Ana SayfaKültür & SanatGrafik-TasarımSon zamanların en esprili grafik tasarımcısı: Jean Jullien

Son zamanların en esprili grafik tasarımcısı: Jean Jullien

-

1983 doğumlu Fransız grafik sanatçısı Jean Jullien. Şu anda Londra’da yaşıyor. Onun için hem grafik tasarımcı hem illüstratör diyebiliriz.

Londra’ya gelmeden önce Quimper’de grafik tasarım derecesi almış bir sanatçı olan Jean Jullien 2008’de Central Saint Martins’den mezun oldu, 2010 yılında ise Royal College’ı bitirdi. Aynı zamanda müzisyen The Coward ile yakından çalışırlar.

Jean Jullien’in çalışmaları illüstrasyonlardan fotoğraflara, videolara, kostümlere, kurgulara, kitaplara, posterlere ve kıyafetlere kadar dağılım gösterir ve bazen birkaçını iç içe bizlere sunar.

Jullien’in tasarımları tutarlı olmanın yanısıra aynı zamanda derleyicilik özelliğini de gösterir.

En çok fark edilen teması, sosyal medya bağımlılığını mizahi yaklaşımlarıyla çizimlerine aktarmasıdır.

Jean Jullien hakkında kısa bilgi edinmek isteyenler için hazırlanmış aynı zamanda sanatçının resmi sitesinde de yer alan bir video:

2011 yılında, Jean Jullien “hareketli resimlerde özelleştirilmiş bir ikili” tanımını karşılayan Jullien Brothers‘ı kurdu. 2012 yılında ise Yann Le Bec ve Gwendal Le Bec ile birlikte News of The Times‘ı yarattı.

Jean Jullien, yarattığı tasarımlarına içerisine toplumsal mesajlar koyuyor. Sosyal medya bağımlılığı, savaş ve hatta kadının metalaştırılması gibi. Ve bunları alışılmışın dışındaki gerçek nesne ile çizilen arasındaki zıtlık tasarımlarıyla yapıyor.

Jean Jullien, Paris’te yaşanan Kasım 2015’teki saldırıda Eyfel Kulesi’ni içinde barındıran klasik bir barış sembolü varyasyonu yarattı. Bu sembol sosyal medya aracılığıyla hızlı bir şekilde yayıldı.

Jean Jullien’in çalışmaları; Télérama, Le Nouvel Observateur, The New York Times, The Guardian gibi dünyaca ünlü kaynaklarda yayımlandı.

Jean Jullien ve çalışmaları hakkında daha detaylı bilgi edinmek isteyenler onun Instagram hesabı ile youtube hesabına ve kendi internet sitesine göz atabilir. Hatta onun yaptığı posterleri satın almak isteyenler bile olabilir. Belki biraz pahalı gelebilir, fakat biz yine de adresi verelim.

SON YAZILAR

Ücretsiz Grafik Tasarım ve Logo Şablonları Çevrimiçi

Yeni bir işe mi başladınız? İşi rayına oturtmak için kafanız etkileyici bir logonun nasıl elde edileceğine dair sorularla vızıldıyor olmalı. Çoğunuz, işletmenizin bir logoyu hak...

Sahnelere yaşam veren bir insan: Ömer Gürkan


İzleyicisi için hiçbir önemi olmayan, hızla gelip geçen tüm o sahnelerin arkasında inandırıcılık ve gerçekçilik öğesi için çalışan, büyük emekler veren koca bir güruh var....

Çizgi romanlarda LGBTİ+: Queer çizgi roman listesi

Lezbiyen, gay, transseksüel, biseksüel ve diğer cinsel yönelimlerden ya da 3. cinsiyetlerden karakterlere, senaryolara, temalara sahip Queer çizgi romanlar, günümüzde sıradan çizgi romanlardan kat kat...

Paralel evrende insan ve hayvanın rolü değişirse

İnsanın diğer hayvan türleri üzerindeki tahakkümü, toplumlar tarafından alışkanlık ve kültür aracılığıyla öylesine kanıksanmıştır ki, anti-türcü bilince sahip insanlar hariç, pek çok kimsenin bu sömürü...
Dilîn Döğer
Dilîn Döğer
Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi bölümünde okumakta ve Ankara'da yaşamakta. Gezmeyi hayatın amacı edinen ve hayattaki ayrıntıları saf haliyle karelemeyi seven birisi. Unutulmuş şarkıları, hisleri, gülüşleri, müzikleri, yaşatmayı tercih eden; yaşamda, doğada her daim bir güzelliğin olduğuna inanan ve bisiklet sürmenin, yokuş bir yerde koştuktan sonra bi' yerde uyuyakalmanın güzelliğinin tadına varan bir kadın.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol