Ana SayfaEkolojiHayvan HaklarıDenizlerdeki canlılık 1970'ten bugüne yarı yarıya azaldı

Denizlerdeki canlılık 1970’ten bugüne yarı yarıya azaldı

-

WWF ve Londra Zooloji Derneği’nin hazırladığı rapora göre denizlerdeki canlılık 1970’ten bugüne yarı yarıya azaldı. Son 40 yılda deniz memelileri, kuşlar, balıklar ve deniz sürüngenlerinin nüfusu yüzde 49 oranında azaldı.

Araştırmaya göre insanların besin olarak kullandığı türlerde ise durumun daha da kötü olduğu ortaya çıktı. Tonbalığı ve uskumru nüfusu yüzde 74 oranında düşüşte.

World Wide Fund for Nature (Dünya Doğayı Koruma Vakfı / WWF) ve Londra Zooloji Derneği’nin hazırladığı raporda aşırı avlanma gibi insan kaynaklı sebeplerin yanı sıra iklim değişikliğinin de bu duruma etkisi olduğu belirtildi.

Assorted fish and crustacean brought up by a trawler in Kudat Bay, Sabah, Malaysia. 26 JuneWWF Başkanı Marco Lamberini, insanların deniz canlılarına yeniden üremek için zaman vermeden hızla avlanırken aynı zamanda balık üretme havuzlarını da yok ederek okyanuslardaki yaşama ciddi zararlar verdiğini açıkladı.

Rapora göre, Asya’da oldukça lüks bir yemek olarak bilinen omurgasız hayvan sınıfına ait denizhıyarı popülasyonunda Galapagos’ta yüzde 98, Kızıl Deniz’de yüzde 94 oranında düşüş kaydedildi. Ayrıca canlılar için beslenme ve üreme alanı açısından önemli olan deniz yosunu ve mangrov gibi habitatlar da büyük oranda azalmış durumda.

Denizdeki canlılık 1970'ten bugüne yarı yarıya azaldı 2

Tüm bu düşüşte iklim değişikliğinin de rol oynadığı biliniyor. Rapora göre okyanuslar tarafından emilen karbondioksit, suları daha asitli hâle getirerek birçok türe zarar veriyor.

Araştırmacılar geçtiğimiz 45 yılda şimdikinden bin 200 daha fazla tür inceledi. 

Kaynak: BBC

SON YAZILAR

Hatay’da depremin ardından süren hayat mücadelesinin pek de söz edilmeyen özneleri: Hayvanlar

6 Şubat depremlerinden en çok etkilenen Hatay'da yaşayan patili dostlarımız oldukça zor durumda. Hayvanlara yönelik bir sağlık hizmeti görünür değil, özellikle kedi ve köpekler kontrolsüzce...

“Hayvanlar için etki” yaz okulu için kayıtlar başladı

Kafessiz Türkiye tarafından düzenlenen “Hayvanlar İçin Etki Yaz Okulu” kayıtları başladı! Başvuru için son gün 22 Temmuz. 25- 26-27 Temmuz 2023 tarihlerinde online olarak gerçekleştirilecek...

Yeşil Düşünce Derneği’nin İklim Okulu 29-30 Nisan’da!

“Kimseyi Arkada Bırakmadan: Batı Karadeniz’de İklim Hareketinin Güçlendirilmesi” projesi kapsamında gerçekleştirilecek İklim Okulu ve forum etkinlikleri ile yerel yönetim, sivil toplum, devlet kurumları ve halk,...

Felaketin görünmeyen yüzü: Depremden etkilenen hayvanlar

Depremin ardından Animal Save Türkiye grubu deprem bölgesinde ilanlar aracılığıyla hayvanları kurtardı. Bakım verenlerine ulaşabildiği hayvanları sahiplerine ulaştıran grup, depremzede hayvanları yuvalandırmaya devam ediyor.
dragon ball
dragon ball
çevirmen

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol