Okuma süresi: < 1 dakika

Dünyanın en verimli taşıtı olarak tanımlanan ELF‘ler, güneş enerjisi ve pedal gücüyle çalışan bir üç tekerlekli bisiklet. Organic Transit’in bu tasarımında tek, iki ve üç kişilik model seçenekleri mevcut.

İnternet sitelerinde yer alan bilgilere göre yaklaşık 3 bin km için 5 litre yakıt değerinde enerji harcıyor. Kanunen bisiklet kategorisinde bulunduğundan bisiklet yolları, parklar ve kaldırımlar için uygun. Üstelik ehliyet, sicil ve sigorta gibi işlemlerde de uğraşmanıza gerek yok.

Taşıta güç sağlayan şey elektrikli motor değil, bu motor yalnızca ihtiyacınız olduğunda pedal çevirmenize yardım ediyor. ELF’in hızı, saatte 40 kilometrenin üzerine çıkabiliyor ve tırmanışa geçildiğinde motor bunu algılayarak enerji takviyesini de düzenliyor. Batarya ömrü, pedal çevrilmediğinde 25 kilometreyken, pedal çevrildiğinde 48 kilometreye kadar uzuyor. Elektrikle şarj etme işlemi 2-3 saat alıyor. Doğrudan güneş ışığına ulaşıldığındaysa, taşıtın yeniden şarj olabilmesi için 8 saat yeterli.

Standart bir ELF’in taşıma kapasitesi sürücüyle birlikte 160 kilogram. Kendi ağırlığıysa aksesuarlara bağlı olarak 70-80 kilogram arasında değişiyor. ELF’lerin fiyatı 5 bin 495 dolardan başlıyor; kendi tasarımınızı da yapabiliyorsunuz. Fiyat, standart bir bisikletten çok daha yüksek olsa da doğa dostu ELF’lerle ulaşıma alternatif çözümler getirmek mümkün.

Kaynak: Alternative Energy