Sokak sanatını bulmak için hep yukarı bakardık şimdi aşağı bakma zamanı!: Gerçek Bir Tamir-Sanatçısı Ememem

851

İlk zamanlar Ememem seramikçi olarak çalışıyordu. Lyon’da bir ara sokakta ortaya çıkan bir keşif, onu özel bir sokak sanatı dalına taşıdı. O zamandan beri kamusal alanda yaptığı güzel onarımlarla dünyayı aydınlattı. Bu şekilde Ememem anlatılmamış hikayelere dikkat çekmek, sokağın sesine kulak vermek istiyor. Şehirlerin sokaklarındaki nefret deliklerini mozaikle dolduruyor. Mozaikler o kadar güzel ve detaylı ki sanki hep oraya aitmiş gibi…

Ememem, 2016 yılında yaşadığı Lyon kentinde eserlerini yaratmaya başladı. Ancak sosyal medyada 66.000’den fazla takipçisi olan Fransız sanatçının gerçek kimliği hala bilinmiyor. Kaldırım, yol veya duvardaki delikler ve çatlaklar, Fransız sanatçı Ememem için bir  meydan okumadır! Bu yerleri rengarenk mozaiklerle dolduruyor. 

Ememem’in çalışmalarını Aberdeen, Barselona, ​​Paris ve Torino gibi çeşitli Avrupa şehirlerinde kamusal alanlarda sergiliyor. Sanatçı, sokak lambalarının ışığı altında sanatsal etkinliklerde veya gizli olarak çalışmalarını sürdürüyor ve şehirlerin sokaklarında yeni anlamlar yaratıyor.

Ememem , memleketi Lyon’da “kaldırım cerrahı” olarak biliniyor. Sanatçı, “Herkesin Okuyabileceği Bir Şiir” olarak tanımladığı renkli mozaiklerle oyulmuş kaldırımları ve kırılmış cepheleri onarıyor. Bozulmamış çinilerle döşenmiş karmaşık geometrik motifler, çatlakları sarar ve şehrin “Anı Defteri” ni oluşturur. Sokaklarda neler olduğunu , bu halka açık yerler ortaya çıkarıyor . Ememem’in ilk mozaiği,  10 yıl öncesinde Lyon’da hasarlı bir sokakta bulunuyor. Seramikteki pratiğini dış mekanı canlandırmak için tercüme etmeye başlamıştı. 2016’dan beri Fransa’da sürekli olarak çukurları ve diğer boşlukları dolduruyor. Ememem “Diğer tekniklerle, diğer desteklerle benzer şeyler yapmıştım ve nihayet bu ortaya çıktığında, hayatımın geri kalanında yapmaya devam edeceğim bir şey bulduğumu biliyordum ”diyor.

Sanatçı tekniğini, doğrudan bir ‘havuz’ veya ‘su birikintisi’ olarak tercüme edilen Fransızca ‘flaque’ kelimesi üzerine bir oyun olan ‘flacking’ olarak tanımlıyor. Sanatçı sadece sokakları düzeltmekle kalmıyor, her şeyden önce şehre bir fantezi dokunuşu getiriyor.Binaların cephelerine veya sokak duvarlarına yatırım yapan birçok sokak sanatçısının aksine , Ememem’in kendini ağırlıklı olarak ifade ettiği şey asfalt ve kaldırım üzerine . Sokak sanatını bulmak için hep yukarı bakardık şimdi aşağıya bakma zamanı!

Sanatçının Instagram adresi: https://www.instagram.com/ememem.flacking/