Ana SayfaEkolojiDoğaTek başına 40 farklı meyve veren ağaç sürdürülebilir bahçeciliğin geleceği olabilir

Tek başına 40 farklı meyve veren ağaç sürdürülebilir bahçeciliğin geleceği olabilir

-

Sanatçı ve aynı zamanda New York’ta bulunan Syracause Üniversitesi’nde bir profesör olan Sam Van Aken, “çentikli aşılama” isimli bir yöntem kullanarak 40 farklı türde meyve verebilen bir ağaç yarattı.

National Geographic’e verdiği röportajda Van Aken, bu fikrin aklına çocukluğunda gördüğü bir aşılama yönteminden esinlenerek geldiğinden bahsediyor.

Van Aken, son birkaç yılda New York eyaletini karış karış gezerek farklı çeşitlikte birçok çekirdekli meyve buldu. Bu sebepten ötürü ağaç çiçek açma zamanında farklı meyvelerin çiçekleriyle rengarenk bir hal alıyor.

Ayrıca, Van Aken ürettiği her bir ağacı haritalandırırcasına şemalarını tutuyor.

Üzerinde çalışacağı ağaç üç yaşına geldikten sonra ana dallarına birer çentik atıp başka bir ağacın dalını ona aşılayarak nakil işlemini gerçekleştiriyor. Zamanla ana gövdenin dal özellikleri yok oluyor ve dal aşılanan bitkinin türüne dönüşüyor.

Van Aken verdiği açıklamada; “Bu aşılamalarla birlikte, dört dal sekiz dal oluyor. Bir sonraki sene bu sayı onaltıya katlanıyor. Ardından da otuzikiye. Bu iş temelde sekiz dokuz yıllık bir çalışmanın ürünü” dedi. Bahar geldiğinde ağaç taşıdığı meyve çiçeklerinin renkleriyle çevreleniyor. Yaz geldiğinde ise çalışmanın ürünü olarak sıra halinde meyve silsileleri oluşmaya başlıyor. Bunca çalışmanın ve verilen emeğin sonucu ise tadına doyulmayan ve envai çeşitte meyvelerden oluşan hasat!

Van Aken şehir genelinde müzelerin, toplum merkezlerinin ve özel mülklerin bahçelerinde toplamda 16 adet “40 Meyveli Ağaç” yetiştiriyor. Yeni projesi ise, şehir geneline kuracağı bostanlara bu ağaçlardan dikmek.

Van Aken bu ağacı gören insanların, bahçelerinde ne yapacaklarını kestiremeyecekleri çoklukta tek tür meyve veren bir ağacın olması yerine yılın belirli dönemlerinde, yetecek miktarda ve çeşite meyve veren bir ağaç istediklerinden bahsetti.

Kaynak: Buzz Feed, IFL Science, Science Alert

SON YAZILAR

Sürdürülebilir mimari tasarımın yeni yıldızı: Ahşaptan ayırt edilemeyen pirinç kabuğu yapı malzemesi

ACRE, ahşap alternatifi olarak öne çıkan bir yapı malzemesidir; dayanıklılığı, suya ve çürümeye karşı direnci, estetik dokusu ve sürdürülebilirliği ile dış mekanlarda mükemmel performans sergiler. Alüminyum ve pirinç tozlarının muazzam bir sentezi olan bu malzeme, çitlerden kapılara, pervazlardan teraslara kadar geniş bir yelpazede dış mekan uygulamaları için ideal bir seçenektir. Dünya ormanlarını koruyan bu malzemeyi keşfediyoruz!

Akyaka sen ne güzel şeysin

Çok, çok uzun zamandır Akyaka ve Nail Çakırhan’la ilgili bir yazı yazmak istiyordum. Geçenlerde Akyaka’yı yeniden görünce nicedir bekleyen bu yazının da vaktinin geldiği anladım. Akyaka Akyaka,...

Ankara’nın ilk, Türkiye’nin ikinci Botanik Parkı imara mı açılıyor?

Prof. Dr. Yüksel Öztan'ın Ankaralılara mirası, 3. derece doğal sit alanı olan Ankara'nın ilk botanik parkı bakanlığın onay vermemesine rağmen ticarete açılıyor. Proje için müellif...

Belgeselci Ben Fogle ile vahşi yaşam ve belgesel serisi üzerine söyleşi

Adını ilk kez Castaway isimli televizyon programında duyuran ve şu anda Vahşi Yaşama Dönüş (Return to the Wild) adlı programı sunan Ben Fogle, dünyanın dört...
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Siz de Gaia Dergi'de yazılarınızın çıkmasını istiyorsanız [email protected] üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol