Faun, pagan folk, darkwave ve Ortaçağ müziği kategorileri altında çalan bir gruptur. 2002’de Almanya’da kurulmuştur. Tarzlarının özgünlüğü eski müzik enstrümanlarını kullanmalarına dayanmaktadır. Vokaller birçok farklı dilde seslendirilmektedir; Almanca, Latince, Yunanca ve İskandinav dilleri bunlardan bazılarıdır. Enstrümanlar Kelt harpı, İsveç harpı (klavye gövdeli “nyckelharpa” adında eski özel bir alet), laterna, tulum ve gaydalar, “cittern” adlı eski dönemlerde yaygın olarak kullanılmış “ud” benzeri bir tür yaylı çalgı, flütler ve diğer birçok çalgıdan oluşmaktadırlar. Ayrıca albümleri olan Eden‘de sözleri Uygurca olan Oyneng Yar isimli bir şarkı da bulunmaktadır.

Size özellikle bir albümünü öneremeyeceğim maalesef. En iyisi siz tüm albümlerine bir göz atın. Kelt ve pagan kültürlerine merakınız varsa eminim çok seveceksiniz.

faun2

Biyografi

Grup 2002 yılında Oliver “SaTyr” Pade, Elisabeth Pawelke, Fiona Rüggeberg ve Birgit Muggenthaler tarafından kuruldu. İki yıl sonra Rüdiger Maul gruba perküsyoncu olarak katıldı. Aynı dönemde, Birgit gruptan ayrıldı ve folk-rock yapan Schandmaul adlı grupla kendi müzikal kariyerine devam etti. 2002’de grup Zaubersprüche adlı ilk albümlerini yayınladı. Niel Mitra bu albümdeki konuk müzisyendir ve kendisi daha sonra gruptaki tek elektronik enstrüman çalan kişi olarak kadroya dahil olmuştur. 2008 yılında, Elisabeth Pawelke İsviçre Basel’deki klasik müzik eğitimine odaklanmak üzere gruptan ayrıldı. Onun yerini Nisan 2010’da hamilelik ve sağlık problemleri nedeniyle gruptan ayrılan Sandra Elflein doldurmuştur. Sandra’nın yerine ise vokalist ve aynı zamanda da birçok enstrüman çalan Rairda gelmiştir.

 

Grup üyeleri

Oliver Sa Tyr – Vokal, buzuki, nyckelharpa, Kelt harpı, çarklı harp
Fiona Rüggeberg – Vokal, kayıtlar, ıslık, tulumlu flavta ve gayda, sorkun flütü
Rüdiger Maul – Tar, riq, davul, panriqello, darbuka, dümbelek, gaxixi ve diğer pek çok perküsyon aleti.
Niel Mitra – Sequencer, sampler, synthesizer, FL Studio, Buzz, Logic Audio, tascam us 224, boss dr 202, Korg Alpha, granular synthesis, folder synthesis, gibi bir çok çeşitli elektronik kayıt ve düzenleme ve ayrıca doğadan ve günlük hayattan alınmış seslerin feedback’lerini hazırlama
Sonja Drakulich (2012’den beri) – Vokal, santur çalgısı, perküsyon enstrümanları
Stephan Groth (2012’den beri) – Vokal, laterna, flütler, eski dönem udu
Katja Moslehner (2013’den beri) – Vokal, perküsyon enstrümanları

faun 4

Önceki üyeler

Elisabeth Pawelke –Vokal, laterna
Birgit Muggenthaler (1998–2000, şimdilerde Schandmaul adında Alman bir grubun üyesi) – Islık, gayda ve tulum, ahşap nefesli ve çift dilli bir eski zaman müzik aleti, vokal
Sandra Elflein (2008-2010) – Vokal, çello.
Rairda (2010-2012) – Vokal, harp, flütler, perküsyon enstrümanları, laterna.

Diskografi

  • Zaubersprüche(2002)
  • Licht(2003)
  • Lichtbilder(DVD, 2004)
  • Renaissance(2005)
  • Totem(2007)
  • Ornament(DVD, 2008)
  • FAUN & The Pagan Folk Festival – Live Sieben & In Gowan Ring(2008)
  • Buch der Balladen(2009)
  • Eden(2011)
  • Von den Elben(2013)

Önerdiğimiz parçalar:

FAUN – Hymne der Nacht
FAUN – Walpurgisnacht
FAUN – Tinta
FAUN “Diese kalte Nacht”
FAUN – Pearl
FAUN – Iyansa
FAUN – Andro
FAUN – Wind und Geige
FAUN – Arcadia