Okuma süresi: 2 dakika

Game of Thrones‘un son iki sezonunu hazırlaması ile birlikte televizyonda onun yerini alabilecek başka bir bilim kurgu veya fantezi destanı geliştirme çalışmalarına başlandı.

The Hollywood Reporter’ın haberine göre Roger Zelazny‘nin Amber Yıllıkları serisi, The Walking Dead’in yaratıcısı Robert Kirkman ve Skybound Entertainment (AMC’ye Walking Dead’in yanı sıra onun öncesini anlatan Fear the Walking Dead’i de getirmişti.) tarafından ekranlara uyarlanmakta.

Zelazny’nin 1970 ve 1991 yılları arasında yayınlanan 10 kitaplık serisi, kraliyet ailesinin taht üzerindeki politikalarını anlatıyor. Dünya’da hafızasını kaybetmiş bir şekilde uyanan kahramanımız Corwin, Dünya’nın Amber’in iki gerçek dünyası ile Kaos Sarayı arasında var olan birçok gölgeden ya da paralel dünyalardan biri olduğunu keşfetmeye başlar. Kraliyet ailesinden bir prens olarak Amber’i yönetmek ve kaos güçlerini savuşturmak Corwin’in doğuştan gelen hakkıdır.

Skybound CEO’su David Alpert konu ile ilgili olarak şunları söyledi:

Amber yıllıkları tüm zamanların en sevdiğim kitap serilerinden, film ve televizyondaki çalışmalarımda temel ilham kaynaklarımdan biridir. Bu projeyi yapıyor olmak hayat boyu süren bir hayalin gerçekleşmesi demek. Bu inanılmaz hikâyeyi yeni nesil hayranlarla paylaşmak için sabırsızlanıyorum.

1995’te aramızdan ayrılan Zelazny, Buz ve Ateşin Şarkısı kitabının yazarı George R. R. Martin için hem bir ilham kaynağı hem de bir arkadaş olmuştu. Anılarında yer alan 1995’te yazılan bir mektupta şöyle yazmıştı:

Şimdiye kadar okuduğum ilk Zelazny kitabı Işık Tanrısı‘ydı. O zamanlar yüksekokuldayım. Bir gün kendisini yazmayı hayal eden bir okuyucuydum. Andre Norton ile büyüdüm, Heinlein’ın serisiyle (Heinlein juveniles) ilk deneyimimi edindim. Lisedeyken H.P. Lovecraft, Isaac Asimov, “Doc” Smith, Theodore Sturgeon ve J.R.R. Tolkien yardımıyla hayatta kaldım. Ace’in ikili kitaplarını (Ace doubles) okudum ve Bilim Kurgu Kitap Kulübü’ne üyeydim ancak henüz dergileri bulamamıştım. Zelazny denilen bu adamı daha önce hiç duymamıştım ancak cümlelerini ilk kez okuduğumda üzerimden bir ürperti geçti sanki, ve bilim kurgunun bir daha asla aynı olmayacağını hissettim. Değildi de. Roger, kendinden öncekiler gibi bu türe damgasını vurdu.

Kirkman ve Skybound hâlâ bir yazar arayışında ve dizi ile ilgili daha fazla bilgi paylaşmıyorlar. Daha fazla haber beklerken siz de Amber Yıllıkları serisini tekrar okuyarak hafızalarınızı tazeleyebilirsiniz.

Kaynak: Tor