Okuma süresi: < 1 dakika

1983 doğumlu Fransız grafik sanatçısı Jean Jullien. Şu anda Londra’da yaşıyor. Onun için hem grafik tasarımcı hem illüstratör diyebiliriz.

Londra’ya gelmeden önce Quimper’de grafik tasarım derecesi almış bir sanatçı olan Jean Jullien 2008’de Central Saint Martins’den mezun oldu, 2010 yılında ise Royal College’ı bitirdi. Aynı zamanda müzisyen The Coward ile yakından çalışırlar.

Jean Jullien’in çalışmaları illüstrasyonlardan fotoğraflara, videolara, kostümlere, kurgulara, kitaplara, posterlere ve kıyafetlere kadar dağılım gösterir ve bazen birkaçını iç içe bizlere sunar.

Jullien’in tasarımları tutarlı olmanın yanısıra aynı zamanda derleyicilik özelliğini de gösterir.

En çok fark edilen teması, sosyal medya bağımlılığını mizahi yaklaşımlarıyla çizimlerine aktarmasıdır.

Jean Jullien hakkında kısa bilgi edinmek isteyenler için hazırlanmış aynı zamanda sanatçının resmi sitesinde de yer alan bir video:

2011 yılında, Jean Jullien “hareketli resimlerde özelleştirilmiş bir ikili” tanımını karşılayan Jullien Brothers‘ı kurdu. 2012 yılında ise Yann Le Bec ve Gwendal Le Bec ile birlikte News of The Times‘ı yarattı.

Jean Jullien, yarattığı tasarımlarına içerisine toplumsal mesajlar koyuyor. Sosyal medya bağımlılığı, savaş ve hatta kadının metalaştırılması gibi. Ve bunları alışılmışın dışındaki gerçek nesne ile çizilen arasındaki zıtlık tasarımlarıyla yapıyor.

Jean Jullien, Paris’te yaşanan Kasım 2015’teki saldırıda Eyfel Kulesi’ni içinde barındıran klasik bir barış sembolü varyasyonu yarattı. Bu sembol sosyal medya aracılığıyla hızlı bir şekilde yayıldı.

Jean Jullien’in çalışmaları; Télérama, Le Nouvel Observateur, The New York Times, The Guardian gibi dünyaca ünlü kaynaklarda yayımlandı.

Jean Jullien ve çalışmaları hakkında daha detaylı bilgi edinmek isteyenler onun Instagram hesabı ile youtube hesabına ve kendi internet sitesine göz atabilir. Hatta onun yaptığı posterleri satın almak isteyenler bile olabilir. Belki biraz pahalı gelebilir, fakat biz yine de adresi verelim.