Ana SayfaYeşilEko MimariTezekevleri'nden Gündönümü Çiftliği'nde Doğal Sıva Atölyesi

Tezekevleri’nden Gündönümü Çiftliği’nde Doğal Sıva Atölyesi

-

Doğal/ ekolojik binanın önemli bir parçası olan sıva, hem teorik bir temele sahip olmayı hem de çok ince ve usta bir işçilik gerektirir.

Bu bir haftalık atölye çalışmasında, tadelakt suya dayanıklı kireç sıvaları, toprak/ saman kaba sıva katlarını, renkli final ince sıvaları, kil boyaları, sgrafito tekniğini, taban son kaplamaları vs. dahil olmak üzere birçok tekniği keşfedeceğiz.

Tıpkı geçen sene olduğu gibi bu yıl da İstanbul yakınlarındaki Gündönümü Süt Çiftliği bizi 2016’da başlayan Tezekevleri doğal bina projesinin bir parçası olarak misafir ediyor. Atölyemiz boyunca, daha önceden çiftlikte inşa ettiğimiz saman, toprak ve ahşap gibi doğal malzemelerden yapılmış gerçek evler üzerinde çalışacağız.

Atölye içeriği

“Ekolojik binalarda sıva” üzerine yoğunlaşmış bir eğitim olarak bu atölye, hem pratik hem de teorik bilgileri içermektedir. Tipik bir gün, sabah ve öğleden sonra olmak üzere 6 saat boyunca sahada pratik çalışmayı ve öğleden sonra gerçekleşen 1-2 saatlik teorik sunumları kapsar. Atölyede ele alınan başlıca teknikler şunlardır:

  • Toprak testi
  • İç cephe toprak sıvası
  • Tadelakt su geçirmez kireç sıva
  • Toprak sıva için doğal dengeleyiciler
  • Dış cephe katı toprak/ saman kalın sıva
  • Kil boyaları
  • Dekoratif teknikler (sgraffito gibi)

Katılımcılar, 3-4 kişilik gruplara bölünecek ve her grup belli bir tekniğin üzerinde yarım gün boyunca çalışacaktır. Bu şekilde, belirlenen konuları, her bir katılımcı kendi ritmi ve hızıyla deneyimleme şansına sahip olacaktır.

Sunumlar

Pratik çalışma ve şantiye boyunca verilen bilgilerin yanında, sıvalarla ilgili konular ve genel olarak aşağıdaki temalar gibi doğal yapılar hakkında sunumlar yapılacaktır:

 • Toprak nedir?
 • Kil bir bağlayıcı olarak nasıl çalışır?
 • Toprağı nasıl test edeceğim?
 • Hangi amaç için hangi tip toprağı tercih etmeli?
 • Toprak sıvaları
 • Kireç sıvaları
 • Biyo-iklimsel tasarım
 • Doğal yapı teknikleri
 • Geleneksel bina örnekleri

Konaklama

Çadır

Başvuru formunda çadır seçeneğini seçen katılımcılar kendi çadırlarını getirip, çiftlikte çadır için ayrılmış alanda kalabilirler. Çadırlar, katılımcılar tarafından getirilir; çiftlik tarafından temin edilmez.

Otel:

Otelde kalmayı tercih edebilirsiniz, konaklama ücreti atölye fiyatına dahil değildir.

Gündönümü Çiftliği’nin Şartları:

Yemek

Kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri Gündönümü Çiftliği tarafından sağlanır. Ayrıca aralarda, çay, kahve ve atıştırmalıklar sunulacaktır. Yemekle alakalı bir alerjiniz varsa, lütfen bunu başvuru formunda belirtin.

Tuvaletler ve duşlar

Kamp alanında birçok kuru tuvalet ve duş alanları bulunacaktır.

Çocuklar

İş güvenliği nedeniyle malesef bu yıl çocukları ve 18 yaşından küçük genç katılımcıları kabul edemiyoruz. 

İnternet

Maalesef çiftlikte internet ortak kullanıma açık değildir.

Ne getirilmeli?

Çalışma alanında, kirlenebilecek kıyafetlere, çalışma için uygun ayakkabılara (sandalet uygun değildir), çalışma eldivenlerine, bir şapka ve güneş kremine, bir deftere, termosa/su şişesine, toksik olmayan bir sabuna/şampuana ve yüksek bir moda ihtiyacınız vardır.

Ayrıntılı bilgi ve başvuru için lütfen tıklayın.

SON YAZILAR

Sürdürülebilir mimari tasarımın yeni yıldızı: Ahşaptan ayırt edilemeyen pirinç kabuğu yapı malzemesi

ACRE, ahşap alternatifi olarak öne çıkan bir yapı malzemesidir; dayanıklılığı, suya ve çürümeye karşı direnci, estetik dokusu ve sürdürülebilirliği ile dış mekanlarda mükemmel performans sergiler. Alüminyum ve pirinç tozlarının muazzam bir sentezi olan bu malzeme, çitlerden kapılara, pervazlardan teraslara kadar geniş bir yelpazede dış mekan uygulamaları için ideal bir seçenektir. Dünya ormanlarını koruyan bu malzemeyi keşfediyoruz!

Akyaka sen ne güzel şeysin

Çok, çok uzun zamandır Akyaka ve Nail Çakırhan’la ilgili bir yazı yazmak istiyordum. Geçenlerde Akyaka’yı yeniden görünce nicedir bekleyen bu yazının da vaktinin geldiği anladım. Akyaka Akyaka,...

Mert Ünnü ile röportaj: Yüzen Ev Projesi

"Hayallerin ömür boyu borçlandırılıp bir beton kütleye mahkum edilmesine yönlendirildiği günümüzde özellikle çevreye duyarlı ve sağlıklı yaşam öngörülerini dikkate alarak yaşamak isteyenler için yüzen ev...

Greenbuild: Yeşil yapılar için adanmış olan dünyanın en büyük fuarı Kasım’da Boston’a geliyor

Yeşil yapılar için adanmış olan dünyanın en büyük fuarı bu Kasım ayında Boston’a geliyor, kaçırmak istemeyeceksiniz. Uluslararası Yeşil Yapı Festivali ve Fuar'ı; sürdürülebilir bina uzmanlarını...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol