Ana SayfaEkolojiHayvan HaklarıTukan kuşuna 3 boyutlu baskı teknolojisi ile protez gaga

Tukan kuşuna 3 boyutlu baskı teknolojisi ile protez gaga

-

Kosta Rika’da gagası kırılan tukan kuşuna, 3 boyutlu baskı teknolojisi ile protez gagaya takılacak.

Geçtiğimiz ay, Kosta Rika’da bir tukan kuşunun insanlar tarafından saldırıya uğraması sonucunda rengarenk gagası kırılmıştı. Gagasının büyük bir kısmı kırılan ve yemek yiyemeyecek hale gelen tukan kuşu, 3 boyutlu baskı teknolojisi sayesinde yeni bir gagaya kavuşacak.

Gagası kırılan tukan kuşunun görüntüleri sosyal medyada yayılınca, insanlar yardım etmek için ellerinden geleni yaptılar. Para yardımında bulunan insanlar olduğu gibi, Kosta Rikalı dört farklı firma, tukan kuşuna 3 boyutlu gaga yapmak üzere bir araya geldi. Daha öncesinde benzer bir uygulama, bir kartal ve bir penguen için yapılmış olsa da, 3 boyutlu baskı teknolojisi kullanılarak üretilecek protez tukan gagası dünyada bir ilk olacak.

Grecia isimli yaralı tukan kuşuna yapılacak olan gaga, bir kısmı sabit, bir kısmı çıkarılıp takılabilir şekilde tasarlanılacak. Çıkarıp takılabilen kısmı, temizlik açısından rahatlık sağlayacak. Gaganın yazıcı tarafından üretilmesi için ilk başta tarama yapılması gerekmekte. Taramanın yapılmasının mümkün olması için Gracia’nın yaralarının iyileşmesi bekleniliyor.

Bütün çabalara rağmen, Gracia’nın akıbeti hala belli değil; çünkü vücudunun protez gagayı reddetme olasılığı da var. Buna ek olarak, tukan kuşlarının gagaları, vücut ısılarını ayarlamaya ve eş bulmaya yarıyor. Protez gaganın, gerçeğiyle aynı görevi görmesi mümkün olmayacak.

Kaynak: IFL Science
Başlık Görseli: 7-themes.com

SON YAZILAR

Hatay’da depremin ardından süren hayat mücadelesinin pek de söz edilmeyen özneleri: Hayvanlar

6 Şubat depremlerinden en çok etkilenen Hatay'da yaşayan patili dostlarımız oldukça zor durumda. Hayvanlara yönelik bir sağlık hizmeti görünür değil, özellikle kedi ve köpekler kontrolsüzce...

“Hayvanlar için etki” yaz okulu için kayıtlar başladı

Kafessiz Türkiye tarafından düzenlenen “Hayvanlar İçin Etki Yaz Okulu” kayıtları başladı! Başvuru için son gün 22 Temmuz. 25- 26-27 Temmuz 2023 tarihlerinde online olarak gerçekleştirilecek...

Felaketin görünmeyen yüzü: Depremden etkilenen hayvanlar

Depremin ardından Animal Save Türkiye grubu deprem bölgesinde ilanlar aracılığıyla hayvanları kurtardı. Bakım verenlerine ulaşabildiği hayvanları sahiplerine ulaştıran grup, depremzede hayvanları yuvalandırmaya devam ediyor.

THY yine bir kediyi kaybetti, yine sorumluluk almıyor

Daha önce defalarca yolcular ile seyahat eden evcil hayvanların kaçmasına ya da ölmesine sebep olan THY yeni bir skandala imza attı. 31 Ocak Pazartesi akşamı...
Selma Çam
Selma Çam
Hayat hikayemi anlatmaktansa, hayatın kendi hikayesinden anladıklarımı anlatmayı yeğlerdim, oysa ki üç aşağı beş yukarı hepimizin hayattan anladığı ve anlamadığı aynı. Anlatmak ise kelimelerin yetersizliği içerisinde kendi anlamını kaybediyor. Hiç bir şey anlatmasam da anlayabilen için çok bile anlattım. Erkan Oğur'un da dediği gibi; "Bu işin sonu sessizlik."

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol