Ana SayfaKültür & SanatTürkiye’nin ilk sosyal sanat girişimlerinden Atelier Muse, Nantes Yaratıcı Nesiller Forumu’nda!

Türkiye’nin ilk sosyal sanat girişimlerinden Atelier Muse, Nantes Yaratıcı Nesiller Forumu’nda!

-

2013 yılından bu yana Fransa’nın Nantes kentinde düzenlenen Yaratıcı Nesiller Forumu’na, bu yıl Müge Olacak’ın liderliğinde genç bir kadroya sahip olan sosyal sanat girişimi Atelier Muse, “Kültür-Sanat Girişimciliğinin Sosyal Yansımalar Üzerindeki Rolü” (Role of Arts and Cultural Entrepreneurship on Social Reflections) projesiyle dâhil oluyor.

Good ideas need a voice” vizyonuyla düzenlenen Nantes Yaratıcı Nesiller Forumu, 2013 yılından bu yana 18-30 yaş arası genç yetişkinlerin yenilikçi ve sosyal projeleriyle Nantes ve Avrupa genelinde paylaşımına alan açan bir platform. Forumun 2017’den sosyal sanat girişimi Atelier Muse’un Türkiye’de bir ilk olan “Kültür-Sanat Girişimciliğinin Sosyal Yansımalar Üzerindeki Rolü, 150’den fazla proje arasından seçilmiş 20’si Nantes dışından 30 projenin sahipleri 25-28 Ekim tarihleri arasında Nantes’da bir araya gelerek 4 gün boyunca gerçekleşecek yaratıcılık üzerine tasarlanmış workshoplarda, kültürel organizasyonlar ve Nantes gezisiyle güçlü bağlar kurarak daha geniş bir sosyal çevrenin bir parçası olacaklar. Bu yıl, Kültür-Sanat Girişimciliğinin Sosyal Yansımalar Üzerindeki Rolü programı ile kabul edildiği, “Living Together / Birlikte Yaşamak” teması çerçevesinde hazırlanan proje sunumlarıyla gerçekleşecek olan forumda iç içe geçmiş bir kültürel atmosferde, yurttaşların birlikte yaşayabilme heveslerini güçlendirme düşüncesine vurgu yapılıyor.

“Kültür-Sanat Girişimciliğinin Sosyal Yansımalar Üzerindeki Rolü” programı, Impact Hub İstanbul ev sahipliğinde, kültür-sanat alanındaki çalışmaların sosyal girişimcilik çerçevesinde sosyal fayda yaratan örneklerini paylaşmak, bu alandaki çalışmaların görünürlüğünü ve iş birliklerini geliştirmelerini sağlamak ve Türkiye’de henüz olmayan bu alana dair farkındalık geliştirmeyi amaçlayan bir performatif etkinlikler serisi olarak yürütülmektedir. Program, Atelier Muse’un kültür-sanat alanındaki yerel ve küresel ağının yanı sıra Impact Hub’ın dünya üzerinde 80’den fazla şehirde bir araya getirdiği sosyal etki odaklı girişimci ağından da beslenmektedir. Program kapsamında Nisan ayından bu yana Music of Armenia kurucusu Hasmik Movsisian ve duduk sanatçısı Özcan Gül’ü ağırlayan Atelier Muse ekibi sonrasında MAVIBLAU dergisi ekibini ve katılımcılarını, Alman ve Türk kültürünün hibrit olduğu bir toplum üzerine konuşmak için bir araya getirdi.

25 Ekim’de kapılarını farklı kültürlerden ilham almış gençlere açacak olan Nantes Yaratıcı Nesiller Forumu’na katılmaya hak kazanan projelerden birine sahip olan Atelier Muse, 28 Ekime kadar 4 gün boyunca Fransa ve Avrupa genelinde Türkiye’de biricik olan “Kültür-Sanat Girişimciliğinin Sosyal Yansımalar Üzerindeki Rolü” adlı projeyi tüm Avrupa’yla tanıştıracak.

