Kosta Rika’da gagası kırılan tukan kuşuna, 3 boyutlu baskı teknolojisi ile protez gagaya takılacak.

Geçtiğimiz ay, Kosta Rika’da bir tukan kuşunun insanlar tarafından saldırıya uğraması sonucunda rengarenk gagası kırılmıştı. Gagasının büyük bir kısmı kırılan ve yemek yiyemeyecek hale gelen tukan kuşu, 3 boyutlu baskı teknolojisi sayesinde yeni bir gagaya kavuşacak.

Gagası kırılan tukan kuşunun görüntüleri sosyal medyada yayılınca, insanlar yardım etmek için ellerinden geleni yaptılar. Para yardımında bulunan insanlar olduğu gibi, Kosta Rikalı dört farklı firma, tukan kuşuna 3 boyutlu gaga yapmak üzere bir araya geldi. Daha öncesinde benzer bir uygulama, bir kartal ve bir penguen için yapılmış olsa da, 3 boyutlu baskı teknolojisi kullanılarak üretilecek protez tukan gagası dünyada bir ilk olacak.

Grecia isimli yaralı tukan kuşuna yapılacak olan gaga, bir kısmı sabit, bir kısmı çıkarılıp takılabilir şekilde tasarlanılacak. Çıkarıp takılabilen kısmı, temizlik açısından rahatlık sağlayacak. Gaganın yazıcı tarafından üretilmesi için ilk başta tarama yapılması gerekmekte. Taramanın yapılmasının mümkün olması için Gracia’nın yaralarının iyileşmesi bekleniliyor.

Bütün çabalara rağmen, Gracia’nın akıbeti hala belli değil; çünkü vücudunun protez gagayı reddetme olasılığı da var. Buna ek olarak, tukan kuşlarının gagaları, vücut ısılarını ayarlamaya ve eş bulmaya yarıyor. Protez gaganın, gerçeğiyle aynı görevi görmesi mümkün olmayacak.

Kaynak: IFL Science
Başlık Görseli: 7-themes.com