Okuma süresi: < 1 dakika

’Bir Kalp Bir Ağaç’ (One Heart One Tree) projesi ile Paris’in anıtları birer ormana dönüşecek. İzleyicilerin kalp atışları ile sanal ağaçlar ışıklanacak ve ‘Tekrar Ormanlaştırma’ projesinde de izleyicinin adına bir ağaç dikilecek.

Endüstriyel modernitenin ve ilerlemenin sembolü, ışık şehri olarak bilinen Paris, bu sefer bir orman edasıyla yemyeşil parlayacak. Her birey, kendi ortak geleceğimizin bir destekçisi olacak. Telefonlarına yükleyecekleri bir uygulamayla izleyiciler, kalp atışlarına göre şekillenen dijital ışık ağaçlarının büyümelerini Paris’le özdeşleşmiş anıtların üzerinde izleyecekler. Sanal ağaçlarının birer resmine de sahip olacak katılımcılar, aynı zamanda gerçek bir ağacın dikilmesini de sağlayacaklar. Katılımcılara birer sertifika verilecek ve üç yıl boyunca her altı ayda bir, projenin durumu hakkında rapor gönderilecek.

‘Bir Kalp Bir Ağaç’, dijital sanatla ‘Yeniden Ormanlaştırma’ projelerinin birleşmesinden ortaya çıktı. Sanal ve gerçek birbirine zıt kavramlar olmaktan uzaklaşıp, gerçek bir deneyimin vazgeçilmez elemanlarına dönüşüyor. Proje, teknolojiyi kullanarak doğayla iletişim içerisine geçebilmeyi amaçlıyor. Her izleyicinin kalp atışları teknolojinin yardımıyla başka bir cana hayat veriyor; bir ağaca.

İlk olarak 2012’de düzenlenen Rio +20’de gerçekleşen enstalasyonundan bu yana ‘Bir Kalp Bir Ağaç’ projesi farklı organizasyonlardaki katılımları sonucu 15 bin’den fazla ağacın dikilmesini sağladı. 2015 Kasım’da, Paris’te gerçekleşecek Avrupa Birliği İklim Değişikliği Konferansı (COP21)’nda da bir enstalasyonunun gerçekleşmesi planlanıyor.

Kaynak: Electronic Shadow
Başlık Görseli: The Huffington Post