Uzun zamandan beridir çoğu şeyden uzakta kaldığım gibi, Gaia Dergi’den de çok uzakta kaldım. Geri dönüşüm geçen sene yarım kalan listelerimin devamı olarak olacakmış, kaderde bu varmış!

Bu arada liste işlerinin biraz klişe olduğunun farkındayım fakat mümkün olduğunca sıradanın ötesinde listeler hazırlama gayesiyle çıkmıştım geçen sene bu yola. Umarım bunu başarıyorumdur.

Elektronik müzik bazı “muhafazakâr” çevrelerce halen ve halen tam olarak benimsenmese de son zamanlarda iyice doruk noktasını gördü diyebiliriz. Elektronik müziği “işe yaramaz” bulan insanları da açıkçası çok anlayamıyorum.

Günümüzde en akustik şarkının kaydında bile Cubase, Logic gibi programlar kullanılarak dijital ortamlarda düzenlemeler yapılıyor, yeri geliyor şarkıya bu programlarla piyano sesleri eklenip davullar filan yazılıyor. Artık bazı şeyleri olduğu gibi kabullenmek gerek diye düşünüyorum.

Daha da sözü uzatmadan, son bir senenin 10 elektronik şarkısı:

Moderat – Running

11 Kasım’da İstanbul’da olacak olan Moderat, Modeselektor ve Apparat’ın bir araya gelmesiyle oluşan bir grup. Thom Yorke’un da özellikle Modeselektor’ü oldukça sevdiğini demeden geçemedim. Yeni albüm olan III’ten çalsın:

Kiasmos – Gaunt

İzlanda’nın bağrından kopup gelmiş Kiasmos, minimal elektronik müziğe yeni bir soluk kazandırıyor. Ayrıca Kiasmos da resmi Facebook sayfasından 3 Aralık’ta İstanbul’da olacağını açıkladı.

Paul Kalkbrenner – Feed Your Head

Minimal, minimal techno deyince Paul Kalkbrenner demeden olur muydu? Berlin Calling adlı film ile az biraz popülerleşen Kalkbrenner, daha popüler işlere doğru kaymadı ve kendi yolunda devam etti. Geçen senenin sonlarına doğru çıkardığı “7” adlı albümünde yer alan bu şarkı adından da anlaşılacağı gibi Jefferson Airplane’in White Rabbit adlı şarkısının yeniden bir yorumlanması. Şarkının klibini izlemeden önce Cloud Rider ile Mothertrucker’ın klibini izlemenizi öneriyorum. Eğer ki izlerseniz neden böyle dediğimi anlayacaksınız.

Nosaj Thing – “Cold Stares” ft. Chance The Rapper

Kaliteli elektronik müzik yapan isimlerden birisi olan Nosaj Thing, geçen sene çıkardığı Fated adlı albümündeki yenilikçi hareketleri sebebiyle oldukça olumlu eleştiriler almıştı. Nosaj Thing, bu sene içerisinde de No Reality adlı albümüyle bizleri gerçeklikten olabildiğince uzağa, en uzağa sürüklüyor.

Aphex Twin – Cirklon3 [ Колхозная mix ]

Window Licker gibi bir şaheser ile akıllarımıza kazınan Aphex Twin, elektronik müzik için oldukça önemli bir mihenk taşı. Thom Yorke’un da hayranlığını belirttiği Aphex Twin oldukça farklı bir boyutta olacak ki bir röportajında bu konu hakkındaki düşünceleri sorulduğunda Radiohead’i sevmediğini açıklamıştı. Bu klip; uzun zaman sonra resmi olarak yayınlanan bir video olmasının dışında, 12 yaşındaki Aphex Twin hayranı bir çocuğun çektiği amatör videoların birleştirilmesi ile oluşmasıyla oldukça önemli.

Massive Attack – “Ritual Spirit” ft. Azekel

Massive Attack denince sular durur. Büyülenmeye hazırsanız açın dinleyin.

Trentemøller – River In Me

Danimarkalı Trentemøller yeni çıkacak albümü Fixion’dan ilk single’ını sahalara sürdü. Şarkı albüm için beklentileri oldukça arttırıyor. Kıpır kıpır!

Metronomy – Night Owl

The Look, The Bay gibi kıpır kıpır yaz şarkılarına imza atan Metronomy’nin yeni albümden hoş bir şarkısı.

The Chemical Brothers – “Wide Open” ft. Beck

Yine bir elektronik efsanesi ve yeni şarkısı. Vokalinde Beck’in olduğu bu şarkı klibiyle beraber sürekli tekrar ettirilesi.

New Order – Singularity

Ian Curtis’in intiharı sonrasında grubun geri kalan üyeleri tarafından Joy Division’ın devamı niteliğinde kurulan New Order, özellikle de bu klibiyle eski punk günlerini saygıyla anıyor gibi.

Bonus:

Radiohead – Ful Stop

O kadar elektronik dedik, ee peki Radiohead’siz olur mu hiç? Ful Stop, daha klibi yayınlanmamış bir şarkı olmasına rağmen bu listeye en çok yakışan şarkılardan biri olduğunu düşündüğüm için bonus da olsa burada bulunmalıydı. Yeni albüm A Moon Shaped Poolun her şarkısı ayrı ayrı güzel ve dinledikçe daha da güzel oluyor. “You really messed up everything” diye her şeyi alt üst ederek başlayan bu şarkıyı dinlerken siz, siz değilsiniz.