Okuma süresi: 2 dakika

Güney Kore’nin kırsalındaki terk edilmiş bina, şimdilerde sağlıklı yaşamı ve eğitimi teşvik eden güvenli ve yaratıcı bir ortama ev sahipliği yapıyor.

Güney Kore merkezli şirket UTAA, seneler önce terk edilen binayı çocuklar için bir merkez haline getirdi. Kullanışlı bir alan yaratmanın yanında, binayı mimari açıdan şahesere dönüştürdükleri de çok açık.

Mimarlar, binanın orijinal adı olan Pinocchio’yu (Pinokyo) yaşatmak için balinanın midesindeki Pinokyo’dan esinlenerek içeride minik evler inşa etti. Konsept biraz korkutucu olsa da bina çocukların da isteği doğrultusunda şekillenmiş durumda. Oyun alanı, farklı büyüklükteki alanlarla donatıldı: emeklenerek geçilen dar alanlar ve yüksek tavanlı oyun salonları. Çocuklar merak duygularının peşinden giderek, saklı köşeleri ve minik evleri keşfetmekte özgür.

UTAA bu evlerin, çocukların hayal gücünü ve duyarlılığını canlandırdığını da düşünüyor: Merkezin içindeki saklı köşeleri keşfederken sezgileri güçleniyor, sanat programları, eğitici dersler ve kütüphane sayesinde de kaliteli bir eğitim alıyorlar.

Bu yaratıcı tasarım, mimari bir deha niteliği taşımasının yanı sıra, toplumun terk edilen eski alanlara bakış açısını da değiştirebilir.

2_Tiny-House-Mantion-for-Kids

7_Tiny-House-Mantion-for-Kids

6_Tiny-House-Mantion-for-Kids

5_Tiny-House-Mantion-for-Kids

Terk edilmiş bina Pinokyo, yaratıcı çocuklara ev sahipliği yapıyor

Terk edilmiş bina Pinokyo, yaratıcı çocuklara ev sahipliği yapıyor

Kaynak: Inhabitat