İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Bugün TV ve Kanaltürk’e kayyum atanmasının ardından, bazı gazetecileri kendi bünyesine alan Can Erzincan TV’nin TÜRKSAT ve Kablolu TV’den çıkarılmasına ilişkin ihtarname yayınladı. İhtarnamede kanalın kapatılması için 20 Temmuz tarihine kadar süre verildiği öğrenildi. TÜRKSAT, kanalda “terör örgütü propagandası” suçlamasının yapıldığını savunarak ihtarnamede “Söz konusu şirket ile imzalanan sözleşmenin devamının beklenmesi hukuken mümkün değildir” ifadesine yer verdi.

Can Erzincan TV Sahibi Recep Ateş, RTÜK ve mahkeme kararı olmadan kanalının kapatılmaya çalışılmasına “Bunlar kimseden korkmuyor. Demek ki bunlara bir güvence verilmiş ki kanunlardan korkmuyor. Kanunlardan korkmadığınızı biliyoruz ama Allah’tan da mı korkmuyorsunuz?” sözleriyle tepki gösterdi. Kanalın Avukatı Selim Ateş ise Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar gideceklerini belirterek normal şartlarda kanalımızın hiçbir şekilde mahkeme kararı olmadan kapatılmaması gerekir dedi.

Kanal için sosyal medya üzerinde #Kapatma etiketi ile başlatılan kampanyaya izleyicilerden büyük destek gelirken, Can Erzincan TV’nin canlı yayınına bağlanan medya dernekleri ile birçok siyasetçi de kanala yapılan baskı ve kapatma ihtarına tepki gösterdi.

Halkın haber alma hakkını engelliyorlar!

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto bir korku ikliminin yaratılmak istendiğini belirterek şunları söyledi: “Halk serbestçe haberleri izlemekten gerçek haberleri izlemekten yoksun kalıyor. Bütün gazetelere ve televizyonlara müthiş bir baskı var. Gazeteciliğin özünde muhaliflik vardır. Bunu halk adına yapar. Bundan hoşlanmıyor iktidarlar. Son zamandaki iktidar işler kötüye gittikçe sorumlu olarak hep gazetecileri görüyor. Gerçek gazeteci sayısı zaten çok az. İktidarın çok sayıda gazetesi, televizyonu var. Rahatça algı operasyonu yapabiliyor. Dolayısıyla bu olayları muhalif basına değil, aslında halkın haber alma hakkının engellenmesine yönelik baskı ve zulüm olarak görüyorum.”

Bir televizyonu sadece izleyicileri kapatabilmelidir!

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, savcılıkların televizyon kapatacak yetkisinin bulunmadığını vurguladı. Yarkadaş, “Savcılıkların televizyon kapatma yetksi yoktur. Savcılık ancak ve ancak bir konu ile ilgili iddianeme hazırlayabilir, yargıdan ve mahkemeden kararın çıkması gerekir. Can Erzincan tv’nin kapatılması için bırakın savcılık yazısını RTÜK kararlarının olması gerekirdi. Tek adamlığa dayalı bir anlayışın Türkiye’yi getirdiği nokta bu. Kaldı ki zaten bir televizyonu sadece izleyicileri kapatabilmelidir! Ancak ne yazık ki Türkiye’de bu böyle olmuyor! Bugün bir televizyonun kapatılması bir düşüncenin katledilmesidir. Çoğulculuğun ortadan kaldırılması ve tek sesliğe mahkum edilmesidir” değerlendirmesinde bulundu.