Okuma süresi: 2 dakika

Neşe içinde oynayıp koşması gereken beagle köpek yavruları insanlık dışı hayvan testi laboratuvarlarının daimi kölelerinden yalnızca biri… Bu masum canlar yapılan testlerde dayanabildikleri süre boyunca zehirli gazlara maruz bırakılıyorlar. Hareket dahi edemeyecekleri kadar küçük soğuk metal kafeslerde ağız ve burunlarına takılan gaz maskesinden ölümü solurken kimse onların gözyaşlarını görmüyor ve onların sessiz çığlıkları kimse tarafından duyulmuyor. Aralarından bazıları ölürken geri kalanlar test adı altında günlerce ve aylarca inanılmaz ağrılar ve kanamalı ülser ile zehirlenmeye ölene kadar devam ediyorlar.

“Sound of silence” kampanyası beagle köpeklerinin testlerde kullanılmasını durdurmak amaçlı düzenlenmiş bir kampanya ve insanların kullanacağı ürünler için laboratuvar testlerinde hayvanları kullanmanın aslında gereksiz olduğunun bir kez daha altını çiziyor.

İçlerinde 9 aylık yavru sayılabilecek köpeklerin de bulunduğu yaklaşık 200 bin köpek laboratuvarlarda yapılan testlerde kullanılıyor. ve yine binlercesi kafeslerde testlerde kullanılacakları günü bekliyorlar.

Ağrı kesiciler, tarım ilaçları, dezenfektanlar, oda spreyleri, deodorantlar, saç spreyleri ve çeşitli bazı ilaçlar da işkence dolu yöntemlerle köpekler üzerinde test edilmektedir. Özellikle beagle cinsi köpekler sigara dumanı testlerinde kullanılıp yavaş yavaş zehirlenmeye devam etmektedirler. Çoğunlukla “Önce insan ve insan sağlığı” şeklinde düşünülse de hayvanlarında insanlar ile aynı şekilde özgürlük ve yaşama hakları vardır. Ayrıca insanların kullandığı ürünlerin hayvanlar üzerinde denenmesinin iki canlının da vücut yapısı, metabolizması ve vücudunun testlerde kullanılan maddelere verdiği tepkilerin birbirinden çok farklı olması açısından kesin sonuçları vermediği yıllardır açıkça bilinmektedir.

Her yıl Çin‘de düzenlenen Yulin köpek eti yeme festivaline tepkiler çığ gibi büyürken maalesef kapalı kapılar ardında hayvanlara yapılan eziyetler ya görülmüyor ya da görmezden geliniyor. Sadece oyun oynayıp sevilmek isteyen köpek yavruları annelerinden zorla ayrılarak testlerde kullanılmak üzere dünyanın dört bir yanından Amerika, İngiltere ve Çin‘e yollanmaktadırlar. Yolda gördüğümüz arabanın çarptığı bir sokak hayvanına zarar gelmesine asla dayanamazken hayvanlar üzerinde test yapan ürünleri kullanarak dolaylı yoldan dahi olsa sayısız hayvanın ölümünde rol oynamış oluyoruz. Evde kendi kedimizin ya da köpeğimizin başını okşarken, bir daha laboratuvardan hiç çıkamayacak, bir kez daha güneşi hissedip çimenlerde koşup oynayamayacak olan laboratuvar hayvanlarının sessiz çığlıklarını duymuyoruz!

enpa_macchia_190210.inddSound of silence” kampanyası “Laboratuvarlar insanların en iyi arkadaşı olan köpeklere göre bir yer değil” diyerek dikkatleri sadece köpek istismarına çekerken aslında yapmamız gereken tüm canlıların eşit yaşama hakkına sahip olduklarını kabul ederek hayvan testlerinde kullanılan tüm hayvanların haklarını savunmaktır.

Lütfen kullandığınız ürünleri alırken arkasında tavşan logosunun ya da hayvanlar üzerinde test yapılmamıştır yazısının olmasına çok dikkat ediniz. Hayvanlar üzerinde test yapmayan markaların güncel listesine internetten kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Hayvanlar da tıpkı bizler gibi eşit özgürlük ve yaşam hakkına sahiptirler… Gelin onların sessiz çığlıklarını birlikte duyuralım!

hayvan-deneyleri-sessiz-cigliklarSound of silence kampanyasından esinlenilmiştir.

Ayrıca bu yazılar da ilginizi çekebilir: