Ana Sayfaİnsan ve ToplumYeşil FelsefeTaksim'de bir elveda, bir merhaba: Gezi Direnişi 2 yaşında

Taksim’de bir elveda, bir merhaba: Gezi Direnişi 2 yaşında

-

Türkiye’nin en büyük çevre hareketi olan Gezi Parkı Direnişi; 2013 yılında bugün, iş makinelerinin ağaçları  kesmek suretiyle parka girmesine engel olan sevgi dolu yurttaşların parkta toplanması, tek vücut olması ve tek ses haykırması ile başladı. Doğum günün kutlu olsun Gezi; yok olmamana yardım eden, şuan yasını tutmuyor oluşumuzun sebebi direnişçilerin var olsun!

Parkı yıkıp yerine “Topçu Kışlası” adlı yapı ile bir AVM inşa etmek amacıyla başlanan çalışmalara sadece Taksimliler değil yeşili seven pek çok insan karşı çıktı. Tüm ülkede hatta Dünya’nın pek çok bölgesinde yeşile hasret, yeşile muhtaç, yeşile sevgili insanların ses çıkarması sayesinde bir direniş hikayesi filizlendi.

(Fotoğraf: Gürcan Öztürk)
(Fotoğraf: Gürcan Öztürk)

Filizler büyüdü birkaç gün içinde, yeşerdi. Koparılmak istenen tüm yeşiller, filizler boy verdi. Sanki ifşa edermişçesine beton zihniyetleri; bir azim ve heyecanla pes etmedi yeşil. İstanbul’da kalan bir avuç yeşile sahip çıktık hep birlikte. Kimimiz Taksim’deydi bizzat, kimimiz Nevşehir, İzmir, Ankara, Muğla, Diyarbakır, Bursa, Zonguldak… Aklınıza neresi geliyorsa işte. Fransa’nın göbeğinden yükseldi Taksim sesleri, Almanya’ya ulaştı, dünya bize gündemini açtı.

Yeşile hasret kentliler isyan etti bu inada. İsyanları insalcıldı, ancak isyanı bastıranlar pek o yanlı olmadı.

Sanattı Gezi, mizahtı. Bir ufuk açtı hepimize; espri kabiliyetimiz yüceldi, anılarımız birleşti, kalplerimizin bile aynıydı ritmleri. Beraber uykusuz kaldık, gecelerce okumalar yaptık. Savaştık kör zihinlerle, “ucube” diye nitelendirilen heykellerin vefa borcunu ödemek niyetine. Sanatımız gaz oldu kafamızı yardı kimi zaman, mizahımız TOMA’dan fışkırdı yüzümüze vurdu. Ama Gezi ve sevenleri yılmadı, çizgisinden çıkmadı. Direndi Gezi!

Gezi Parkı Direnişi bizden “canlarımızı” aldı. Ama yılmadı direnişçiler. Berkin oldu, Ethem oldu, ağaç oldu acılar, anılar. Filizlenmeye devam ediyor Gezi zihniyeti. Emirlere rağmen, emri verenlere rağmen. Pes etmedi yeşil. Pes etmedi 3-5 ağaç. Sakat kaldık, hastalandık, işten atıldık. Bırakmadık Gezi’yi. Bırakmayacağız! Beton kafaların yeşile dokunmalarına fırsat tanımayacağız. İş makinelerine yol açmayacağız..

(Görsel: ABC)
(Görsel: ABC)

Gezi Türkiye’nin ilk büyük çaplı çevre direnişidir. Bu halk hareketi Türkiyeli halklara birlik olunduğu, doğaya saygı duyulduğu taktirde nelerin altından kalkılabileceğini ve bitmez denilenlerin bitirilebileceğini gösterdi. Kaldığı yerden devam edecek kırmızılı direniş. Bu bir uyanıştı aslında, yeşile dönüş, doğayla barış. Bundan sonra sadece bizi yıllarca doğayla savaştıranlarla savaşacağız. Ders alacağız, aynı yanlışları yapmayacağız.

Doğum günün kutlu olsun Gezi. Canlarımız sende yaşıyor, sanatımız seninle doğdu, mizahımız seninle büyüyor. Büyüyorsun Gezi…

Başlık Fotoğrafı: © Uriel Sinai

SON YAZILAR

Sürdürülebilir mimari tasarımın yeni yıldızı: Ahşaptan ayırt edilemeyen pirinç kabuğu yapı malzemesi

ACRE, ahşap alternatifi olarak öne çıkan bir yapı malzemesidir; dayanıklılığı, suya ve çürümeye karşı direnci, estetik dokusu ve sürdürülebilirliği ile dış mekanlarda mükemmel performans sergiler. Alüminyum ve pirinç tozlarının muazzam bir sentezi olan bu malzeme, çitlerden kapılara, pervazlardan teraslara kadar geniş bir yelpazede dış mekan uygulamaları için ideal bir seçenektir. Dünya ormanlarını koruyan bu malzemeyi keşfediyoruz!

Bahar geldi: Aylardan Mayıs, günlerden Hıdırellez; gününüz hep güneşli, talihiniz hep bol olsun

Zaman akıp gider... İnsan bu hayattan geçerken nice mevsimleri ve nice baharları da beraberinde yaşar. Belki farkındadır, belki de bilincinde değildir ama kaç kez kim...

Ekoloji ve Kadının Kesişim Noktası: Ekofeminizm

Feminizm, 18. yüzyılda İngiltere’de ortaya çıkan ve 1792 yılında Mary Wollstonecraft’ın ''A Vindication of the Rights of Women'' adlı eseriyle akademik alanda yer edinmiştir. Kadın...

AKP ve MHP bu sefer de Eskişehir’deki hayvanlara saldırı hazırlığında

AKP ve MHP Türkiye'nin doğasından öyle nefret ediyor ki hiçbir yerde yeşil, orman, hayvan görmek istemiyorlar. Ağacı odun, hayvanı et ya da zevk malzemesi olarak...
Gamzegül Kızılcık
Gamzegül Kızılcık
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Kadın hakları mücadelesi, çocuk hakları ve LGBTİ hakları konularına ilgili. Doğal hayatın korunması konusuna meyledişi ve Gaia Dergi ile yollarının kesişimi sonucunda da; direnişçi bir kadın, gazeteci.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol