Ana SayfaDuyurular & EtkinliklerÜç kişilik oyun ve Fahrelnissa Zeid

Üç kişilik oyun ve Fahrelnissa Zeid

-

“Ben kendim de her resim yaptığımda bütün canlılarla, yani varoluşun sessiz çeşitliliğinin toplamı olan evrenle bir çeşit yek vücut olma haline girdiğimi fark ederim. O zaman kendim olmaktan çıkar, kaya ve lav püskürten bir volkan gibi, o resimleri püskürten benlikten arınmış bir yaratma sürecinin parçası olurum…”

Fahrelnissa, 1901’de İstanbul’da doğdu. Dönemin ünlü ailelerinden Şakirpaşa ailesinin bir üyesiydi. Bu aile ünlü olmasının yanı sıra kızı, tiyatrocu Şirin Devrim’in de dediği gibi ‘çılgınlar ailesi’ydi ve sanatla iç içeydi. Zeid’in kardeşleri, yeğeni ve çocukları kendisinin de dahil olduğu sanat yolculuğunu sınırlar arası bir hale getirmişti.

Aldığı eğitimlerin ve hayran bırakan yeteneğinin sonucu olarak şahane eserler ortaya koydu. Türkiye dışında farklı kentlerde de birçok sergisi oldu. Resmi üzerine pek çok çalışma ve araştırmanın üretildiği Zeid, soyut, modern resmin Türkiye’deki öncülerindendi.

1991’de yaşamını yitiren ressamın hem hayatı hem resim serüveni üzerine söyleyecek çok şey var fakat önceliği yazıyı yazma amacıma vermek doğru olacak. Zira şu an oturduğunuz yerden muhteşem bir sergiyi gezip Fahrelnissa Zeid ile, bin bir emek ortaya koyduğu portreleriyle baş başa kalabilirsiniz.

Sergiyi üç kişilik oyun linkinden gezip kendinizi farklı bir deneyimin içinde hissedebilirsiniz.

Kaynak: İstanbul Kadın Müzesi

Pınar Yazkaç, ÇAĞDAŞ TÜRK RESİM SANATINDA AVANGART BİR SANATÇI: FAHRELNİSSA ZEYD, Akademik Sosyal Araştırmalar Dergisi, Yıl: 6, Sayı: 75, 2018.

Kapak görseli: BBC

SON YAZILAR

Edebiyat tekeli ve kırık kalemler

Ülkemizde okuma alışkanlığının çok fazla olmadığını biliyoruz. Bunun için çevremize bakmamız bile yeterli ama gelin sayılara da bir göz atalım. TÜİK’in 2023 yılında yaptığı araştırmaya göre...

Fidan Gözaçan ile yeni kitabı “Her Kaçık Yalan Söyler” üzerine söyleşi ve imza gününe davetlisiniz!

Yazar, gazeteci ve çevirmen Fidan Gözaçan yeni kitabı Her Kaçık Yalan Söyler için Ankaralı okurlarıyla buluşacak. 22 Ekim Pazar günü Ankara'da saat 14.00'te Kızılırmak Caddesi...

İşçi Filmleri Festivali başlıyor

18. İşçi Filmleri Festivali, 14-19 Ekim tarihleri arasında Ankara’da sinemaseverlerle buluşacak. 14 Ekim günü saat 18.30’da Kavaklıdere Sineması’nda oyuncu Gözde Duru’nun sunuculuğunu yapacağı açılışta Sputnik’te...

Kuru Otlar Üstüne: Antagonist olarak dişil enerji

Nuri Bilge Ceylan’ın 2023 Cannes Film Festivali’nde prömiyer yapan son filmi Kuru Otlar Üstüne, yönetmenin sinematografisinde takip ettiğimiz “aydının taşra sıkıntısı” olarak da tanımlanabilecek halini...
Zozan Çetin
Zozan Çetin
Eylül 1989’da doğdum. Ege Üniversitesinde Tarih okudum. Daha sonra erkeğin tarihini değil, kadının tarihini yazmak ve anlatmak için Dokuz Eylül Üniversitesi Kadın Çalışmaları Anabilim Dalında yükseklisansa başladım. Düşlerim için çabalamaya devam ediyor ve değişime olan inancı içimde taşıyorum. Bir kadın olarak var olma mücadelesi verirken de yazının, sözün ve kalemin gücüne inanıyorum. O yüzden yazmayı da anlatmayı da seviyorum.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol