Okuma süresi: 2 dakika

Günümüzde olduğu gibi 100 yıl öncesinde de insanlar sirklerde hayvanları, özellikle de filleri kullanıyorlardı. Vahşi doğasından ayrılıp insanlar tarafından esaret içinde yaşamaya zorlanan fillerden birinin adı Mary‘ydi.

Yıllarca üzerinden para kazanmak amaçlı özgürlüğü kısıtlanan ve istismar edilen Mary kendisine şu an hâlâ sirklerde hayvanları gösteriler için zorla eğitirken kullandıkları bullhook adı verilen sivri ve kesici aletle vuran sirk çalışanını köşeye sıkıştırdı. Canını yakan insana kendisini savunmak istemişti ve belki de bu sadece o anın değil yılların verdiği acının dışa vurulmasıydı. Fil Mary bütün halkın gözleri önünde vinçe asılarak idam edildi. Bu masum canın idam edilişini bile içlerinde çocukların da bulunduğu yüzlerce insan izledi. İnsanlar için şov devam ediyordu. İlk denemede Mary‘nin boynuna sarılan zincir ağırlığını kaldıramayarak koptu ve zavallı fil yere çakılarak kalçasını kırdı. İkinci denemede nefessiz kalıp ölene kadar havada asılı tutuldu! Mary 1916 yılında sadece kendisini korumaya çalıştığı için öldürüldü.

Mary’nin hikâyesi insanlığın köleleştirdiği sayısız hayvandan sadece bir diğeri olan fil Tyke‘ın hikâyesini de akıllara getiriyor. Fil Tyke yıllar süren köleliğinin ardından bakıcısının ölümüne sebep olmuş ve kaçmayı başarmıştı. Bununla birlikte özgürlüğüne koşan Tyke kısa süreli özgürlüğünün bedelini yaklaşık 100 kurşun ile vurularak ödedi!

Mary ve Tyke gitmiş olabilirler ama bizler Mary, Tyke ve daha nicelerinin hikâyelerini anlatarak aslında sirklerin hayvanlar için sadece ölüm kampları olduğunun altını çizmeye devam edeceğiz! Günümüzde halen filler, aslan ve kaplanlar, ayılar ve daha birçok vahşi hayvan ait oldukları vahşi doğalarından zorla alınıp sirklerde performans yapmaya zorlanmaktadırlar. Başlarının üzerinde amuda kalkan, ateşin içinden atlayan, yeri geldiğinde dans eden bu hayvanları hayranlık ve neşe içinde izleyen çoğu insan aslında onların doğalarına aykırı olan bu hareketleri yapmak için aç bırakıldıklarını, kırbaçlanıp dövüldüklerini ve hatta elektrikli sopa ile terbiye edildiklerini maalesef bilmezler ve bilmeyerek sirklere olan talebi arttırıp bu işkenceye dolaylı yoldan ortak olmuş olurlar.

sirklerDışarıdan görenlerin hayvanların neşe içinde gösteriler yaptıklarını düşündüğü sirk ortamları aslında hayvanların bulunabilecekleri en kötü yerlerden biridir. Sirk kafileleri her türlü hava şartları içerisinde ve günlerce yolculuk yaparlar. Hayvanlar küçücük vagonlarda ya da kafeslerde günlerce yolculuk yapmak zorunda kalıyorlar. Çoğunlukla fazla dışkılamayı önlemek için hayvanlara sadece su veriliyor ve aynı yerde dışkılayıp aynı yerde uyuyorlar. Planlanan rotaya ulaşıldığında ise hayvanlar yine kafesler içinde ya da zincirlenmiş şekilde tutuluyorlar.

sirklerin-gercek-yuzuSizce çocuklarımız dışarıdan renkli gibi görünen sirklerin hayvanları istismar eden, mal ve eşya olarak kullanan karanlık yüzünü bilselerdi yine de sirklere gitmek isterler miydi?

Kaynak: Peta