Atelier Muse

Yaratıcı ve yenilikçi yöntemler ile Türkiye’de sanat alanında faaliyet gösteren Atelier Muse, “Ancak beraber kazanabiliriz” / “It takes two to win” vizyonuyla özellikle çağdaş sanat, dans ve performans alanının genişlemesi, sosyal etki katmanının görünürlüğünün artması adına, performans sanatçısı, yazar ve sanat yöneticisi Müge Olacak tarafından kurulmuş olan sosyal sanat girişimidir. “Bilgiyi sanatla kamusallaştırmak” misyonunu üstlenerek yaratıcı ve çözüm odaklı bir bakış açısını benimser. Kurumlar, sivil toplum kuruluşları ve sanat dünyası arasında bir araştırma, buluşma ve birlikte üretme alanı olarak sanat ve performans programları, pazarlama, iletişim yönetim ve danışmanlığı vermektedir.

Atelier Muse, birlikte ürettiği iş ortakları ile, özgün projeleri Türkiye’de ve uluslararası olarak daha geniş kitlelere ulaştırmak üzere bir misyon üstlenerek kişi veya kurumun karakterine özgün, butik projeler üretmektedir. Bu doğrultuda üretilen projelerin, özellikle araştırmaya dayalı, sosyal etki ve etkileşimi ön plana alan, hayatta var olmanın sorumluluğunu aktif bir şekilde üstlenerek ve paylaşarak hayata geçirilmesini hedeflemektedir.

www.ateliermuse.org

www.nantescreativegenerations.eu

Impact Hub

Impact Hub, dünyada fark yaratan girişimcilerin bir araya geldiği, Amsterdam’dan San Francisco’ya, 80’den fazla merkezde faaliyet gösteren 13.000 üyeye sahip global bir ağdır. Dünyanın farklı şehirlerindeki Impact Hub’lar farklı alanlardan ortak tutku ve değerleri paylaşan insanları bir araya getirir.

Impact Hub Istanbul, sosyal etki odaklı liderleri bir araya getirmeyi ve güçlendirmeyi amaçlayan, üyelik tabanlı bir ortak çalışma, üretim ve etkinlik alanıdır. Topluluğumuz girişimciler, serbest çalışanlar, yazılımcılar, danışmanlar, yatırımcılar, kreatifler, sanatçılar ve fazlasından oluşuyor. Üyelerimize etkilerini artırmaları için ilham alacakları bir ortam, stratejik kaynaklar ve işbirliği fırsatlarının da içinde bulunduğu özgün bir ekosistem sunuyoruz.

www.impacthubist.net

SON YAZILAR

İşçi Filmleri Festivali başlıyor

18. İşçi Filmleri Festivali, 14-19 Ekim tarihleri arasında Ankara’da sinemaseverlerle buluşacak. 14 Ekim günü saat 18.30’da Kavaklıdere Sineması’nda oyuncu Gözde Duru’nun sunuculuğunu yapacağı açılışta Sputnik’te...

Kuru Otlar Üstüne: Antagonist olarak dişil enerji

Nuri Bilge Ceylan’ın 2023 Cannes Film Festivali’nde prömiyer yapan son filmi Kuru Otlar Üstüne, yönetmenin sinematografisinde takip ettiğimiz “aydının taşra sıkıntısı” olarak da tanımlanabilecek halini...

Sanat: Kolektif tembelliğin günah keçisi

Sanat, insanın varoluşunu ortaya koymasının en yalın ama çözümü ve anlaşılması en zor çabasıdır belki de. Buna rağmen sanatı ısrarla belirli bir çerçeve içerisine sıkıştırmanın...

Evvel Temmuz KSF gönüllüleri: Bu festival halkın festivalidir!

Evvel Temmuz Kültür Sanat Festivali 23 Temmuz'da Serinyol ayağınının da tamamlanmasıyla sona erdi. Halkın festivali Evvel Temmuz için gönüllülerinin hazırladığı basın bültenini ilginize sunuyoruz. 7 Temmuz’da...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol