Ana SayfaGüncelTeksas Üniversitesi erkekliğe bir "akıl sağlığı" sorunu gibi davranıyor

Teksas Üniversitesi erkekliğe bir “akıl sağlığı” sorunu gibi davranıyor

-

Austin’deki Teksas Üniversitesi’nin Rehberlik ve Akıl Sağlığı Merkezi erkek öğrencilere “cinsel kimlikleri üzerinde kontrol sahibi olmaları ve sağlıklı bir erkeklik algısına sahip olmaları” için geçenlerde yeni bir program başlattı.

Erkeklik bir akıl sorunu gibi davranan “MasculinUT” üniversitenin rehberlik kurulu tarafından organize edildi ve en son, öğrencileri “sağlıklı bir erkeklik şekli” geliştirmeleri için cesaretlendiren posterler yaptılar.

Program, sözde “kısıtlayıcı erkeklik” eleştirisine dayandırılıyor. Program, erkeklerin “erkek gibi davranmaları” söylendiğinde ya da “başarılı” veya “aile reisi” olmak gibi geleneksel cinsiyet rollerini yerine getirmeleri istendiğinde acı çektiklerini söylüyor.

“İnsanlarla ilgilenmeyi” ya da “aktif” olmayı seviyor olsanız da, MasculinUT pek çok özelliğin aslında tehlikeli olduğunu “geleneksel erkeklik fikirlerinin erkekleri duygusal olarak gelişmelerini engelleyen kaskatı (ya da kısıtlayıcı) kutulara koyduğunu” söyleyerek uyarıyor.

“Şu an bunu okuyan bir UT (Teksas Üniversitesi) öğrencisiyseniz, erkekliğin bu tanımlarına dahil olmanın size suçlu hissettirmek yerine döngüyü kırmak için güçlü hissettirmesini umuyoruz”

Program şu an lidersiz ama uzun süreliğine değil. Okul programı yürütmesi için “sağlıklı erkeklik koordinatörü” işe alma sürecinde ve okuldan bir yetkili PJ Medya’ya bu hafta bazı umutlu adaylarla pozisyon için görüşmeler yaptığını söyledi.

Son zamanlarda birçok okulun benzer programı varken, bu, doğrudan Rehberlik ve Akıl Sağlığı Merkezi’nin yönettiği ilk program gibi görünüyor. Okul, erkekliğin erkeklerin diğer insanlara ve kendilerine saldırmalarına sebep olabileceğini söyleyerek bunu doğruluyor gibi görünse de bunun aydınlığa kavuşması için yapılan isteğe cevap vermedi.

Bizzat erkekliğin şiddette payı olduğuna dair bir kanıt yok. Benzer programları yöneten UNC-Chapel Hill ve Northwstern gibi üniversiteler programlarının bir kanıtla desteklenmediğini kabul ettiler.

Kaynak: PJ Media

SON YAZILAR

Yeni nesil ne diyor?

Her şey bir konuşmayla başladı. Bir arkadaşım yeni nesil sözcüklerden bahsediyordu. Konu hakkında konuştukça konuştuk. Dedim, bir yazı yazayım ben de, dergide de bulunsun. Çünkü...

“Gerçeği görüyoruz! Anayasa değişikliğine HAYIR diyoruz!

Feminist ve LGBTİ+ örgütlerin biraraya gelmesiyle kurulan Hepimiz için Anayasa Koordinasyonu "Birbirimizin elini bırakmıyoruz! Hiçbirimizi geride bırakmıyoruz! Anayasa değişikliğine HAYIR diyoruz!" başlıklı açıklamasıyla tüm toplumu...

Hataylılar 6 Ekim’de Meclis’te: #HatayıGör

6 Şubat depremlerinde en büyük yıkımı yaşayan Hatay'da depremin üzerinden geçen 8 aya rağmen hiçbir şey değişmedi. Barınma, beslenme, eğitim, sağlık ve ulaşım gibi en...

Akbelen Ormanı TBMM Olağanüstü Genel Kurulu İçin Bilgi Notu

Geleceğini düşünenler Akbelen için mücadele ediyor. Yaşam Savunucuları TBMM'nin Akbelen gündemi ile olağanüstü toplanması için çağrı yapmış ve eklemişti: Koltukları boş görmek istemiyoruz! Direnen yaşam...
Tubanur İşcen
Tubanur İşcen
Bugünün dünden, yarının bugünden iyi olması için çabalayan, okuyarak, araştırarak, gezerek dünyadaki yerini bulmaya çalışan bir kadın.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol