Okuma süresi: 2 dakika

Canlılık döngüsünün yeryüzü şubesi otlar, her baharın aynası olup, yaşamımız sonunda da vücudumuzun form bulacağı en güzel hal olmuştur. Bu taze, yeşil, şifalı otlarının çeşitliliğiyle nam salmış Alaçatı’nın geleneksel festivali 26-29 Mart tarihleri arasında kutlanacak. 

Çeşme Belediyesi’nin destekleriyle, Alaçatı Sanat ve Kültür Derneği tarafından organize edilen ”Alaçatı Ot Festivali”  bu yıl 6. kez umutlarımızı yeşertecek. Bölgenin, otellerce kuşatılmasının ve kültürel birikiminin harap olmasının önüne geçme hedefleri ile oluşturulan organizasyon ”doğa” ve ”insan” kavuşması için bir fırsat sunar nitelikte.

Yerli halkın geleneksel tariflerinin tekrar can bulacağı ve birikimlerin paylaşılacağı bu festival, farklı kıtalardan, birden fazla ülkenin bakanlıklar düzeyinde katıldığı bir oluşum olan Gıda ve Beslenme Biyoçeşitlilik Projesi’nden (Biodiversity for Food and Nutrition Project) dünyada alanının en iyisi olan akademisyenleri ağırlayacak. Katılacak uzmanlar, endemik bitki türleri üzerine verecekleri seminerler ile bitki çeşitliliğinin korunması yönünde dünya geleceği için oldukça önemli adımlar atacak. 

Alaçatı ot festivali 2

Geçtiğimiz yıllarda oldukça renkli görüntülere ev sahipliği yapmış festivalimiz, doğal beslenmenin öneminin en farkında olduğumuz bu zamanlarda, özel bitkiler ile damaklarımızı tatlandıracak birbirinden farklı lezzetler deneyimlemek için harika imkanlar sunuyor bize. 

 Alaçatı Ot Festivali 3

Toprağın ellerinden armağan otlar ile hazırlanan yemekler gelecek kuşakların mirası olarak yaşayacak .

Festivalin bu seneki teması ise ”Ebegümeci”. Ülkemizde 8 türü yetişen ebegümeci ile yapılmış yemekleri yarışıcak. Ayrıca yapılacak fidan dikimi, doğa yürüyüşü etkinliklerinin yanında, birbirinden güzel atölyeler de gerçekleşecek. Konserler ile tiyatroların da bol bol bulunduğu ”Alaçatı Ot Festivali, baharın tüm renklerini kucaklamış hepimizi davet ediyor! 

 Alaçatı Ot Festivali 4

Alaçatı Ot Festivali 222

Alaçatı Festival Korteji 1 

Festivalin programı böyle;

Festival Programı

Festivalin sitesi: alacatiotfestivali.com