Avrupa’nın çeşitli ülkelerine kaçmak zorunda bırakılan Suriyeli müzisyenlerin kurduğu filarmoni orkestrası, ilk konserini vermeye hazırlanıyor.

Martin Lentz tarafından yönetilen ve yaklaşık 30 müzisyenden oluşan “Sürgündeki Suriyeliler Filarmoni Orkestrası” (Syrian Expat Philharmonic Orchestra) 22 Eylül Salı günü Bremen Radyosu‘na bağlı Sendesaal’de ilk açılış konserini verecek.

Bremen Gençlik Senfoni Orkestrasının bazı üyelerinin de Suriyeli müzisyenlere eşlik edeceği konserde, Doğu’dan ve Batı’dan birçok eser yorumlanacak.

Suriye’yi savaş ve tahribatın ötesinde, bir kültür ulusu olarak göstermeyi hedeflediklerini söyleyen orkestra üyeleri 22 Eylül akşamı, Issa Boulos, Salim Dada, Franz Schubert, Pyotr İlyiç Çaykovski ve George Fenton gibi birçok bestecinin eserlerini seslendirecekler.

Syrian Expat Philharmonic Orchestra 1

3 Ekim’de Lüneburg’da yapmayı planladıkları ve kendi bestelerinin de bulunacağı bir sonraki konserleri için; amaçlarının para kazanmak olmadığını, Suriye’nin bilindiğinden daha farklı olduğunu göstermek istediklerini söylüyorlar.

Kaynak: Radikal