Ozan, çok uzun zamandır tanıdığım ve çok sevdiğim bir arkadaşım. Oyunculuk yaptığını bilsem de, müzikle olan bağını sosyal medya sayesinde öğrendim. İlk single çalışmasını piyasaya sürdüğünde ise, ona bir röportaj sözü vermiştim. Şimdi sorular benden, sözler Ozan’dan… Biraz ‘Rekabet’i, müzikle olan bağını ve yeni projelerini konuştuk…

Çocukluğundan bu yana en büyük idealin oyuncu ve ses sanatçısı olmak mıydı?

Çok küçüktüm, ama hatırlıyorum. Kuzenlerimle oyuncaklarla oynamak yerine; oyunculuk gerektirecek oyunlar oynar, rolden role girerdim. 12 yaşındaydım tiyatro sahnesiyle ilk kez buluştuğumda, mutluluktan havalara uçmuştum. İlk oyunculuğumda o zamanlar farkında olmasam da başrolü kapmıştım.

Çocukluğumu-gençliğimi ve yaşlılığımı oynamış, rolden role girmiştim. Prova saatlerinden bir saat önce sahneye gider, karşısında oturup hayaller kurardım. 13 yaşımda okul korosuna girmiş, farklı bir deneyim yaşıyordum. Korodan bağımsız bir şarkıda söylemiştim, gösterim gecesi alkışlandıkça gençliğimde gerçekleştireceğim hayallerim arasında yer alacağının farkına varmıştım şarkı söylemekte. Ama 1 yıl öncesine kadar cesaretimi toplayamıyor mutsuzluk içerisindeydim. Ta ki stüdyoya adım attığım o güne kadar, daha sonrası kendiliğinden geldi. Çok çalışıp çok isteyince başaramayacağımız hiçbir şey yok. Çevreniz tarafından da seviliyorsanız, hep mutlu olursunuz.

Ozan Kaya, müziğin hayatındaki yerini hangi cümlelerle anlatır?

Müzik, hayatımın olmazsa olmazlarından diyebilirim. Ben müzik dinlerken çok keyif alan ve eğlenen bir insanım. Her tür müzik kültürüne sahibimdir. Ama müzik bende, zaman ve mekân olarak değişiklik sağlıyor. Şimdi ise şarkı söylemek, çok farklı bir duygu kattı hayatıma galiba. Bu yolda çok başarılı projelere imza atacağız gibi, şimdiden yeni projelere başladık bile.

“Rekabet” şarkısından bahsedelim biraz… Sözü, müziği İrem Haykır’a ve düzenlemesi de Cüneyt Yalmaz’a ait. Şarkının ortaya çıkışı nasıl şekillendi?

“Rekabet” ortaya çıkmadan önce sevgili dostum İrem Haykır ile ilk çıkış şarkısı farklı olmalı diye konuşuyorduk. Biz başka bir şarkıyla stüdyoya girdik, ama stüdyoda “Rekabet” şarkımın ilk bölümü çıktı. Daha sonra hemen devamını yazmak için İrem çalışmalara başladı ve 1 hafta sonra “Rekabet” ortaya çıktı. Ben, İrem ve Cüneyt çok güzel bir ekip olmuştuk bile.

“Rekabet” in klibi de oldukça güzel. Çöl gibi bir yerde geçiyor ve motor süren birisi var. Klibin süreci nasıl oluşu ve nasıl geçti?

Klip çeken, şarkı sözü yazan bir dostta sahip olunca bazı şeyler kolay oluyor. Klibin yönetmenliğini İrem Haykır yaptı, bu yüzden klip maceramız çok eğlenceli bir çalışma oldu ekipteki, herkes aile gibiydi. Bizim 25 güne yakın hazırlıklarla uğraştık ve klibi Şile’de çektik. Çok güzel bir ortamda çok güzel bir ekiple çekimlerimizi tamamladık ve motor sahneleri çok güzel farklılık kattı. Oyunculuk da yapmış olmam ve kameraya alışık olmam, bir avantaj sağladı aslında.

Şarkıyla ilgili nasıl geri dönüşler aldın?

Şarkıyla ilgili hep farklı ve güzel olduğuyla ilgili güzel mesajlar aldım. Ailemden, dostlarımdan ve hiç birbirimizi tanımadığımız bir sürü insandan… Bazı kulüplerde ise şarkımın çalındığına denk gelmek farklı bir mutluluk verdi bana. Şimdi üstüne daha çok şey katarak yeni şarkılarımla çıkacağım, bunun için elimden geleni yapıyorum.

 ‘Hayatımın şarkısı’ dediğin ve ya senin için ayrıksı olan ve ‘Söylerken çok mutlu oluyorum’ dediğin bir şarkı var mı?

‘Hayatımın şarkısı’ dediğim bir şarkı yok, zaman zaman değişir bende o şarkı… Ama şimdi hayatımın şarkısı diyeceğim bir şarkı kendim çıkarıyorum. Annem için yazdığım, aslında bu yola girmemdeki en büyük neden o şarkı. 24 Mart’ta çıkarmayı planlıyoruz o şarkıyı, çok heyecanlıyım.

Yeni projelerin var mı?

Single için hazırlıklar başladı. Sesine hayranlık duyduğum, dünyaya açılmış ve kendisi de melek gibi olan bir kadın sanatçımızla düet yapacağım. Çok farklı bir deneyim olacağını düşünüyorum kendim için. Annem için yazdığım, sözü müziği bana ait olan şarkımız da gelecek, onu da dinlerken dinlerken gözyaşlarımıza hakim olamayacağız gibi duruyor.

Şu sıra görüştüğüm 2 dizi projesi var. İçime sinen bir senaryo var, yakında ekranda olacağım. Ne kadar hayalim varsa gerçekleştirip mutlu olma taraftarıyım. O yüzden ‘her şeyi de tek bir insan yapmamalı’ düşüncesine aldırmıyorum.