1978 yılında 20 yaşında olan Sid Vicious Amerikalı kız arkadaşı Nancy Spungen’ın en önemli özelliklerini bir bir listelemişti. Mürekkep kalemle Nancy ölmeden önce yazmış olduğu bu liste, Nancy öldükten sonra Chealse Hotel’de ortaya çıkmıştı. Nancy küçüklüğünden beri şizofreni hastası olduğu için Sid’le çıkmaya başladıktan sonra British müzik medyası kendisine “İğrenç Nancy” lakabını takmıştı.

1970’li yıllarının punk rock müzik endüstrisinde aşklarıyla en çok gündeme gelen çift Nancy ve Sid, zamanla birbirleri için tehlikeli olmaya başlamıştı. Eroin kullanımını arttıran ve yavaş yavaş ölen çiftin aşkı, tüm camiada en ünlülerinden biri olmuştu. Grup arkadaşları tarafından uyarılan Sid Vicious, eroin kullanmaya devam etmiş ve bir süre sonra müzikten de kopmuştu.

Sid’in Nancy için hazırladığı listeye bakmadan önce yönetmenliğini Alex Cox’un yaptığı 1986 yılına ait Sid and Nancy filmini de izlediğiniz takdirde; bu çiftin yavaş yavaş uyuşturucu batağına girerek hayattan kopuşlarını izleyecek, bir yandan üzülürken bir yandan da Sid’in müzik yeteneğini bu şekilde harcaması sinirlerinizi bozacak.

Uyuşturucu etkisi olsun ya da olmasın Sid ve Nancy’nin aşkı hâlâ dillere pelesenk olmuş durumda ve ikisinin de sonu beklenildiği üzere çok üzücü oldu.

12 Ekim 1978’de Nancy, Chealse Otel’deki odalarında karnından bıçaklanmış olarak ölü bulundu. Bu nedenle ilk olarak gözaltına alınan isim tabii ki sevgilisi Sid oldu. Çoğu medya tarafından Nancy’nin ölümünden sorumlu olarak Sid Vicious’ın ismi yayınlandı. Sid ikinci dereceden cinayetle suçlu bulundu ve ardından kefaletle serbest bırakıldı. 2 Şubat 1979 bir otel odasında Sid Vicious aşırı doz eroinden ölmüş olarak bulundu.

sid and nancy movie
1986 yılı, Alex Cox yapımı Sid and Nancy filminde Gary Oldman ve Chloe Webb başrolleri paylaşıyor.

İşte Sid’in Nancy’nin kendine göre mükemmel olmasının nedenlerini sıraladığı liste:

sid and nancy1. Güzel
2. Seksi
3. Güzel endamlı
4. Gelişmiş espri anlayışı
5. Son derece ilginç sohbet edebilmesi
6. Hazırcevap
7. Güzel gözleri olması
8. Kıyafet konusunda muazzam bir zevke sahip olması
9. Dünyadaki en ıslak ve en güzel vajinaya sahip olması
10. Hatta en seksi ayaklara sahip olması
11. Son derece zeki
12. Muhteşem bir dolandırıcı

sid and nancy 3 sid and nancy 2

Kaynak: Dangerous Minds