru dürüst okumadığını bilirken... O halde sadece kendimizi tatmin etmek için mi yazıyoruz? Yoksa bu, karşı...
Gamzegül Kızılcık
Gamzegül Kızılcık
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Kadın hakları mücadelesi, çocuk hakları ve LGBTİ hakları konularına ilgili. Doğal hayatın korunması konusuna meyledişi ve Gaia Dergi ile yollarının kesişimi sonucunda da; direnişçi bir kadın, gazeteci.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol