Ana SayfaKültür & SanatPembe Hayat KuirFest başlıyor!

Pembe Hayat KuirFest başlıyor!

-

Pembe Hayat KuirFest, 24 Ocak Perşembe akşamı Sevgiler, Scott filminin gösterileceği açılış töreni ve ardından Anahit Sahne’de gerçekleşecek konser ve partiyle festival sezonunu açıyor. 25-26-27 Ocak tarihlerinde gerçekleşecek olan festivale bu yıl Kıraathane İstanbul Edebiyat EviFransız Kültür Merkezi ve Tasarım Atölyesi Kadıköy ev sahipliği yapacak.

Festival bu yıl Norveç Büyükelçiliği başta olmak üzere Almanya Elçiliği, Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı, Danimarka Elçiliği, Finlandiya Elçiliği, Fransız Kültür Merkezi, İngiltere Elçiliği, Hollanda Elçiliği, Kanada Elçiliği ve Movies That Matter katkılarıyla gerçekleştirilecek.

Gökkuşağının Altında

KuirFest programı bu yıl da heyecan verici gösterim ve etkinliklerden oluşuyor. Her yıl dünya festivallerinde dikkat çeken uzun metraj kurmaca filmleri izleyicilerle buluşturan Gökkuşağının Altında bölümünde bu yıl Elektrik Beden(Corpo Elétrico, 2017), Madi Nullius (Terror Nullius, 2018), Malila: Veda Çiçeği (Malila: A Farewell Flower, 2017), Minyatür (Retablo, 2017) ve Rafiki(2018) yer alıyor.

Elektrik Beden, yakın dönemde oldukça başarılı kuir sinema örnekleri veren Brezilya sinemasından bol ödüllü bir yapım. Queer Lisboa dahil pek çok festivalde ödülleri toplayan film, tekstil işçisi olarak çalışan bir grup gencin hikayesini gündelik karşılaşmalar ve ânlar üzerinden gerçekçi bir dille anlatıyor. São Paulo’da yaşamaya yeni başlayan Elias bir tekstil fabrikasında işçi olarak çalışmaktadır. Tatil sezonu yaklaştıkça iş yükü daha da artan Elias gittikçe daralan özgür vakitlerini değerlendirmek için yeni sosyal çevrelere girmeye başlar; yepyeni duygular ve deneyimlerle tanışır. ‘Kuir Belgeseller’ bölümünde yer alan Zırıl Lubunya filminin yıldızı Linn de Quebrada’nın da oynadığı filmin gösteriminin ardından Denizli’de tekstil işçisi olarak çalışan göçmen LGBTİ+larla bir söyleşi gerçekleştirilecek.

Madi Nullius, adını sahipsiz toprak anlamına gelen “terra nullius” tamlamasından alıyor. Film biçimsel özellikleri ve içeriği ile başarılı bir kuir sinema örneği olarak dikkat çeken bir mash-up. 2002 yılından Sydney’de kurulan ve genellikle belgesel ile spekülatif kurgu türlerinin kesişiminde işler üreten iki kişilik sanat kolektifi Soda Jerk tarafından çekilen film, Hollywood yapımı “Çılgın Max 2: Yol Savaşçısı” filminin setinde geçen hikayesi üzerinden Avustralya sinemasını yapıbozuma uğratıyor. Film, tahmin edilebileceği üzere sıkı bir kolonyalizm ve ataerki eleştirisi.

İlk uzun metraj filmi Mavi Saati (Onthakan, 2015) ile 5. Pembe Hayat KuirFest’te yer alan Anucha Boonyawatana’nın Tayland’ın bu yılki Oscar adaylığına layık görülen filmi Malila: Veda Çiçeği sade anlatısı ve etkileyici sinematografisi ile özel bir ilgiyi hak ediyor. Ölümcül bir hastalıkla boğuşan Shane’in eski aşkıyla yeniden bir araya gelişini, yaşamın kırılganlığı ve ölümün kaçınılmazlığını simgeleyen “Bai Sri” süsleme sanatı üzerinden aktaran film, doğanın ihtişamı ve insanın varoluşsal korkuları üzerine düşünen şiirsel bir yapım.

2018 Berlin Film Festivali’nin Generations bölümünde gösterilen Minyatür, ismini heykel ve resim sanatını bir araya getiren tekniğiyle dinsel öyküleri desenleyen “retablo” sanatından alıyor. Tıpkı babası gibi, “retablo” sanatında değerli bir usta olmak ve aile geleneğini devam ettirmek isteyen 14 yaşındaki Segundo, babasının gizli olarak yaşadığı hayatı ortaya çıkınca yaşadığı sert yüzleşmeyle nasıl baş edecektir? Babasına yönelen nefrete seline mi katılacaktır, yoksa başka bir yol mümkün müdür? Geçen yıl Berlin Film Festivali izleyicisinin çok sevdiği bu film, festivalden TEDDY Yeni Yetenekler En İyi İlk Film Ödülü ile dönmüştü.

Yılın en dikkat çeken yapımlarından Rafiki de bu yıl Gökkuşağının Altında izleyicisiyle buluşacak. Prömiyerini Cannes Film Festivali’nde yapan Rafiki, ailelerinin politik karşıtlıklarına karşın arkadaşlıklarını sürdürmek için direnen, dostlukları aşka dönüşen iki genç kadının hikayesini anlatıyor. Film, ülkesi Kenya’da eşcinselliği özendirdiği gerekçesiyle yasaklanmasıyla da çok konuşulmuştu. İlerleyen aylarda KuirFest kapsamında Denizli’de de gösterilecek olan Rafiki, Türkçe’yle birlikte aynı zamanda Farsça altyazılı olarak izlenebilecek.

Kuir Belgeseller

Festivalin Kuir Belgeseller bölümünde, Burada Demokrasi Yok (No Democracy Here, 2017), Dayks, Kamera, Ekşın! (Dykes, Camera, Action!, 2018), İnterseks (Entre Deux Sexes, 2017), Kainatla Münasebet (A Deal with the Universe, 2018), Kaliarnta: Yunan Lubuncası (2015), Lunadigas veya Çocuksuz Kadınlara Dair (Lunadigas or ‘Concerning Childfree Women’, 2016), Sevgiler, Scott (Love, Scott, 2018) ve Zırıl Lubunya (Bixa Travesty, 2018) filmleri gösterilecek.

Performans sanatçısı ve aktivist Liad Hussein Kantorowicz, BDSM’yi demokrasinin mekanizmalarını sorgulamak için bir alegori olarak kullandığı belgeseli Burada Demokrasi Yok’ta bir “dominatriks” olarak, sağcı “köle”lerini tamamen karşı oldukları bir partiye oy vermek üzere tasmalarından tutarak katı emirler eşliğinde sandığa götürüyor. Elbette karşı tarafın rızasıyla ve meraklı bakışlar eşliğinde.

Dayks, Kamera, Ekşın! Stonewall hareketi, aktivizm, feminizm ile kuir sinema ve deneysel sinemanın tarihsel olarak kesişiminde dönüşerek kendini var eden, beyaz perdeyi renklendiren kuir kadınların sinemasını anlatıyor. Filmde, 5. Pembe Hayat KuirFest’te Bu Eve Hoşgeldiniz (Welcome to this House, 2015) filmi gösterilen Barbara Hammer ve 6. Pembe Hayat KuirFest’te Karpuz Kadın (Watermelon Woman, 1996) filmi gösterilen Cheryl Dunye gibi pek çok öncü isim yer alıyor.

Queer Lisboa’da yoğun ilgi gören İnterseks, yaşamının ilerleyen dönemlerinde, kendini tanımlayabileceği interseks kelimesini keşfettiğinden beri kendi gibi olanlarla bir araya gelmeye çalışan Vincent Guillot’nun hikayesini anlatan sıkı bir aktivizm filmi. Belgeselde, Vincent’ın yolculuğuna illüstratör Ins a Kromminga da katılıyor ve ikili dört satırlık hastane kayıtlarına sığmayan hikayelerini, kişisel deneyimleri, hisleri, anlatıları ve Ins’in anime edilmiş çalışmaları aracılığıyla aktarıyor. Film, Vincent ve sevgilisinin komüniteyi bir araya getiren düğününe ve interseks kampındaki büyük bir buluşmaya da tanıklık ediyor. 27 Ocak’ta Tasarım Atölyesi Kadıköy’de gösterilecek filmin ardından Vincent Guillot ve Ins A Kromminga ile aktivist Şerife Yurtseven “X: Ulusötesi Interseks Aktivizmi” başlıklı panel için Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi’nde bir araya gelecek.

Kısa filmleri pek çok festivalde kendine yer bulan ve daha evvel BFI Flare programcıları arasında yer alan trans yönetmen Jason Barker’ın ilk uzun metraj filmi Kainatla Münasebet tamamen kişisel arşivlerden oluşan otobiyografik bir çalışma. İlk kez BFI Flare’da gösterilen belgesel, Jason’ın çocuk sahibi olma sürecini toplumsal cinsiyet ve yeni ebeveynlik tartışmaları üzerinden oldukça içten ve kişisel sorgulamalar eşliğinde aktaran özel bir iş.

Atina’da linç edilerek öldürülen LGBTİ+ aktivisti Zak Kostopoulos’un anısına gösterilecek olan Kaliarnta: Yunan Lubuncası, Yunanistan’da yaşayan trans seks işçisi Paola Revenioti’nin artık konuşulmayan Yunan lubuncası üzerine yaptığı bir belgesel. 25 Ocak’ta, filmin Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi’ndeki gösteriminin ardından yönetmen Paola Revenioti’nin katılımıyla bir söyleşi gerçekleştirilecek.

Seçkinin bir başka ilgi çekici yapımı Lunadigas veya Çocuksuz Kadınlara Dair, yönetmenlerin kendi hikayelerini de paylaştığı, farklı geçmiş ve deneyimlerden kadınların hikayelerinin buluştuğu, çocuk sahibi olmayan, olamayan ve olmak istemeyen kadınların dünyalarını keşfe çıkan bir belgesel. Filmin 25 Ocak’taki Tasarım Atölyesi Kadıköy gösteriminden sonra yönetmenler Nicoletta Nesler ve Marilisa Piga ile yapımcı Susi Monzali soru-cevap etkinliği için izleyicilerle olacak. Yönetmenler ve yapımcı, filmin 26 Ocak’ta Feminist Mekan’da yapılacak gösteriminden sonra yine soru-cevap etkinliğinde izleyicilerle olacak. Hemen ardından yine film ekibinin katılımıyla, “Çocuksuzluğa Dair” başlıklı bir forum düzenlenecek.

Festivalin açılış filmi olan Sevgiler, Scott ilk gösterimini BFI Flare’da gerçekleştirmişti. Sevgiler, Scott, maruz kaldığı nefret saldırısının ardından müzikle hayata tutunan Scott Jones’un yaşadığı travmatik olaydan sonraki üç yıl boyunca yaşadıklarını konu ediniyor. Katıldığı koro sayesinde hayata dair umudunu tazeleyen Scott’ın hikayesi ilham veren güçlü bir belgesel. Scott Jones, KuirFest’in açılışı için İstanbul’da olacak. Film, Farsça altyazılı olarak izlenebilecek.

Berlin Film Festivali’nde TEDDY En iyi Belgesel ödülünü kazanan Zırıl Lubunya, São Paulo’nun favelalarından çıkan siyah trans performansçı ve aktivist Linn da Quebrada’nın çarpıcı kişiliğine ve baş döndüren dünyasına tanıklık ediyor. Heteronormatif düzene karşı çıplaklığı radikal bir araç olarak kullanan sanatıyla baş kaldıran ve kendini “toplumsal cinsiyet teröristi” olarak Linn da Quebrada’yla tanışma fırsatını kaçırmamanızı öneririz.

Kuir Diziler

KuirFest, LGBTİ anlatılarına özgür bir ifade alanı açması bakımından internet dizilerine özel bir önem veriyor. Üç yıldır ‘Kuir Diziler’ bölümüne yer veren festivalin programında bu yıl Karışık Mesajlar (Mixed Messages, 2017) yer alıyor. Londralı bir lezbiyenin Berlin’in kuir ortamlarındaki flört maceralarını konu alan mini dizi, aşkı yanlış yerlerde aradığını fark eden kahramanının başarısız ve kimi zaman talihsiz tecrübelerini muzip bir dille anlatıyor.

kÜLT

Geçmişten günümüze sinema tarihine damgasını vuran kuir yapımları festival izleyicileriyle buluşturan Pembe Hayat KuirFest ‘kÜLT’ bölümünde, bu yıl 30. yaşını kutlayan Çözülen Diller’i (Tongues Untied, 1989) ağırlıyor. Restore edilmiş kopyasından gösterilecek olan film performatif belgesel türünün en önemli örneklerinden sayılıyor. Çözülen Diller, siyah, gay, HIV+lerin ‘kendi adlarına konuşmalarına alan açmasıyla film tarihinde oldukça özel bir yere sahip. Marlon Riggs imzalı filmde yer alan Essex Hemphill dizelerini, ünlü akademisyen ve çevirmen Fahri Öz KuirFest için Türkçe’ye kazandırdı. Çözülen Diller, Farsça altyazılı olarak gösterilecek.

Önceki yıllarda da programında siyah kuir hareketten filmlere geniş yer ayıran KuirFest, ‘kÜLT’ bölümünde ayrıca 1985 yapımı Eküriler (Buddies) filmini yine restore versiyonundan takipçileriyle buluşturacak. Eküriler, HIV+ler hakkındaki önyargıları parçalayan anlatısı bakımından sinema tarihinde oldukça önemli bir yere sahip.

Ğ

Sıra festivalin en özel bölümlerinden biri olan ‘Ğ’ bölümüne geldi. Türkiye’den kuir yapımları ve LGBTİ+ hareketine dair çığır açan filmleri izleyicileriyle buluşturan bölüm kapsamında bu yıl 25. yılını kutladığımız, Atıf Yılmaz imzalı kült film Gece, Melek ve Bizim Çocuklar (1994) gösterilecek! Türkiye sinemasında, lubuncayı ilk duyduğumuz filmlerden olan Gece, Melek ve Bizim Çocuklar dönemin lubunya yaşantısından gerçek sahneler içermesiyle de çok özel bir yere sahip. Filmin 26 Ocak Cumartesi günü Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek gösteriminin ardından şair ve yazar Yıldırım Türker, filmde de rol alan ünlü oyuncu Deniz Türkali ve Türkiye sinemasında kadın cinselliği ve sansürü tartışan Çekil(e)meyen Sahneler filminin yönetmeni Metin Akdemir ile bir söyleşi gerçekleştirilecek.

KISA SEÇKİLERİ

Pembe Hayat KuirFest her yıl kısa seçkileriyle sinemayı kuirleştiren kısa film seçkilerine geniş yer ayırıyor. Festival programı kapsamında bu yıl tam yedi kısa film seçkisi gösterilecek.

KuirFest, kısa seçkilerinde her yıl olduğu gibi bu yıl da yurtdışından programcılarla işbirliği yapıyor. Londra merkezli “Fringe! Queer Arts Festival” tarafından hazırlanan Fringe! Kısa Seçkisi : Kader Diyemezsin Sen Kendin Ettin (Fringe! Shorts Selection: You Came in Like a Wrecking Ball) başlıklı bölümde sinemasal anlatımın sınırlarını keşfeden yenilikçi yapımlar yer alıyor. Seçkinin 25 Ocak’ta Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi’nde gerçekleşecek gösteriminin ardından Fringe! Kuir Film & Sanat Festivali programcısı Muffin Hix izleyicilerle soru-cevap etkinliğinde bir araya gelecek.

Önceki yıllarda KuirFest’in konuğu olarak Türkiye’ye gelen Saadat Munir’in de ekibinde bulunduğu Mix Copenhagen LGBT Film Festivali’nin KuirFest için hazırladığı Mix Copenhagen Kuzey Işıkları (Mix Copenhagen Nordic Lights Shorts Selection) başlıklı seçkide ise beden ve önyargı temaları ön plana çıkıyor. Seçkiyi hazırlayan Mix Kopenhag LGBTQ Film Festivali programcısı Andrea Coroma, seçkinin 25 Ocak’ta Tasarım Atölyesi Kadıköy’de gerçekleşecek gösteriminin ardından soru-cevap etkinliğinde izleyicilerle bir araya gelecek.

Wotever DIY Film Festivali’nin kurucusu Theresa Heath ise hazırladığı İşte Böyle Güzeliz! Engel(siz)lilik Kesişiminden Kısalar (An Unashamed Claim to Beauty: Short Films at the Intersection of Queerness and Dis/ability) başlıklı seçkiyle kuirlik ve engel(siz)lilik kesişiminden kısaları KuirFest takipçilerine sunuyor. Seçkinin Tasarım Atölyesi Kadıköy’deki gösteriminin ardından Heath’in katılımıyla bir soru-cevap etkinliği yapılacak.

KuirFest programının Başkaldıran Bedenler (Revolting Bodies) başlıklı kısa seçkisindeki filmler de yine egemen sistem tarafından beden algılarımıza koyulan ipoteklere meydan okurken, belleğin lubundarlığı (queerdom of memories) adını taşıyan kısa seçkisi kişisel ve kolektif hafızayı sorgulayan filmleri KuirFest izleyicisiyle buluşturacak.

Erkeklik Belası (Masculinities! Shorts Selection) başlıklı seçkide ise ezber bozan yapımlar yer alıyor. Seçkide dikkat çeken Bekledim de Gelmedin (Still Waiting) filminin yönetmeni Thomas Hakim soru-cevap etkinliğinde KuirFest izleyicisiyle buluşacak. Bekledim de Gelmedin, Anton’un sevgilisi Alexandre’ın ölümünün ardından yaşadıklarını, arzu ve özlem dolu rüyalarını anlatan oldukça iyi anlatılmış özel bir hikâye.

Festival programında bu yıl yine Türkiye’den Kısalar bölümü özel bir yere sahip. Seçki kapsamında Sinan Göknur’un Rüya, Umut Erdem’in Bir Bisiklet Hikâyesi, Gizem Aksu’nun Hisler Arşivi: Radikal Şefkat, Demhat Aksoy’un Oda Ex, Bahar Kılıç Adilçe ve Hulusi Nusih Tütüncü’nün Başka Mevzu, Öykü Aytulun’un Tanışma filmleri ile Ezgi Şahin, Demhat Aksoy, Uzay Nagodre ve Umut Erdem’in Değişim İçin Film başlıklı projeleri gösterilecek.

FİLM LİSTESİ

GÖKKUŞAĞININ ALTINDA 
ELEKTRİK BEDEN / CORPO ELECTRICO 
MADİ NULLİUS / TERROR NULLIUS 
MALİLA: VEDA ÇİÇEĞİ / MALILA: A FAREWELL FLOWER 
MİNYATÜR / RETABLO 
RAFİKİ / RAFIKI

KUİR BELGESELLER 
BURADA DEMOKRASİ YOK / NO DEMOCRACY HERE 
DAYKS, KAMERA, EKŞIN! / DYKES, CAMERA, ACTION! 
İNTERSEKS / ENTRE DEUX SEXES 
KAİNATLA MÜNASEBET / A DEAL WITH THE UNIVERSE 
KALİARNTA: YUNAN LUBUNCASI / KALIARNTA 
LUNADIGAS VEYA ÇOCUKSUZ KADINLARA DAİR / LUNADIGAS OR ‘CONCERNING CHILDFREE WOMEN’ 
SEVGİLER, SCOTT / LOVE, SCOTT 
ZIRIL LUBUNYA / BIXA TRAVESTY

KUİR DİZİLER 
KARIŞIK MESAJLAR / MIXED MESSAGES

Ğ 
GECE, MELEK VE BİZİM ÇOCUKLAR / THE NIGHT, MELEK AND OUR CHILDREN

kÜLT 
ÇÖZÜLEN DİLLER / TONGUES UNTIED 
EKÜRİLER / BUDDIES

BELLEĞİN LUBUNDARLIĞI / QUEERDOM OF MEMORIES 
BABALAR PROJESİ 1. BÖLÜM / FATHERS PROJECT EPISODE 1 
BİRKAÇ KELAM / SOMETHING SAID 
BUNLAR BENİM ELLERİM / THESE ARE MY HANDS 
FİLMDEN ZİYADE BİR DUYGU / A FEELING MORE THAN A PICTURE 
GERÇEKLİK FRAGMANI 160921 / REALITY FRAGMENT 160921 
NA-İTİRAFLAR / UNCONFESSIONS 
SOKAKLAR BİZİMDİR: KARAÇİ’DE KESİŞEN İKİ HAYAT / THE STREETS ARE OURS: TWO LIVES CROSS IN KARACHI

TÜRKİYE’DEN KUİR KISALAR 
BAŞKA MEVZU / ANOTHER MATTER 
DEĞİŞİM İÇİN FİLM AKTİVİZM / FILMS FOR A CHANGE 
HİSLER ARŞİVİ: RADİKAL ŞEFKAT / ARCHIVE OF FEELINGS: RADICAL COMPASSION 
ODA EX / ROOM EX 
BİR BİSİKLET HİKAYESİ/ A BIKE STORY 
RÜYA 
TANIŞMA

ERKEKLİK BELASI KISA SEÇKİSİ / MASCULINITIES! SHORTS SELECTION 
BEKLEDİM DE GELMEDİN / STILL WAITING 
KIRMIZI BALIK / GOLDFISH 
MATHİAS

BAŞKALDIRAN BEDENLER KISA SEÇKİSİ / REVOLTING BODIES SHORTS SELECTION 
BAŞKA DİYAR / OTHERLAND 
BİRYANİ KRALİÇESİ / QUEEN BIRYANI 
BİZ İNTERSEKSİZ / RECLAIMING INTERSEX 
DİYET DEĞİL İSYAN / RIOT NOT DIET 
FLORA 
BASİRETSİZLİKLER LAPASI / PURÉE INCOMPETÁNCE

FRINGE! KISA SEÇKİSİ: KADER DİYEMEZSİN SEN KENDİN ETTİN / FRINGE! SHORTS SELECTION: YOU CAME IN LIKE A WRECKING BALL 
CLOSET WITCH – CENAZE NEDAMETLERİ / CLOSET WITCH – FUNERAL REGRETS 
ÇARPIŞAN DALGALAR / CRASHING WAVES 
ÇARPIŞMA / CLASH 
KALABALIKTA / IN THE CROWD 
OYUNCAK HİKAYELERİ / TOY STORIES 
WESTFIELD UNICORNLARI / WESTFIELD ÜNİKORNLARI 
FLESHBACK: MANCHESTER ALACAKARANLIK BÖLGESİNDE QUEER RAVE / FLESHBACK: QUEER RAVING IN MANCHESTER’S TWILIGHT ZONE 
CAVLAYANLAR: İKİNCİ DİLİM – OPE LORI / SHE IS JUICED: SLICE TWO – OPE LORI 
SINIRLARDAN UZAK: SHAY / BEYOND THE MARGINS: SHAY

İŞTE BÖYLE GÜZELİZ! KUİRLİK VE ENGEL(SİZ)LİLİK KESİŞİMİNDEN KISALAR / AN UNASHAMED CLAIM TO BEAUTY: SHORT FILMS AT THE INTERSECTION OF QUEERNESS AND DIS/ABILITY 
BENİM KIYIM / MY SHORELINE 
DÖRT MİLYAR / FOUR BILLION 
DÜŞÜNDÜĞÜNÜ DÜŞÜNDÜKLERİNİ DÜŞÜNÜYORUM / THE THINGS YOU THINK I’M THINKING 
ENİD VE VALERİE: RÜYA / ENID AND VALERIE: THE DREAM 
MÜZİĞİ YAKALA / HOLD MUSIC 
ONUN VÜCUDU / HIS PHYSIQUE 
SESSİZ GÜLÜŞLER / SILENT LAUGHS 
BUNU HAYAL ET! / PICTURE THIS

MIX COPENHAGEN: KUZEY IŞIKLARI KISA SEÇKİSİ / MIX COPENHAGEN NORDIC LIGHTS SHORTS SELECTION 
Bİ’ ÇEŞİT ÖNYARGI / BI IN BIAS 
CEP HERKÜLÜ / ODD JOB MAN (ALTMULIGMAND) 
PROJE BEBEK / PROJECT BABY 
RENOVASYON / RENOVATION (RENOVERING)

FESTİVAL ETKİNLİKLERİ

Festival programında paneller, söyleşiler, yuvarlak masa buluşmaları ve bir performatif atölye yer alıyor.

YUVARLAK MASA: Kuir Performans: Şansın ne? Çatışman ne? Dönüşümün Nereden Nereye?/Queer Performance: Chances/Challenges/Chances 
25 Ocak saat 18.00, Dramaqueer

Brenda Dixon-Gottschild’in Tanz im August’ta üç farklı kıtadan üç kadın koreografa sunduğu bu kavramsal çerçeve, kendisinin izniyle ve Gizem Aksu’nun moderasyonu ile KuirFest’e taşınıyor. Sanatçıların kişisel tarihlerinde ve bu tarihin politik, ekonomik ve sosyo-kültürel olan ilişkisinde şansa, çatışmaya ve dönüşüme odaklanacağımız bu sohbete Kuir Belgeseller bölümünde Burada Demokrasi Yok filmiyle yer alan Liad Hussein Kantorowicz, Atina Kuir Sanatlar Müzesi’nden Maria Dolores, Dramaqueer’den Hülya Dolaş ve performans sanatçısı Leman Sevda Darıcıoğlu katılıyor.

SÖYLEŞİ: KUİR MENSUCAT A.Ş.: TEKSTİLDE ÇALIŞAN LUBUNYALAR ANLATIYOR/QUEER WORKERS IN TEXTILE INDUSTRY SPEAK 
25 Ocak saat 19.15, Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi

Gökkuşağının Altında bölümünde yer alan Elektrik Beden filminin gösteriminin ardından tekstil endüstrisinde çalışan LGBTİ+’lerle “Kuir Mensucat A.Ş.: Tekstilde Çalışan Lubunyalar Anlatıyor” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirilecek. Söyleşide, böylesi emek yoğun bir sektörde işçi olmak üzerinden, LGBTİ+’lara yönelik ayrımcılık mekanizmaları tartışılacak.

GİZEM AKSU İLE PERFORMATİF ATÖLYE 
26 Ocak saat 13.30-16.00

Sanatçı Gizem Aksu’nun bedenin organ’ik bilgeliğini araştıran ve birçok festivalde gösterilen solo performansı YU’da ve IV. Mardin Bienali için ürettiği bedenin yokluğu üzerine odaklanan Barınak, Barikat, Tabiat enstalasyonunda kullandığı obje; bedenin çokluğu ve bolluğunu kutlamak için ilk kez kuir bir bağlama ve birçok performansçıya açılıyor. Katılımcıların performatif araştırmacı olacağı bu atölyede; bedenin, hareketin ve algının kuir inşasına yönelik performatif önermeler denenecek. Atölyeye performatif denemelere açık olan herkes katılabilir. Ancak, sınırlı sayıda yer olduğu için [email protected]adresine mail atılması gerekiyor.

PANEL: NEFRET.DLL BULUNAMADI!/ ERROR İN HATE.DLL 
26 Ocak saat 14.15, Tasarım Atölyesi Kadıköy

Kanada, Türkiye ve Yunanistan örnekleriyle, nefret dilinin ve nefret suçlarının bölgesel değil evrensel bir sorun olduğuna dikkat çeken panelde konuşmacılar kendi özel hayatlarındaki ve profesyonel yaşamlarındaki deneyimleri paylaşacaklar. Bu etkinlik aslında dilimizin altında saklı duran kimi sözlerin tebessümle ortaya çıkması halinde dahi nefret söylemine nasıl dönüşebileceğini, bu söylemlerin bir çığ gibi büyüyerek nasıl nefret suçlarını açığa çıkarabileceğini bizzat nefret suçu mağdurlarının ve avukatlarının ağzından dinlemenize fırsat tanıyacaktır. Moderasyonu Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği’nin hukuk danışmanı avukat Emrah Şahin tarafından yapılacak olan panele Kuir Belgeseller’den Sevgiler, Scott filminin baş kahramanı Scott Jones, avukat Eren Keskin, Türkiye’nin bilinen açık kimlikli ilk avukat adayı Efruz Kaya ve 20 yıldır Atina’da kuir ve feminist grupların içinde yer almış aktivist Anna Apostotelli katılıyor.

PANEL: X: ULUSÖTESİ İNTERSEKS AKTİVİZMİ/X: TRANSNATIONAL INTERSEX ACTIVISM 
26 Ocak saat 17.45, Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi

Dünyadan örnekler ve deneyimler üzerinden interseks aktivizminin masaya yatırılacağı, sınırları aşan dünya interseks buluşmalarının konuşulacağı, farklı yerlerdeki mücadelelerin tartışılacağı panele Almanya’dan Ins A Kromminga, Fransa’dan Vincent Guillot ve Hollanda’dan Vreer Sirenu katılacak; moderasyonu ise interseks aktivist Şerife Yurtseven üstlenecek.

SÖYLEŞİ: GECE, MELEK VE BİZİM LUBUNLAR 
26 Ocak saat 19.15, Fransız Kültür Merkezi

Türkiye sinemasında kadın filmlerinin yönetmeni olarak nam salan, incelikle sarsan filmlerin rejisörü Atıf Yılmaz’ın dönemine damgasını vuran Gece, Melek ve Bizim Çocuklar filmi, 25. yılına özel gösterimi ile KuirFest seyircisiyle buluşuyor.

Gece, Melek ve Bizim Çocuklar filminin gösteriminin akabinde, filmin senaristi Yıldırım Türker ve “Melek”i Deniz Türkali’ye Türkiye sinemasında kadın cinselliğine dair filmi Çekil(e)meyen Sahneler” Metin Akdemir’in eşlik edeceği panelde, 80’ler ve 90’larda Türkiye sinemasında, lubunyalığın ve cinselliğin ana tema olarak ele alındığı filmler ve dönemin kendisi üzerine bir sohbet gerçekleşecek. Panelin moderasyonunu Esma Akyel üstlenecek.

FORUM: ÇOCUKSUZLUĞA DAİR/CONCERNING CHILDFREENESS 
26 Ocak saat 19.30, Feminist Mekan

Kuir Belgeseller seçkisinde yer alan, Lunadigas veya Çocuksuz Kadınlara Dairfilminin gösteriminin ardından gerçekleşecek olan bu forumda, filmden yola çıkılarak çocuk sahibi olmayan, olamayan ve olmak istemeyen kadınların deneyimleri paylaşılacak.

SOHBET: MAKBUL YURTTAŞ: DEVLET, SEÇİM, KIRBAÇ: LİAD&NOİR İLE POLİTİK BDSM ÜZERİNE/THE GOOD CITIZEN: STATE, ELECTION, WHIP: ON POLITICAL BDSM WITH LIAD&NOIR 
26 Ocak saat 20.00, Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi

Liad Hussein Kantorowicz’in Burada Demokrasi Yok adlı performans – filminin gösteriminin ardından, çevirmen, editör, yazar, şair araştırmacı Gülkan Noir ve Kantorowicz filmin de mesele ettiği siyasi kavramlarla erotik / pornografik hattın kesiştiği yerlere, BDSM’nin politik zeminine dair çok yönlü bir sohbet gerçekleştirecek.

SOHBET: KÜRMASYON: KUİR PROGRAMCILAR ANLATIYOR/QUEERATION: QUEER PROGRAMMERS TALK 
27 Ocak saat 15.00, Kıraathane Edebiyat Evi

Kuir festivaller programlarını nasıl oluşturuyor? Seçkilerinde nelere öncelik veriyor, nasıl hassasiyetler gözetiyorlar? Avrupa’dan kuir festivallerin programcıları, festivallerin nasıl hazırlandığı ve programlama süreçleri hakkında deneyimlerini paylaşacak. Moderasyonunu Esra Özban’ın (KuirFest) üstleneceği sohbete Ricke Mericke (Queer Lisboa), Theresa Heath-Ellul (Wotever DIY Film Festivali), Muffin Hix (Fringe! Kuir Sanatlar Festivali) ve Andrea Coloma(Mix Copenhagen) katılacak.

FORUM: KUİR SİNEMACILAR TOPLAŞIYOR/QUEER FILMMAKERS ON BOARD 
27 Ocak saat: 17.45, Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi

Türkiye’den Kuir Kısalar seçkisinin gösteriminin ardından, seçkide yer alan filmlerin yönetmenlerinin ve ekiplerinin yanı sıra Türkiye’de kuir sinema üreten sinemacıların bir araya geleceği bu forumda, Türkiye’de kuir film üretim koşulları, zorlukları, gösterim ve dağıtım gibi pek çok konu masaya yatırılacak. Türkiye’de kuir sinema üreten, üretmek isteyen herkesi bu foruma bekliyoruz.

Siz de festival anılarınızı #ÇokGüzelsinYasakMısın ve #URPrettyRUBanned hashtagleriyle paylaşabilirsiniz.

SON YAZILAR

Shakespeare, Kafka, Orwell, Dostoyevski ve günümüz

Okuyanın okuduğundan, yazanların okunmadığından hemen herkesin kitapların pahallılığından yakındığı günümüz sularında edebiyat sandalında bir gezintiye ne dersiniz?

Your Stage + Art: Müziğin evrenselliğini kutlayan bir sahne

Bugün paylaşımcılığın ve özgürleşmenin buluştuğu ortak noktadan, müzikten konuşacağız. Your Stage + Art, müziğin insanları bir araya getirme gücüne inanan, müzisyenlere eşit ve özgür şartlar altında müzikseverlerle buluşma imkânı sunmaya çalışan bir oluşum. Sanatla ilgilenen herkesin yeteneklerini...

Edebiyat tekeli ve kırık kalemler

Ülkemizde okuma alışkanlığının çok fazla olmadığını biliyoruz. Bunun için çevremize bakmamız bile yeterli ama gelin sayılara da bir göz atalım. TÜİK’in 2023 yılında yaptığı araştırmaya göre...

İşçi Filmleri Festivali başlıyor

18. İşçi Filmleri Festivali, 14-19 Ekim tarihleri arasında Ankara’da sinemaseverlerle buluşacak. 14 Ekim günü saat 18.30’da Kavaklıdere Sineması’nda oyuncu Gözde Duru’nun sunuculuğunu yapacağı açılışta Sputnik’te...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol