Okuma süresi: 2 dakika

On yıllar içinde Mars’ı kolonileştirecek planları cesurca yapan kuruluşlar bunlardı.

Astrofizikçi Neil deGrasse Tyson’a göre bu planlar cesurca değil. Hatta tavsiye edilmeyecek şekilde kötü planlar olduğunu söylüyor.

Hatta imkansız görüyor.

Geçen aylarda Dubai’de Dünyaki Hükümeti Zirvesi’nde bir konuğa konuşan Tyson, Mars’ta medeniyet yaratma planının tamamen saçma olduğunu açıkça belirtti.

Bunu söylemesindeki neden kendince çok basit. Mars, şu an bildiğimiz kadarıyla bir yaşamı kabul etmiyor.

Bu, her şeyden önce kimsenin orada yaşamak istemeyeceği anlamına gelmektedir. İnsanlar, doğası gereği tehlikeden uzak, ölümcül olmayan yerlerde yaşamayı severler. Genelde ne deriz “Sıcak ve rahat olduğum yerde kalmayı severim.

Bu basit mantık, bizlere Kuzey ışıkları gibi güzel manzaralar sunan kutuplarda da büyük nüfuslu şehirler bulamadığımızı açıklıyor. Antarktika dahi Mars’tan daha sıcakken, Antarktika’da yaşamak için can atalar insanlar görmüyoruz.

İşte bu sebepten dolayı Mars’ta da büyüyen şehirler göremeyeceğiz. Kendi gezegenimizin soğuk bölgelerine arada bir ziyaretler yapıldığı gibi Mars’a da ufak ziyaretler yapılabileceği söylüyor Tyson. “Kesinlikle oraya gezi amacıyla tatil yapmaya gidilecektir ancak orada uzun süre kalmak isteyen insanlar bulabileceğimize kuşkuyla yaklaşıyorum.

Kızıl Gezegen Mars, çok zayıf bir atmosfere sahiptir ve küresel bir manyetik alanı yoktur. Sonuç olarak, ölümcül kozmik ışınlar ve UV radyasyonu Mars’ın yüzeyini adeta duşa sokarak, toprak kimyasallarının “zehirli” bileşenler almasına ve sıcaklıkların -62 dereceye kadar düşmesine neden oluyor.

Tyson neden diğerlerinden farklı düşündüğü konusunda ise “Ben sadece bu konuda realistim.” Diyor.

SpaceX, MarsOne ve NASA hiç bu konuları değerlendirdi mi ya da değerlendirmelerinden ne tür çözümler çıkardılar, insan merak ediyor.

Kapak Görseli | Kaynakfuturism.com | Alıntımakersturkiye.com |