Okuma süresi: 2 dakika

Paris’te Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’nin 21. Taraflar Konferansı’nın (COP21) müzakereleri devam ederken, Çin’in başkenti Pekin’de hava kirliliği, kabul edilen standart düzeyin 35 katına çıktı.

Kirli hava tabakası geçen haftadan beri görünür durumda. İnsanlar şehirde hava geçirmez yüz maskeleriyle dolaşıyor. İleri düzeydeki hava kirliliği Pekin hükümetini de harekete geçirdi ve ilk defa kırmızı alarm verildi. İnşaat alanlarında kirliliği artırıcı aktiviteler durdurulurken, yaşlı ve çocukların evden çıkmaması tavsiye edildi. Bazı okullar öğrencilere çevrimiçi eğitim seçeneği sundu. Şehirde hava kirliliği öyle bir boyuta gelmiş durumda ki, Pekinli sanatçılar havadaki kirli parçacıkları elektrikli süpürgeyle çekip elde ettikleri zararlı tozdan tuğla, hatta mücevher yapıyorlar.

(Fotoğraf: Feng Li/Getty Images)
(Fotoğraf:Photo by Feng Li/Getty Images)

Ne yazık ki, Çinliler için bu tarz bir hava kirliliği çok sık rastlanan bir durum. Çin’deki 500 şehrin yüzde birinden daha azı Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği hava kalitesi standardına ulaşmış durumda. Dünyada en yüksek kirliliğe sahip on şehrin yedisi Çin’de. Araştırmalara göre ülkede her gün 4 bine yakın insan hava kirliliği nedeniyle hayatını kaybediyor. Kirlilik, solunduğunda kalbe ve akciğerlere zarar veren küçük partiküllerden oluşuyor ve havada bulunan yüksek miktarda kirletici madde ve partikül şehirde yaşamı oldukça zorlaştırıyor. Kirli hava, halk sağlığına büyük tehdit oluşturmasının yanı sıra, sel gibi diğer felaketlerle de ilişkilendiriliyor.

Pekin ve çevresinde görülen hava kirliliği, egzoz emisyonundan ve ağır sanayide ve kentsel ısınmada kullanılan kömür yakımından kaynaklanıyor. Çin hükümeti de ileri düzeydeki hava kirliliğinin nedeninin, havanın soğuması sonucunda kömür santrallerindeki emisyon artışı olduğunu belirtti.

Hava kirliliği insanın çevreye yaptıklarının yadsınamaz sonuçlarından bir tanesi olmakla beraber, en acil kapsamlı önlem gerektiren konular sıralamasında da başlarda geliyor.

Pekin Kırmızı Alarm 3

Pekin’deki hava kirliliğinin tavan yapması Paris’teki Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’nin 21. Taraflar Konferansı’nın (COP21) başlangıcına denk geldi. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping de dahil dünyanın her yerinden liderlerin, iklim değişimiyle mücadelede yeni bir anlaşma için yapmış oldukları müzakereler sonucunda cumartesi günü anlaşma taslağı ortaya koyuldu. 48 sayfalık taslakta, nihai anlaşmayı çok zayıf kılabilecek veya anlaşmayı imkansız hale getirebilecek birçok anlaşmaya varılmamış nokta bulunuyor. Liderlerin hafta sonuna kadar kapsamlı bir anlaşmaya ulaşması bekleniyor.

Kaynak: Popular Science