Okuma süresi: 4 dakika

14 yaşındaki Olcay K. 8’nci sınıf öğrecisi. Olcay şu an yoğun bakımda. #olcayiçinsusma çünkü Olcay kendisini taciz eden erkek öğrenciye tırnaklarını geçirdiği için, okul müdürü tarafından suçlu bulundu ve hakkında disiplin soruşturması başlatıldı. Haksızlığa dayanamayan Olcay, müdürün odasının bulunduğu üçüncü kattan aşağı atladı. Tacize, tacizciye ve tacizciyi koruyana ses çıkar ki artık tepkiler bir işe yarasın!

Tepki veriyoruz, verdiğimizle kalıyoruz. Demek ki bir yerlerde eksik ve yanlış yapıyoruz. Bir erkek çocuğu gönlünce, kafasına göre, aklına estiği gibi taciz edebiliyor, ailesinin mesleğinden dolayı da korunuyor. Çocuk taciz ettiğine pişman bile değil belki de! Çünkü ailesi, öğretmenleri onu savunuyor, hatta mağdurmuş gibi gösteriyor. Bu çocuk ilerde tacizlerini sürdürecek, ailesi onu kollamaya devam edecek ve sonra da bir başka tecavüz ardından da cinayet vakası ile mi karşılaşacağız? Suça sürüklenen çocuklar sadece eline silah tutuşturduklarımız, hırsızlığa alıştırmamız veya sokakta dilendirdiğimiz çocuklar değil. Hatalarının üstünü örttüğümüz çocuklar da potansiyel suçlu adayları. Lütfen artık ses çıkarın, bıkmadınız mı taciz, tecavüz, cinayet kokulu kötü haberlerden?

19 Nisan günü Muğla’da bulunan Doktor Mete Ersoy İlkokulu’nda sekizinci sınıfta okuyan Olcay’ı taciz eden erkek öğrencinin daha önceden de hakkında taciz iddiası bulunduğunu fakat asker çocuğu olması gerekçesiyle öğretmenler tarafından korunduğunu belirten Olcay’ın annesi yaşadıklarını Jinha’dan Sibel Yükler‘e anlattı.

“Ben tacize uğradım, ben suçlu oldum.”

Kendisini taciz eden erkek öğrenciye tırnaklarını batırdığı gerekçesiyle müdür tarafından suçlu bulunan Olcay, müdürün odasında müdür, tacizci ve tacizci öğrencinin annesi ile yaklaşık 40 dakika görüştü. Bu görüşmeden haberi olmadığını belirten anne Emine, taciz edenin mağdur tacize uğrayanın ise suçlu bulunduğunu belirtti. Olayla ilgili okuldan arandığını ve okula gittiği zaman Olcay’ın korkudan titrediğini belirtiyor ve şunları ekliyor: “Okula gitmek için sokağa çıktığımda kızım Olcay’ın ağlamış ve ağlamakta olduğunu gördüm. Yanına yaklaştığımda gözleri şişmiş, ayakları elleri titriyordu. Korkmuş vaziyette olduğunu gördüm. Kızıma ne olduğunu sordum, o da ‘Ben tacize uğradım, ama ben suçlu oldum’ dedi. Bunun üzerine şok yaşayarak müdüre gittim. Bana, zaten okul müdürünün hiçbir zaman inanmadığını, suçlu bulunacağını, ama yaşadığı tacize dair şahidi olduğunu söyledi. Kızım şahidini aramaya gitti, ama evde bulamadı. Bu sırada kızım bakkaldan su alacağını, çok korktuğunu söyledi. Ben kızıma su aldım, yatıştırdım ve kızımla beraber okula gittik.

Ardından müdürün odasına girdiğini ve müdüre tacizi kabul etmeyeceğini söylediğini belirten Emine, “O sırada kızımla odaya girdim. Olcay odaya girdiğinde müdür bana, az önce kızımın kavga ettiğini, ama aynı zamanda kızımı taciz eden öğrencinin ailesinin de oraya geldiğini söyledi. Sonra ‘Öğrenciyi tırnakladı, çocuğu çok kötü parçalamış, görmen lazım, bu bir suç. Ama aile sizden şikâyetçi olmayacak’ dedi. Bu sırada kızım Olcay bunları dinlerken korktu, her şeye rağmen kızımı düşündüğüm için bu olayın disiplin kuruluna yansımamasını rica ettim” ifadelerini kullandı.

Müdür Kerem Ç.’nin ricasını reddettiğini belirten Emine, ısrarla disiplin kurulunu toplayacağını söylediğini ileterek, şöyle devam etti: “Kızım sınavlara hazırlanıyordu, karnesinde oldukça iyi olduğu için yansıtmamalarını söyledim. Müdür tüm ricalarımı reddetti. Bu sırada kızım Olcay, oturduğu yerden kalktı ve açık olan pencereden kendisini boşluğa bıraktı. Ben bundan sonraki olayları, travmayla hatırlamıyorum. Gözümü açtığımda hastanedeydim.

Olcay’ı taciz eden erkek öğrenciden, ailesinden ve taciz nedeniyle okul yönetiminden şikâyetçi olduğunun altını çizen Emine, “Biz çocuklarımızı okula emanet ederiz. Çocuklarımızın okullarda tacize uğramasından ilk önce okul yönetimi sorumludur. Bu olay yüzünden tüm okul yönetiminden şikayetçiyim. Benim kızımı ‘Disipline vereceğim’ diye korkutan ve intihara sevk eden okul müdürü Kerem Ç.’den şikâyetçiyim. Okul müdürü biraz daha ılımlı ve uyumlu davransaydı kızım Olcay intihara girişmezdi. Müdürün tacizi örtbası kızımı intihara sevk etti” dedi.

Bu arada haberi yayınlayan gazetelerde Olcay’ın son sözünü söyleyerek aşağı atladığının yazıldığını ancak bunların gerçeği yansıtmadığını belirten anne, “Gazeteciler söylediğimin tam aksini ekleyerek yayınlıyorlar. Olcay müdürün odasında son söz olarak ‘Sizin yanınıza bırakmayacağım’ demedi. Kızım aniden atladı, Olcay keşke konuşmuş, kendini ifade etmiş olsaydı bu noktaya gelmezdik” diye konuştu.

O 40 dakikada Olcay’a ne söylendi?

Anne Emine E., kendisi gelmeden önce Olcay’ın ne şekilde sorguya çekildiğine dikkat çekmek istiyor. 40 dakikaya yakın Olcay’a ne sorulduğunu, neyle korkutulduğunu merak eden Emine, “Arkadaşları, ‘Teyze, Olcay yukarıdaydı bizi indirdiler. Biz de girelim, şahidiz diye ne kadar uğraştıysak da bizi almadılar’ dedi. Şunu özellikle sormak istiyorum, yazın. Müdür benden izin almadan, ben gelmeden önce taciz eden öğrencinin, öğrencinin babasının, müdür yardımcısının olduğu bir odada 40 dakika boyunca benim kızıma ne dediler, neyle korkuttular? Çocuk, çocuğun babası, müdür yardımcısı ve müdür o odada 40 dakika boyunca benim kızıma ne yaptılar?” diye sordu.

Bu görüşmeden yeni haberi olduğunu söyleyen Emine, “Olcay’ın arkadaşları dedi, üzerine gitmişler. Bu bir gerçek, 40 dakika boyunca ne dediler, kızımın psikolojisini düşünemiyorum Zaten tacize uğramış, zaten öfkeli. O süre boyunca benim kızımı neyle tehdit ettiler? Keşke kızım konuşmuş olsaydı, bilseydim. İsterse 10 dakika olsun, sen benim iznimi almadan benim kızımı nasıl olur da başka velinin yanında rencide edersin? Üstüne gitmiş, tehdit mi ettin? Şikayetçiyim” diye tepki gösterdi.

Erkek öğrencinin daha önce pek çok kız öğrenciyi taciz ettiği, bazılarının ailelere, bazılarını öğretmenlere yansıdığı ancak öğretmenlerin olayın hep üstünü örttüğü tacizi görmezden geldiği belirtiliyor. Emine ise, susturulmak istendiklerini ancak susmayacaklarını ve tacizciyle birlikte okul müdürü Kerem Ç’den de şikâyetçi olacağını belirtiyor. “Benim kızım disiplin cezası alacağı için kendini attı. Müdür, Olcay’ın uğradığı tacizi ifadesinde belirtmemiş. Beni suçlu göstermiş. Okulu düşünüyorlar, mesleklerinden edileceklerinden korkuyorlar. Müdür hala okulda, uzaklaştırma almamış. Nerede Milli Eğitim, nerede hukuk? Okul müdürü ve çocuğun ailesi, bu dosyayı kapatmak istese ben açacağım. Onlar kapatsa ben açacağım” diyen Emine hepimizden destek istiyor. Olay için ses çıkarmak ve tacizin yanında değil karşısında durmak hepimizin görevi!

Olcay, Çarşamba günü TEOG sınavına girecekti. Ancak iç kanama sonucu ameliyata alındı. Şu an Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi görüyor. Dün gece, beyin cerrahi servisindeki yoğun bakımdan anestezi servisin yoğun bakım ünitesine alındı. Kalçasında, kaburgalarında ve belinde çok sayıda kırık olduğu belirtilen öğrenci yoğun bakımda tutuluyor.

Olcay’ın uğradığı tacizin örtbas edilmesinin ve intihar girişiminde bulunmasına neden olunmasının duyulması için sosyal medyada #olcayiçinsusma olarak hastag açıldı.