Sevimsiz sıfat tamlaması: Hayvanat bahçesinin sevimli sakinleri

923

Hayvanat bahçesinin sevimli sakinleri, demişti sunucu. Bazı takım elbiselilerin hiç de hoşuna gitmediği mevzuların ayyuka çıktığı bir zamanda, “hayvanat bahçesinin sevimli sakinleri” isimli haber, uzun uzun gösterilmişti ismi lazım değil bir televizyon kanalında. Aslında birden fazla televizyon kanalında. Basının yeni göreviydi sanırım bu; hayvanseverlik aşılamak. Latife bir yana, sevimsiz bir sıfat tamlamasıydı bu: “Hayvanat bahçesinin sevimli sakinleri.

Hiçbir hayvan; duvarların, tel örgülerin, bekçilerin, bakıcıların, saçma sapan meraklarının biçtiği ücreti ödeyip, gelen insan yığınının kafeslere aval aval baktığı esir kamplarının sakini olamaz.

İnsanlık hep özendi. Oksijen tüpüyle daldı denize, okyanusa. Tayyare yaptı ve uçtu. Daldı ormana, koruya, longoza. Kısıtlı yaşam nedir öğrendi oralarda ve sinirlendi buna. Mutlak üstün olmalıydı ya, iğrenç gayeler için kullanmaya başladı yeşili, örtüyü. Mahvetti.

Hayvan bunu yapmadı. Herhangi bir aparatla suda değildi. Uçmak için yakıt tankına ihtiyacı yoktu. Doğayı küstahça hegemonyası altına almaya çalışmadı, onunla yaşadı. Her tonuyla yaşadı.

Bu muazzam yaşam formuna saygıyla eğilmek bir yana dursun çitten, demirden, camdan odalar tasarladılar. Suyla doldurdular bazılarını. Tıktılar içine her familyadan hayvanı.

Sen doğayı koruma insanlık, onu rahat bırak kâfi. Korumak ile canice kullanmayı karıştırıyorsun. El çek yakasından kâfi. Yavru ağaç dik kâfi. Gıptayla bak, aşkla dokun kâfi. Yağmura asit iliştirme kâfi.

Filler çim ezilsin diye tepinmez, insan eder insan bulur. “Katil köpek balığı” diye de herhangi bir balık türü yoktur. Köpek balığının katili olmaz, bunla alakalı gerilim, korku filmleri çekmeyi de kes. “Hava muhalefeti” diye bir kavramla aksayan işini nitelendirme. Hava sana muhalefet olmuyor aksine rüzgârın parmakları saçlarında gezinirken için bir hoş oluyor. Yağmur toprağa karıştığında da haz alıyorsun o kokuya sarılmaktan. İnsan derisiyle caka satan bir boz ayı gördün mü mesela? Ya da deney sırasında insan öldüren bir baykuş?

Biraz Jeffrey Goines biraz Christopher McCandless olmak, işte bütün mesele bu!

Hazırlayan: Kadir Uzun
Başlık Görseli: Economic Students