1981 yılındaki bir konserinde kendisine bir hayranı tarafından atılan yarasanın kafasını ısırarak kopartan, sonra da “Ben onu plastikten yapılma bir oyuncak zannetmiştim” şeklinde açıklamada bulunan doom metalin babası Ozzy Osbourne, bu olaya dayanılarak, Amazon’da keşfedilen, yarasa sesli kurbağanın isim babası oldu.

Amazon ormanlarının el değmemiş derinliklerini keşfe çıkan bilim insanları, kulakları delen bir ses duydular. Yarasa çığlığına benzeyen bu sesin kaynağına doğru giden bilim insanları, sesi çıkaranın 19.4 milimetrelik turuncumsu, kahverengi bir kurbağa olduğunu tespit ettiler. Ekipte bulunan ve Brezilya’daki Museu Paraense Emílio Goeldi müzesinde çalışan doktora sonrası öğrencisi Pedro Peloso “ Sesi duyduğumda, bunun yeni bir tür olduğunu anlamıştım. Daha önce hiç böyle bir ses duymamıştım” şeklinde heyecanını dile getirdi. Daha sonra kurbağaya bir isim bulmak için fikirleşen ekip, aralarındaki eski metalcilerin Ozzy Osbourne‘un konserinde yaşanılan olayın konusunu açmasıyla, keşfedilen bu yeni kurbağa türüne Dendropsophus ozzyi ismini verdi. Çiftleşme döneminde dişisini bulmak için yarasa benzeri tiz sesler çıkaran ve ses torbası şeffaf ve alışılagelmişin dışında büyük olan bu yeni tür, ismini müziğin büyük isimlerinden alan ilk canlı türü değil.

Amazonlar'da keşfedilen bir kurbağaya Ozzy Osbourne'un adı verildi.
Fotoğraf: © Pedro Peloso

Daha öncesinde buna benzer sayısız örnek yaşanmıştı. Megadeath grubu solisti Dave Mustaine‘den esinlenilerek isim alan tarantula Aphonopelma davemustainei, Motörhead grubundan olan Lemmy Kilmister‘den esinlenilerek isim alan deniz solucanı Kalloprion kilmisteri ve ismini John Lennon’dan alan tarantula Bumba lennoni  bunlardan sadece birkaçı. Yeni kurbağa türüyle ilgili bilim insanlarının yayınladığı makaleye ise Zootaxa dergisinin 3881’inci cildinin, 4’üncü sayısından ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Loudwire, Io9, Iflscience
Fotoğraf: 4ukrainians
Çeviren ve Derleyen: Selma Çam