Ana SayfaKültür & SanatSanat dünyasında önemli gelişme: Ulay ve Marina Abramovic davalık oldu

Sanat dünyasında önemli gelişme: Ulay ve Marina Abramovic davalık oldu

-

Dünyanın en ünlü performans sanatçılarından Marina Abramovic, eski iş arkadaşı ve büyük aşkı Ulay tarafından mahkemeye verildi.

Yaklaşık 20 yıl boyunca hareketli sanat hayatlarını ve aşklarını paylaşan Marina Abramovic ve Ulay çifti, sevenlerini oldukça şaşırtan bir mahkeme olayı ile gündeme geldiler. The Guardian’ın haberine göre, modern sanat çevresinin konuştuğu bu dava, Abramovic’in Ulay ile yaşadığı iş anlaşmazlığı üzerine gerçekleşti.

Marina Abramovic Ulay 3

Konu hakkında konuşan Ulay, Abramovic’in 1999 yılında imzaladıkları anlaşmaya uymayarak sanat galerilerinden ortak çalışmalarına yalnızca Abramovic’in kendi isminin yazılmasını istediğini söyledi. Ulay, Abramovic’in son 16 yılda yalnızca 4 defa kendisine ödeme yaptığını iddia etti.

Bunun üzerine gözler Abramovic’e döndü. İddiaları net bir şekilde reddeden Abramovic’in avukatı konu hakkında, “Müvekkilim yaşanan olayı oldukça kötüleyici buluyor ve toplum önündeki saygınlığına hedef alınmış bir saldırı olarak değerlendiriyor. Abramovic, mahkeme konusunda kendisinden emin. Tüm haklarını ve saygınlığını yasal yollardan savunacaktır” dedi.

Çift daha önce pek çok çalışma ile isimlerinden söz ettirmişti. Özellikle Abramovic’in Museum of Modern Art’ta (Modern Sanat Müzesi) düzenlediği performans gösterisine habersiz bir şekilde katılan Ulay ile yaşanan etkileyici anlar, görüntülerin Youtube’da milyonlarca kez izlenmesine vesile olmuştu.

1988 yılında beraber yaptıkları son çalışma ile aşk hayatlarını da sonlandıran çift, 2 bin kilometrelik Çin Seddi üzerinde yürüyüş yapmışlardı. İkisinin de farklı uçlardan başladığı yürüyüş, ortada birleşmelerinin ardından birbirlerine veda etmeleri ile son bulmuştu.

Kaynak: Art Sheep 

Hazırlayan :Burak Avşar

SON YAZILAR

İşçi Filmleri Festivali başlıyor

18. İşçi Filmleri Festivali, 14-19 Ekim tarihleri arasında Ankara’da sinemaseverlerle buluşacak. 14 Ekim günü saat 18.30’da Kavaklıdere Sineması’nda oyuncu Gözde Duru’nun sunuculuğunu yapacağı açılışta Sputnik’te...

Kuru Otlar Üstüne: Antagonist olarak dişil enerji

Nuri Bilge Ceylan’ın 2023 Cannes Film Festivali’nde prömiyer yapan son filmi Kuru Otlar Üstüne, yönetmenin sinematografisinde takip ettiğimiz “aydının taşra sıkıntısı” olarak da tanımlanabilecek halini...

Sanat: Kolektif tembelliğin günah keçisi

Sanat, insanın varoluşunu ortaya koymasının en yalın ama çözümü ve anlaşılması en zor çabasıdır belki de. Buna rağmen sanatı ısrarla belirli bir çerçeve içerisine sıkıştırmanın...

Evvel Temmuz KSF gönüllüleri: Bu festival halkın festivalidir!

Evvel Temmuz Kültür Sanat Festivali 23 Temmuz'da Serinyol ayağınının da tamamlanmasıyla sona erdi. Halkın festivali Evvel Temmuz için gönüllülerinin hazırladığı basın bültenini ilginize sunuyoruz. 7 Temmuz’da...
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Siz de Gaia Dergi'de yazılarınızın çıkmasını istiyorsanız [email protected] üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol