Dünyanın en ünlü performans sanatçılarından Marina Abramovic, eski iş arkadaşı ve büyük aşkı Ulay tarafından mahkemeye verildi.

Yaklaşık 20 yıl boyunca hareketli sanat hayatlarını ve aşklarını paylaşan Marina Abramovic ve Ulay çifti, sevenlerini oldukça şaşırtan bir mahkeme olayı ile gündeme geldiler. The Guardian’ın haberine göre, modern sanat çevresinin konuştuğu bu dava, Abramovic’in Ulay ile yaşadığı iş anlaşmazlığı üzerine gerçekleşti.

Marina Abramovic Ulay 3

Konu hakkında konuşan Ulay, Abramovic’in 1999 yılında imzaladıkları anlaşmaya uymayarak sanat galerilerinden ortak çalışmalarına yalnızca Abramovic’in kendi isminin yazılmasını istediğini söyledi. Ulay, Abramovic’in son 16 yılda yalnızca 4 defa kendisine ödeme yaptığını iddia etti.

Bunun üzerine gözler Abramovic’e döndü. İddiaları net bir şekilde reddeden Abramovic’in avukatı konu hakkında, “Müvekkilim yaşanan olayı oldukça kötüleyici buluyor ve toplum önündeki saygınlığına hedef alınmış bir saldırı olarak değerlendiriyor. Abramovic, mahkeme konusunda kendisinden emin. Tüm haklarını ve saygınlığını yasal yollardan savunacaktır” dedi.

Çift daha önce pek çok çalışma ile isimlerinden söz ettirmişti. Özellikle Abramovic’in Museum of Modern Art’ta (Modern Sanat Müzesi) düzenlediği performans gösterisine habersiz bir şekilde katılan Ulay ile yaşanan etkileyici anlar, görüntülerin Youtube’da milyonlarca kez izlenmesine vesile olmuştu.

1988 yılında beraber yaptıkları son çalışma ile aşk hayatlarını da sonlandıran çift, 2 bin kilometrelik Çin Seddi üzerinde yürüyüş yapmışlardı. İkisinin de farklı uçlardan başladığı yürüyüş, ortada birleşmelerinin ardından birbirlerine veda etmeleri ile son bulmuştu.

Kaynak: Art Sheep 

Hazırlayan :Burak Avşar