Okuma süresi: 2 dakika

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Birleşmiş Milletler Cenevre ofisindeki basın toplantısında, Suriye Şiddet Raporu’nu kamuoyuyla paylaştı. Suriye’de yer alan 70 sağlık kuruluşundan toplanan verilere göre hazırlanan rapor ile savaşın yıkıcı sonuçlarının ne derece acı olduğunu görebiliyoruz.

Silahlı çatışma, salgın hastalık ve doğal afet bölgelerinde çalışan, insani yardım amaçlı bir sivil toplum kuruluşu olan Sınır Tanımayan Doktorlar‘ın hazırladığı Suriye Şiddet Raporu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimi dört devletine ikili toplantılarla sunuldu ve ayrıca bölgedeki çatışmalardan etkilenen devletlerin yetkililerine de iletildi.

Rapora göre, MSF’nin birlikte çalıştığı toplamda 63 sağlık tesisine yönelik 94 hava saldırısı veya bombalı saldırı gerçekleşti. 12 sağlık tesisi ise tamamen yıkıldı. Bu saldırılar 2015 yılında ortalama her hafta yaşandı.

2015 yılında ise savaşta 154 bin 647 yaralanma ve 7 bin 9 ölüm vakası tespit edildi. Aynı zamanda, Suriye’deki şiddet sebebiyle ölenlerin yüzde 30 ile 40’ını kadınlardan ve çocuklardan oluştuğu saptandı. Sadece MSF’nin desteklediği tesislerdeki 2 bin 375 ölüm vakasının 462’si yani yüzde 19’u beş yaş altında çocuklardan oluştuğu belirtildi.

Bu rakamlar ise savaşın özellikle sivillerin yaşadığı bölgelerde oldukça fazla kayıp vermeye sebep olduğunu gözler önüne seriyor.

Raporuna tamamına ulaşmak için lütfen tıklayın.

The MSF-supported hospital in Maíarat Al Numan was attacked and destroyed on Monday 15th Feb. At least seven people were killed, and at least eight are missing, presumed dead. The 30-bed hospital had 54 staff, two operating theatres, an outpatient department and an emergency room. The outpatient department treated around 1500 people a month, the ER carried out an average of 1,100 consultations a month, and around 140 operations a month, mainly orthopaedic and general surgery, were carried out in the operating theatres. MSF has been supporting this hospital since September 2015 and covered all the needs of the facility including provision of medical supplies and running costs.

MSF-supported hospital in northern Syria destroyed in attack

Suriye'de bombalanan tesislersınır tanımayan doktorlar inf