Okuma süresi: 2 dakika

Türkiye’nin en büyük çevre hareketi olan Gezi Parkı Direnişi; 2013 yılında bugün, iş makinelerinin ağaçları  kesmek suretiyle parka girmesine engel olan sevgi dolu yurttaşların parkta toplanması, tek vücut olması ve tek ses haykırması ile başladı. Doğum günün kutlu olsun Gezi; yok olmamana yardım eden, şuan yasını tutmuyor oluşumuzun sebebi direnişçilerin var olsun!

Parkı yıkıp yerine “Topçu Kışlası” adlı yapı ile bir AVM inşa etmek amacıyla başlanan çalışmalara sadece Taksimliler değil yeşili seven pek çok insan karşı çıktı. Tüm ülkede hatta Dünya’nın pek çok bölgesinde yeşile hasret, yeşile muhtaç, yeşile sevgili insanların ses çıkarması sayesinde bir direniş hikayesi filizlendi.

(Fotoğraf: Gürcan Öztürk)
(Fotoğraf: Gürcan Öztürk)

Filizler büyüdü birkaç gün içinde, yeşerdi. Koparılmak istenen tüm yeşiller, filizler boy verdi. Sanki ifşa edermişçesine beton zihniyetleri; bir azim ve heyecanla pes etmedi yeşil. İstanbul’da kalan bir avuç yeşile sahip çıktık hep birlikte. Kimimiz Taksim’deydi bizzat, kimimiz Nevşehir, İzmir, Ankara, Muğla, Diyarbakır, Bursa, Zonguldak… Aklınıza neresi geliyorsa işte. Fransa’nın göbeğinden yükseldi Taksim sesleri, Almanya’ya ulaştı, dünya bize gündemini açtı.

Yeşile hasret kentliler isyan etti bu inada. İsyanları insalcıldı, ancak isyanı bastıranlar pek o yanlı olmadı.

Sanattı Gezi, mizahtı. Bir ufuk açtı hepimize; espri kabiliyetimiz yüceldi, anılarımız birleşti, kalplerimizin bile aynıydı ritmleri. Beraber uykusuz kaldık, gecelerce okumalar yaptık. Savaştık kör zihinlerle, “ucube” diye nitelendirilen heykellerin vefa borcunu ödemek niyetine. Sanatımız gaz oldu kafamızı yardı kimi zaman, mizahımız TOMA’dan fışkırdı yüzümüze vurdu. Ama Gezi ve sevenleri yılmadı, çizgisinden çıkmadı. Direndi Gezi!

Gezi Parkı Direnişi bizden “canlarımızı” aldı. Ama yılmadı direnişçiler. Berkin oldu, Ethem oldu, ağaç oldu acılar, anılar. Filizlenmeye devam ediyor Gezi zihniyeti. Emirlere rağmen, emri verenlere rağmen. Pes etmedi yeşil. Pes etmedi 3-5 ağaç. Sakat kaldık, hastalandık, işten atıldık. Bırakmadık Gezi’yi. Bırakmayacağız! Beton kafaların yeşile dokunmalarına fırsat tanımayacağız. İş makinelerine yol açmayacağız..

(Görsel: ABC)
(Görsel: ABC)

Gezi Türkiye’nin ilk büyük çaplı çevre direnişidir. Bu halk hareketi Türkiyeli halklara birlik olunduğu, doğaya saygı duyulduğu taktirde nelerin altından kalkılabileceğini ve bitmez denilenlerin bitirilebileceğini gösterdi. Kaldığı yerden devam edecek kırmızılı direniş. Bu bir uyanıştı aslında, yeşile dönüş, doğayla barış. Bundan sonra sadece bizi yıllarca doğayla savaştıranlarla savaşacağız. Ders alacağız, aynı yanlışları yapmayacağız.

Doğum günün kutlu olsun Gezi. Canlarımız sende yaşıyor, sanatımız seninle doğdu, mizahımız seninle büyüyor. Büyüyorsun Gezi…

Başlık Fotoğrafı: © Uriel Sinai