Trabezunta Film, sinemaya erişimi kısıtlı olan çocuklara ulaşmak adına, Ekim ayından itibaren 3 ay sürecek harika bir proje hazırladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün desteği ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın işbirliği ile hayata geçirilen projede 4 farklı film beyaz perdeye yansıtılacak ve 101 çocuk aynı anda, mobil bir tırın içerisine kurulan sinema salonunda film izleyecek.

(Fotoğraf : AA)

“Çocuklar için Gezen Sinema” tırı,  Eylül ayı sonu itibariyle turuna Sivas’tan başlayacak olup; Erzincan, Erzurum, Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan, Artvin, Bayburt, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Giresun, Ordu, Samsun, Sinop, Kastamonu, Karabük, Bartın, Zonguldak, Düzce illerinde sinema salonu olmayan ilçe ve köylerde yapılacaktır.

Gösterimi yapılacak 4 film şöyledir;

Ertuğrul 1890 (https://www.imdb.com/title/tt3512072/)

120 (https://www.imdb.com/title/tt1166085/)

Son Mektup (https://www.imdb.com/title/tt4342506/)

Kırmızı Balık (Çocuklar için Animasyon Filmi)

Gezen Sinema
(Fotoğraf : AA)

Bildiğimiz gibi sinema, toplumun genel kültürünü artırmada önemli bir araçtır. İzlediğimiz filmlerde, filmin ait olduğu toplumun yansımasını görürüz. Toplumlar, değerlerini, acılarını, sevinçlerini, bireylerin düşüncelerini, yaşam döngülerini sinema ile anlatırlar. Çocukların sinema ile tanışması, genel kültürlerini artıracağı gibi hayal güçlerini de geliştirir çünkü sanat ön yargıları zihinden atarak yaratıcı düşünceyi ortaya çıkarır. Sinema ile çocuklar dünya kültürleri ile tanışıp, birçok görüş ve bakış açısı olduğunun bilincine varırlar.

Muhammet Çakıral’ın sorumluluğunu, Erol Gözen’in genel koordinatörlüğünü yürüttüğü, 6 ile 17 yaş arası 500 bin çocuğa ulaşması hedeflenen bu projenin önemli katkı sağlayacağı aşikardır.

Senarist-Yönetmen Trabezunta Film kurucusu Muhammet Çakıral’ın sanat hayatı ile ilgili bilgiyi linkten görebilirsiniz;

Ayrıca Muhammet Çakıral’ın senarist ve yönetmenliğini yaptığı, Karadeniz’in HES’e karşı mücadelesini anlatan “Kırlangıçlar Susamışsa” filmini mutlaka izlemenizi tavsiye ederim. Film, 27. Tokyo Film Festivali’nde “Asya’nın En İyi Filmi Ödülü” ve “Asya Ruhu” ödülleri kapsamında 10 film arasında yarışmıştır. Film ile ilgili bilgileri linkten bulabilirsiniz.

Tüm çocukların ön yargılardan bağımsız bir eğitim ile, sanat ile iç içe büyümesi, hoşgörülü, bedenen ve zihnen sağlıklı bireyler olarak yetişmesi dileklerim ile…